Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
Teknoloji Üreten Girişimlere Verilen Hibeler
Parlak Fikir
0

Teknoloji Üreten Girişimlere Verilen Hibeler

☺ Burak Aykurt14 Ağustos 2018

Son yıllarda ülkemiz de ve dünyada teknolojiye olan ilgi son derece artmıştır. Özellikle bilgisayarın icadından sonra teknolojik olarak gelişemeyen firmalar yok olmayla yüz yüze kalmıştır. Bu ilginin sonucunda yatırımcılar ve girişimciler teknoloji alanına yönlenmiştir. Girişimcilerin teknolojik olarak yenilik üretmesi için zaman, iş gücü, para gereklidir. Girişimine yeterli zaman, iş gücü ve parayı ayırmayan girişimci için bu çaba bir denemeden öteye geçmeyecektir. Şimdi gelelim en önemli nokta olan para konusuna.             Girişimciler için giderler en büyük problemlerin başında gelir. Henüz daha bir proje aşamasında olduğu için girişimini pazarlayacak bir ortam bulması zordur. Bu aşamada ilk olarak projesinin bir prototipini çıkarmak ve yatırımcılara sunum ve gösteri yapmak ihtiyacı doğar. İşte bu prototip aşamasında devletten, özel kurumlardan veya melek yatırımcılardan verilen birçok hibe bulunmaktadır. Bunları şimdi alt başlıklar halinde inceleyelim.

Devlet Tarafından Verilen Hibeler

Bigg

Bigg kapsamında girişimcilerin teknolojik iş fikirleri TÜBİTAK tarafından yapılacak bir değerlendirme doğrultusunda değerlendirilir. İki aşamalı bir eleme sisteminin olduğu bu programda başarılı olan girişimcilere 150.000 TL hibe verilir. Bu programa başvurabilmek için girişimcinin lisans son sınıf öğrencisi veya mezun adayların başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır.

Teknoloji Geliştirme Bölgelerine Verilen Destekler(TEKNOPARK)

Bu programa başvuran firmalar teknopark yönetimleri tarafından yapılacak incelemeden sonra verilecek destekler şunlardır.

 Hazır ofis ve altyapı desteği

 Gelir ve kurumlar vergisi muafiyeti 2024 yılına kadar

Teknopark içerisinde üretilen yazılımlar için KDV muafiyeti

 Çalışanların SGK primlerinin %50’sinin 5 yıl süre ile karşılanması

 Teknoparkta istihdam edilecek yazılımcı ve ar-ge personeline ödenecek maaşlar için kişisel Gelir Vergisi muafiyeti

KOBİ Teknoyatırım

Verilen destek çerçevesinde hibe ve kredi alınabilmektedir. Burada amaç teknolojik alanındaki girişimlerin sonucu ortaya çıkan yeni ürünleri dünya pazarına sunmak, ülke ekonomisine katma değer oluşturarak ülkeye döviz girişini sağlamaktır.

Ayrıca TÜBİTAK tarafından üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere çeşitli hibe programları da bulunmaktadır. Yılın çeşitli dönemlerinde açılan bu programlara TÜBİTAK web sitesinden takip edilebilir ve başvuru yapılabilir.

Özel Sektör Tarafından Verilen Hibeler

Ülkemizde özellikle teknoloji alanında faaliyet gösteren birçok firma teknolojik yenilikleri desteklemektedir. Şimdi bunlardan birkaçını inceleyelim.

TURKCELL

Turkcell Partner Adaylığı olarak adlandırılan bu programda girişimcilere mentorluk, finansman ve altyapı desteği sağlanıyor. Girişimcilerden herhangi bir karşılık beklenmiyor. Sağlanan bu destek 3-12 ay arası devam ediyor. Aday girişimcilerden başarılı olanlar bu program sonrasında partner oluyor. Partner olamayan adaylardan sağlanan destekler geri talep edilmiyor. Başvurular firmanın web sitesi üzerinden alınıyor.

TURK TELEKOM

Turk telekom da ise bu proje Pilot olarak adlandırılıyor. Sağlanan destek kapsamında ürünlerinizi Turk telekom müşterileri ile buluşturabilirsiniz. Programa kabul edilen girişim 90.000 TL hibe veriliyor. Girişimcilere şirket tarafından mentorluk ve çeşitli eğitimler konusunda da destek sağlanıyor. Firma tarafından sağlanan destekler girişimcilere hibe olarak verildiği için başarısız girişimcilerden geri talep edilmiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak