Hatalar-Çözümler
ŞİMDİ OKUNAN
İnternet Bağlantısında Çıkan Sorunlar
Bilgi Ödülü
0

İnternet Bağlantısında Çıkan Sorunlar

☺ Burak Aykurt30 Aralık 2018

İnternet çağın en büyük teknolojilerinden biridir. İnternet erişiminin hızlı olması, her ortamda kullanılabilmesi, işlemlerin gerçekleştirilmesinde zaman kazanımı ve bilgiye çabuk ulaşım en büyük avantajlardandır. Günümüz koşullarında internet kullanımı yaygınlaşmakla beraber insanlar için bulundukları her ortamı ofis ortamına çevirebilmektedir. Bu nedenle internet insanların hayatında en önemli faktörlerde biri haline gelmiştir. Evlerde, okullarda, kütüphanelerde, hastanelerde ve birçok kurumda internet aracılığıyla işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak bağlantı yavaşladığında veya aksadığındaysa tüm işlemlerde gecikme yaşanabilmektedir.

İnternet Bağlantılarında Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

İnternet bağlantısının yavaşlaması veya aksaması sonucu oluşabilecek sorunların nedenleri; fiziksel bağlantılar, ağ kartları, yavaş modemler, IP adresi, kablosuz bağlantı problemi, meşgul, modem sürücüleri, geniş banda geçme, ADSL desteği, router sıfırlama, ağ durumu ve sunucu hizmetinden kaynaklanabilen problemler olarak sıralanabilmektedir. Bu problemlerin çözümü için çeşitli sitelerde çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Birçok sorun destek alınarak veya internet sitelerinden yardım alınarak çözülebilmektedir. Ancak bazı problemler için ise yardım almak yeterli olmayabilmektedir.

İnternet Bağlantısında Ortaya Çıkan Sorunların Çözümü

Sıralanan tüm sorunların farklı çözümleri bulunmaktadır. Fiziksel bağlantılardan kaynaklanan sorunları çözebilmek için tüm kablo bağlantılarının bağlantı noktalarına uygun yerleştirilip yerleştirilmediğine bakmak gerekmektedir. Modem, ADSL kablosu, paylaşılan bağlantılar ve fiziksel ağ bağlantıları gibi aygıt bağlantılarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Aygıtlar üzerinde sürekli yanıp sönen ışıklar bulunmaktadır. Bu ışıkların takibi de elektrik bağlantıları hakkında bilgi vererek sürekli kontrol altında tutma amaçlıdır.

Ağ kartlarının bozulması Windows’ta hata vermeye başlayabilir. Bu hata ile ‘bilinmeyen hata’ mesajı görülür. Böyle bir hata durumunda sistem farklı ağ kartıyla da çalıştırılmalıdır. İnternete bağlanan tüm bilgisayarlar için başlangıçta IP adresi verilir. IP adresleri de internet bağlantısı için önemlidir ve IP adresi kontrol edilmelidir. ADSL hizmeti almaya yeni başlayan kullanıcılar da bağlantı ile ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle Türk Telekom’a destek hattından ulaşarak bilgi alınmalıdır. Aynı zamanda sunucu hizmetinden ve yerel ağlardan kaynaklanan birçok sorunla da karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda da sunucu ile ilgili web sitesi ziyaret edilip duyurular kontrol edilmelidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
67%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
33%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak