Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
Son Teknoloji Ürünlerin Oldukça Gelişmiş Olması
Parlak Fikir
0

Son Teknoloji Ürünlerin Oldukça Gelişmiş Olması

☺ Burak Aykurt16 Ağustos 2018

             İnsanlığın gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan ve hala gelişmekte olan teknoloji, hayatlarımızda büyük bir yer almaya başlamıştır. Teknoloji ve insan birbirini tamamlayan iki büyük kavram haline gelmiştir. Milenyum çağına gelmiş insanlık, kendisini her geçen saniye geliştirmektedir. Bu gelişme bize bazı kapıları açmıştır. Bu kapılardan en önemlisi sanal dünyadır. Sanal dünyanın hayatımıza girişi ile teknolojiye ilgisi artan insanoğlu, kendisini bu yönde geliştirmeye başlamıştır.

             Öğrenen insan, gelişme arzusuna karşı koyamamış ve geliştirmeye başlamıştır. Teknolojinin büyümesiyle bilgi birikimi artan insanoğlu, kazandığı bilgiler ile bitmek bilmeyen hayal dünyasını harmanlamış ve sonunda uçsuz bucaksız evrene ayak basmışlardır. İnsanlar, teknolojiyi son haline getirdikçe ürün ve ekipmanlara akıl vermeye başlamışlardır. Akıllanmaya başlayan teknoloji, yavaş yavaş insanların yerini almaya başlamıştır. 2015 yılındaki endüstriyel robotların sayısı bir önceki seneye göre %8 artış göstermiştir.

             İnsanların ihtiyaç ve isteklerine göre şekillenen son teknoloji ürünleri, beklenmedik şekilde gelişimini devam ettirmektedir. 1899 yılında ”İcat edilebilecek her şey icat edildi.” diyen Amerikan Patent Dairesi başkanının ne kadar yanıldığı gözler önüne serilmiştir.

İçindekiler

  Teknolojik Ürünlerin Gelişim Nedeni

             İnsanlar zamanın gereği olarak sürekli gelişmektedir. Zamanın ihtiyaçları, bu gelişmedeki en büyük etkendir. Teknoloji de insanların ihtiyaçlarına ve isteklerin paralel olarak gelişir. Günümüzde insanların bireysel olarak daha çok eğlence sektörüne, devlet olarak ise askeri sektöre kaydığı gözlemlenmektedir.

             Eğlence, bu zamanın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Tarihin en yoğun stres içeren dönemi olan günümüzde eğlence, vazgeçilmez bir çatıdır. Her geçen gün çıkan yeni teknolojik ürünler, bu ürünlere gelen güncellemeler eğlenme ihtiyacımızı bir nebze de olsa karşılamaktadır. Askeri alanda kullanılan teknolojik ürünler, bir devlet için olmazsa olmaz şeylerdir. Her devlet kendini güvende hissetmek ister. Her saniye daha da gelişmiş ekipmanlar kullanan devletler, bu arzularına ulaşmak üzeredirler.

 Teknolojik Ürünler Ve Gelişimi

             Teknolojik ürünler sayısız olduğundan günümüzde en çok kullandığımız ürün olan telefonun gelişimini anlatmak, son teknoloji ürünlerinin ne kadar çok gelişmiş olduğunu anlamada bize yetecektir.

 * İlk telefon Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Bu üründe kablonun sesi ilettiği keşfedilmiştir.

 * Duyma ve konuşma eylemlerini daha netleştirmek için hem dinleme hem konuşma için iki ayrı mekanizma bulunduran ahizeli telefon icat edilmiştir. Bu telefonlar eski filmlerden bildiğimiz çevirmeli telefonlardır.

 * Radyo dalgalarının sesi ilettiğini keşfeden insanlar, bunu telefonlarda kullanmaya çalışmışlar ve sonunda telsiz olarak adlandırdığımız radyo dalgalı telefonları icat etmişlerdir.

 * Çevirmeli telefonlardan sonra kullanımı kolaylaştırmak için tuşlu telefonlar icat edilmiştir. Tuşlu telefonların icadıyla telefonlar hem daha hafif hem daha ergonomik olmuştur. Bu da daha küçük boyutlardaki telefonların yani cep telefonlarının icadının önünü açmıştır.

 * Gelişen yazılım bilgisi ile cep telefonları icat edilmiştir. Hem daha küçük hem de kullanımı kolay olduğundan daha çok tercih edilmişlerdir.

 * Günümüzde hala gelişmekte olan teknoloji ve yazılım bilgisi ile akıllı telefonlar ”dokunmatik” adı verilen bir sistemle kullanılmaya başlanmıştır.

 * Yeni nesil akıllı telefonlarda uydu ile bağlantı sağlayan ”GPS” ve bunun gibi yüzlerce yazılım bulunmaktadır.

 Bu gelişmelerin hepsinin 100 sene içinde gerçekleşmesi ise hayret verici bir olaydır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak