Kişisel Gelişim
ŞİMDİ OKUNAN
Hayat Tarzınızı Değiştiren Kişisel Gelişim Tüyoları
Parlak Fikir
0

Hayat Tarzınızı Değiştiren Kişisel Gelişim Tüyoları

☺ Burak Aykurt2 Eylül 2018

             Yaşamı değerli ve yaşanılabilir kılan bireye mutluluk ve başarı getiren ve bunun neticesinde sosyal, ekonomik ve diğer toplumsal hususlarda bahtiyar kılan unsurların en önemlisi şüphe yok ki kişisel gelişim unsurudur. O halde kişisel gelişim kavramını izah etmek elzemdir.

 Kişisel Gelişim Kavramı

             Kişisel gelişim, bireyin yaşamını sürdürürken kendisinde karşılaştığı noksanlıklar ve problemler noktasında çözüm üretmek ve bunu uygulamak suretiyle yaşamına geçirmesi olarak tanımlanabilir. Elbette yek tanımı bu olmamakla birlikte çeşitlendirmek mümkündür.

 Dış ve İç Gelişim Ayrımı

             Psikanaliz ve Ruh bilimcileri kanaat getirmişlerdir ki, bireyin gelişimi iki ana unsurdan mürekkeptir.

 Bunlar; Dış (Beden) Gelişim ve İç (Ruhsal-Sinirsel) Gelişimdir. Kendisinden yahut hayat akışından muzdarip bireyler öncelikle problemlerinin içsel mi dışsal mı olduğunu saptamalıdır ve bu problemleri ortadan kaldırmak için yaşam koçları yahut uzmanlara başvurmalıdır.

 Peki, uzmana başvurmadan uygulanabilecek faydalı tüyo var mı?

 Elbette bilimsel çalışmalar ve gözlemler neticesinde elde edilmiş çok sayıda tüyolar var. Var olan yaşam tarzınızdan memnun değilseniz ve yeni bir tarz arıyorsanız işte fevkalade faydalı tavsiyeler.

 Önemli Kişisel Gelişim Tüyoları

 1) Güne dinç başlamak için erken uyanın ve ilk uyandığınızda sizi mutlu eden bir uğraşınız varsa onunla kısa bir süre dahi olsa meşgul olun.

 2) Olumsuz olaylarla karşılaştığınızda her zaman tebessüm edin zira problemi aşmanızda tebessümün verdiği pozitif olma vaziyeti çok yardımcı olacaktır. Unutmayın karamsar insanların bir prolemi çözdüğü görülmemiştir.

 3) Her gün mutlaka sesli kitap okuyun. Zamanla hitabet ve diksiyon başarınız dikkatleri cezbedecektir.

 4) Düzenli, istikrarlı ve severek yaptığınız bir spor mutlaka olmalıdır çünkü beden sağlığının beyin sağlığına olan tesiri artık su götürmez bir gerçek.

 5) İnancınızı kaybetmemeye azami özen gösterin zira dünyada olan tüm önemli vakalar ve olaylar inanç sayesinde vücut bulmuştur.

 Biz elbette burada bütün tüyolardan bahsedemeyiz ancak bu hususta çok faydalı olacak olan kişisel gelişim kitapları var, onlardan çok daha kapsayıcı ve teferruatlı bilgi edinmek mümkün. Peki, hangi kitaplar onlar?

 Hayatınızı Değiştirecek Kitaplar

 1) Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

 2) Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey

 3) Duygusal Zekâ – Daniel Goleman

 4) Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

 5) İyi Hissetmek – David Burns

 6) Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius

 7) Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

 8) Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

 9) Eşitler Evi – Üstün Dökmen

 10) İnsan Olma Yolculuğu – Osho  Nihai olarak şu söylenmelidir ki; yaşamınızı değerli kılan mutluluktur, başarı değildir. Kişisel gelişim yolculuğunuzu başarı üzerine değil sağlık ve mutluluğunuz üzerine dizay nettiğiniz sürece hayatta her zorluğu aşacağınıza dikkatinizi çekmek isterim. Siz bunları yaptığınız sürece bunun bir nevi mükâfatı hüviyetinde başarı da peşinizden gelecektir v

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
0%
Çok Sevdim
100%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak