Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
Teknoloji İnsanı Ne Zaman Geçecek?
Bilgi Ödülü
0

Teknoloji İnsanı Ne Zaman Geçecek?

☺ Burak Aykurt24 Aralık 2018

Gelecek ile ilgili kaygısı olan  insanların  işsizlikten başka teknolojinin insan zekasını ve fiziki değerlerini ne zaman geçeceğini ve sürekli yarış halinde olup olmadığını ve olumlu yönde mi yoksa olumsuz yönde mi olacağını düşünmekten kendilerini alamadıkları aşinadır. Bundan 40 yıl öncesinde kimse teknolojinin bu boyutlara gelebileceğini tahmin bile edememiş değildir. Tahmin etmişlerdir ama bununla alakalı hammadde kıtlığı ve işlenecek makinelerin yetersiz olmasından kaynaklı olarak bugünkü teknolojiyi yapamamışlardır.

Einstein gibi büyük mucitlerin zamanının çok ötesinde teknoloji ile alakalı  oldukça büyük  buluşları olmuştur. Bunlardan yeterince yararlanıp hala daha yararlanmaktayız. İnsan zekası bir bilgisayarı ve robotları yaratabildiğine göre robotların ve bilgisayarların bizi ele geçirmesi imkansız olacaktır. Çünkü Allah karşısında insan nasıl  acizse,  insanlar karşısında robotlar ve bilgisayarlar da acizdir.

Yeni Teknolojinin İnsanlara Etkisi

Teknolojik  bir  ürünün tanıtılmadan, halk tarafından benimsenmeyip, bu yeni ürünün alınmaması gibi birçok sorunu da arkasında getirecektir. Her türlü tutundurma kanallarında bu ürünle alakalı bilgilerin yayınlanması hem ürünün benimsenmesi ve hoş karşılanması için hem de insanların yeni teknolojiye kolay ayak uydurabilmesinİ sağlayacaktır. Bu yüzden o kadar çok anket yapılıyor ki ürün  pazarda tutundurulabilsin.

Örneğin otomotiv sektöründe ki değişimlerde teknolojinin insanı geçebileceğinin kanıtı  olabilir. Çünkü;  araç  iç mekanlarının uzay araçlarına  benzetilmesi ve Mekatronik gibi bir bilim dalının da faydalarını gözler önüne seren  bir teknoloji ile araçların yollara çizilen bir  şeridin ortasından gitmeye programlanması gibi.  Bunu Mekatronik bölümü okuyan öğrencilerin de yaptığı bir gerçektir. O zaman tekrar söyleyeceğiz ki insan zekası robot zekasından üstündür. Bugün bile yapay kalp yapımı teknolojinin insanı geçebileceğini ama bunların onlardan üstün  olmadığının kanıtıdır.

CNC gibi bir teknolojinin bilgisayarlı makine imalatı olması da teknolojinin insanları geçeceğinin fakat bunu yapabilmesinin insanların elinde olduğunun kanıtıdır. Hologram teknolojileri de insan yapımı olup teknolojinin insanı  geçmiş olmasına bir örnektir. İnsan var oldukça teknolojide gelişmeye son sürat devam edecektir. Aslında insan ateşi bulduğunda teknolojinin insan ile bir barış halinde bugüne kadar gelip teknolojinin insanı geçeceğini o gün kanıtlamış bulunuyor. Ve geçmeye de devam edecektir. Tabii ki insan var oldukça.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
67%
Çok Sevdim
33%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak