SEO
ŞİMDİ OKUNAN
Seo Nasıl Yapılır? En Etkili Yöntemleri Nelerdir?
0

Seo Nasıl Yapılır? En Etkili Yöntemleri Nelerdir?

☺ Burak Aykurt18 Kasım 2020

SEO dinamik yapıya sahip bir tekniktir ve işletmeler açısından oldukça önemlidir. İster küçük ister büyük bir pazarlama bütçeniz olsun SEO son derece önemli bir süreçtir. İnternet ve teknoloji gelişmeye devam ettikçe birçok kişi arama sonuçlarında daha iyi performans göstermesi için SEO’yu nasıl kullanabileceklerini merak ediyor. 

Başarılı bir SEO yönetimi onu nasıl yönettiğiniz ile ilgilidir. Başarılı olmak istiyorsanız sitenizin de ilgi çekici içeriklere ve anahtar kelimelere sahip olması gerekir. Google sıralamalarını iyileştirmek için yapılan değişiklikler hemen kendini göstermez. Bunun için ise düzenli SEO çalışmaları yapılmalı ve sonuçları uzun vadede etkilerini göstermektedir. Ancak çarpıcı sonuçlar için bu süre geçerlidir. Uyguladığınız başarılı SEO teknikleri kısa vadede de kendini gösterebilir.

SEO Sıralamalarınızı Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Sosyal medyanın ve diğer platformların sürekli olarak gelişmesine rağmen, insanların çevrimiçi olarak yeni web siteleri ve yeni içerik bulmak için öncelikle Google olmak üzere diğer arama motorlarına başvurur. Dünyadaki arama motoru trafiğinin çoğunu ise Google yönlendirmektedir. 

Çoğu deneyimli SEO danışmanı, genellikle web sitesini kapsamlı bir şekilde denetleyerek bir kampanya başlatır. Genel olarak, SEO, Google, Bing ve diğerleri gibi arama motorlarında sıralamanızı geliştirmenize yardımcı olan yöntemlerdir. SEO oldukça etkili ve şirketlerin kullandığı sistemdir. Etkili SEO teknikleri geliştirmek istiyorsanız bir takım analizler yapmanız gerekecektir. Bunların başlıcaları ise;

 • Anahtar kelime ve SERP analizi
 • Rakip araştırması ve analizi
 • Teknik ve site genelinde analiz
 • Sayfa ve içerik düzeyinde analiz
 • Kullanıcı Deneyimi analizi
 • Bağlantı analizidir.

Tüm bu analizleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra SEO tekniklerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO veya arama motoru optimizasyonu, web sitenizin, sosyal medya gönderilerinin veya ürün listelerinin, sektörünüzle, işinizle, nişinizle ilgilenen kişiler tarafından düzenli olarak aranan anahtar kelimeler için arama motorlarının en üstünde görünmesini sağlama yöntemleridir. İçeriğinizle alakalı olan ve işletmenizin sağlayabileceği hizmetler veya ürünlerle ilgili olan bu anahtar kelimeler için yüksek sıralama, belki de günümüzün en etkileyici ve en önemli pazarlama tekniğidir. 

Arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alan, uygun şekilde optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak size sıcak potansiyel müşteriler, gerçek alıcılar getirebilir ve hedef kitleniz arasında farkındalık yaratabilir. SEO tam bir pazarlama tekniğidir. Geleneksel pazarlama tekniklerine oranla işlevi aynı yöntemi farklı olan süreçlerdir. Değişen ve giderek sanallaşan dünyada bu tarz teknikler son derece büyük öneme sahiptir. 

Çünkü siteniz uygun anahtar kelimeler ve arama sorguları için üst sıralarda yer alıyorsa, web sitenize sunduğunuz şeyle zaten ilgilenen ziyaretçileri çekecektir. Arama sıralamanızın yükselmesini istiyorsanız, ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlamanız gerekir. SEO, temelde web tasarımcılarının, arama motorları, çoğunlukla Google, web sitenizi dizine eklemek ve sıralamak için geldiklerinde web sitenizi daha çekici hale getirmek için yaptıkları şeydir. 

Ancak bilinmesi gereken en önemli durumlardan birisi de bu pazarlama tekniğinin ilk çıktığı günden beri oldukça fazla gelişmesi ve değişmesidir. Aslında, Google’ın algoritmalarını bu kadar sık ​​güncellemesinin nedeni, web sitesi sahipleri tarafından günlük olarak yalnızca iyi SEO uygulamalarının uygulanmasını sağlamak istemesidir. Doğru teknikler, yalnızca bir web sayfasının daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların ilgili bilgileri zahmetsizce bulmasına yardımcı olur.

SEO’nun Web Siteniz İçin Çalışmasını Sağlayan Teknikler

SEO teknikleri, sitenizin hedeflenen anahtar kelimeleriniz için doğru şekilde tarandığından, dizine eklendiğinden ve sıralandığından emin olmaya odaklanır. Temel SEO taktikleri ve stratejileri ve web sitenizin iyi performans gösterdiğinden ve siz ve işletmeniz için mümkün olan en iyi sonuçları verdiğinden emin olmak için kullanacağınız başlıca teknikler ise;

 1. Web sitenizin yapısını ve içeriğini açık, anlaşılır ve güncel hale getirin: Arama motorları ve sayfaları bulmak ayrıca dizine eklemek için bir bağlantı yapısından geçer. Siteniz iyi kurulmuşsa tüm sayfalar ve altta kalan sayfalar, arama motoru tarayıcıları tarafından kolayca bulunacak ve dizine eklenir.
 2. Mobil uyumlu bir site oluşturun: Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar şu anda internet kullanıcılarının en fazla kullandığı araçlardır. Hedef kitleniz ile etkileşim kurmak istiyorsanız mobil uyumlu bir web sitenizin olması gerekmektedir. 
 3. Eski içeriği güncellemeye devam edin: Daha kısa sürede daha fazla içerik bulmanın kolay bir yoludur. Popüler gönderiler için, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma şansınız daha yüksek olabilir.
 4. Bir sayfa URL’sine bir birincil anahtar kelime ekleyin: web sayfaları birçok farklı anahtar kelime için optimize edilmiş olabilir. En iyi yolun yalnızca bir anahtar kelime öbeğine odaklanmak ve onu doğrudan URL adresine dahil etmek olabilir.
 5. Sayfa yükleme hızınızı artırın: Yavaş yüklenen web sayfası sitenize zarar verecek, hedef kitleniz sayfanın yüklemesi için beklemeyecektir. Bu durum ise Google tarafından algılanıp sitenize zara verecektir.
 6. Görsellerinizi etkileyici bir şekilde düzenleyin: Görseller, sitenizdeki ziyaretçilerin kullanıcı deneyimini iyileştirmede çok önemli bir rol oynar. Görseller sitenizin genel SEO’ suna katkıda bulunabilir ve trafiği artırabilir.
 7. İç Bağlantı Kullanın: Dâhili bağlantılar önemlidir çünkü web siteniz için bir bilgi hiyerarşisi oluştururlar ve ayrıca Google’ın sayfanızdaki içeriği daha derinlemesine anlamasına yardımcı olurlar. Dâhili bağlantılar, doğru şekilde kullanıldığında sıralamanızı önemli ölçüde artırabilir.
 8. Web Sitenizdeki Kullanıcı Deneyimini İyileştirin: En çok duyulan tekniklerden biridir. Sayfa hızı, sitenizi ziyaret edenlerin oldukça işini kolaylaştıracaktır. 
 9. İşinize yarayacak anahtar kelimeleri bulun: anahtar kelimelerin kullanıcılar arasında popüler olması da önemlidir. En güvenli ve en etkili strateji, farklı trafik çeşitliliği elde etmek için bu tür anahtar kelimeleri seçmeniz önemlidir.
 10. Rakiplere Göz Atın: SEO sıralamasını yükseltmenin yollarını bulma konusunda rekabetiniz oldukça faydalıdır. Bu, özellikle arama sonuçlarında sizinkini geçen sayfalar için geçerlidir. Sayfalarını kendi sayfanızla karşılaştırın ve farkı belirleyin.

SEO Genel Bakış 

SEO, web sitelerini Google’ın veya kullanılan tüm arama sayfaları üzerinde yüksek konumda olması ve yüksek puanlar alabilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bir SEO stratejisi, yalnızca içerdiği tüm eylemler bir web sitesinin genel kalitesini veya bir markanın web varlığını önemli ölçüde iyileştirmeyi amaçladığında etkili olur. 

Etkili SEO, kullanıcılarınız için işleri daha iyi ve daha kolay hale getirmenin yanı sıra arama motorlarının içeriğinizi keşfetmesini ve sıralamasını mümkün olduğunca basit hale getirmekle ilgilidir. Deneyimlerimize göre, bir konuyu bütünüyle ele alan geniş bir gönderi, bir konuyu yalnızca kısmen kapsayan birden fazla gönderiden daha iyidir. 

Modern SEO her zaman değişmektedir, bu nedenle en son SEO tekniğinin ne olduğunu ve ihtiyaçlarınız için ne kadar yararlı veya değerli olduğunu bilmek, yüksek arama motoru sıralamaları için rekabetinize ayak uydurmak için önemlidir. Arama motoru optimizasyonu sürekli gelişen bir süreçtir. Google, arama yapanlara kaliteli içerik sunmaya odaklanmıştır ve SEO tekniklerini etkileyecek değişiklikler yapmaya devam edecektir.

Ayrıntılı bilgi ve wordpress konusunda destek almak için makaleyi yazarken faydalandığımız siteyi ziyaret edebilirsiniz. Kaynak:  https://bymeoman.com/wordpress-seo-nasil-yapilir-ipuclari/

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
100%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak