Bilgisayar
ŞİMDİ OKUNAN
Bilgisayar Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta
En İyi Puan
0

Bilgisayar Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

☺ Burak Aykurt6 Ekim 2018

Bilgisayar alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor bu konuda bir çok önemli nokta sayabiliriz. Ekran kartı, RAM, işlemci, markası, tasarımı ve bunun gibi bir çok iç dış donanım sayabiliriz.

Sizin için bugün dikkat etmeniz üzerinde durmanız gereken 10 noktaya değineceğiz.

1 – MARKA

Marka seçerken mutlaka daha önce çıkırtıkları modellerini kontrol edin. Bu modellerin kullanıcılar tarafından yorumlarını inceleyin. Hatta kafanızda olan bir marka model varsa mutlaka internette bir kullanıcı yorumlarına bakmanızı tavsiye ederiz.

Geri dönüşleri ne şekilde artıları ile eksileri ile ele alın. Forumlardan gerekirse konu açarak destek alıp marka hakkında bilgi edinin. En sonunda en uygun ve kafanızdaki en ideal markayı bulup diğer bir aşamaya geçin.

2 – TASARIM

Birçok kişi bu konuda tasarım çok da önemli değil diyebilir ancak bir laptop veya masaüstü kasa alırken bir tasarımlı olmasını kim istemez ki?

Biraz göz alması göze hitap etmesi ince detaylara sahip olmasını kim istemez ki? İşte bu noktada bilgisayarınızın tasarımını iyi kontrol edin malzeme kalitesini kontrol edin. Yine tabi kullanıcılar tarafından alınan geri bildirimleri kontrol edin.

3 – EKRAN KARTI

Oyun, video editleme, adobe gibi programlar kullanıyorsanız ekran kartına mutlaka çok dikkat etmeniz gerekiyor. Buradan sizlere şu model şu marka uygun diyemeyiz tabiki her gün gelişen bir teknoloji var bugün burda vereceğim model yarın çok eskimiş olabilir.

Piyasada en iyi ekran kartlara sahip olan Nvidia ve ATİ ekran kartlarından tercihin ne dersen tabiki Nvidia bir ekran kartı vazgeçilmezdir benim için. Her zaman güncelliği ve kullanıcı deneyimlerinden alınan güzel yorumlar ile Nvidia bir ekran kartı işinizi fazlasıyla görecektir.

Yine aynı şekilde yapacağınız işe göre ekran kartı model üretim yılını göz önünde bulundurarak güncelliğini kaybetmemiş ve sizin işinizi görebilecek bir ekran kartı seçimi yaparak diğer bir tercihe geçebilirsiniz.

4 – RAM

Ram seçimini şuanki program seviyelerini hesaplayarak ve yine yapacağınız işi göz önünde bulundurarak tercih edin.

Ram deki Mhz ve DDR sürümlerini kontrol ederek en yüksek değere sahip olanları sizin için en ideal ve en doğru tercih olacaktır. Yine aynı şekilde burdan Mhz ve DDR değerlerinin güncelleğini zamanla kaybetmesini hesaba katarsak burdan direk sizi bir tercihe yöneltmiyecez.

Ancak alırken bu değerlere dikkat ederek 8 GB, 16 GB, 32 GB gibi seçenekleri tercih edip bilgisayarınızın diğer bir tercih aşamasına geçebilirsiniz.

5 – İŞLEMCİ

İşlemci kısmında ise tabiki tek tercihiniz İntel olsun derim piyasanın lideri zaten tartışma konusu bile edilemez.

Tercih etmeniz durumunda burdaki seçiminiz güncelleği, işlemci hızı ve kaç çekirdekli olmasına dikkat ederek doğru bir işlemci tercihi yapabilirsiniz.

İşlemci hızı ve çekirdek sayısı yüksek olması her zaman işlemcinin daha güçlü anlamına geldiğini unutmayalım. Tabi burada işlemcinin piyasaya çıkış tarihi yani güncelliği de çok önemli.

6 – DİSK

Eskiden disk seçerken disk devir hızlarını göz önünde bulundurup tercih ediyorduk.

5400 Rpm, 7200 Rpm gibi seçeneklerden en yükseğini tabi bütçemize göre de seçip alıyorduk ama hayatımıza artık SSD disk diye bir şey girdi ve önceki disklerin 10 katı 20 katı işlemler yapan bu diskler biraz fiyatları yüksek olsada mutlaka tercihinizi SSD diskten yana kullanın pişman olmayacaksınız.

SSD disk seçerken okuma ve yazma hızlarına dikkat etmeniz çok önemli burda okuma ve yazma hızlarının yüksek olması diskin çok daha verimli ve hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

7 – EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ ve KALİTESİ

Ekranın kaliteli olması herkesin aslında tercih edebileceği bir temel nokta. Burada oyun oynarken yada işinizi yaparken kaliteli bir ekranda daha çok detayın ekrana sığdırıldığı bir ekran seçimi yapmanız sizler için doğru bir tercih olacaktır.

Piyasada en çok olan ekran çözünürlükleri 1366 x 768 iken sizin bunun üzerine çıkarak 1920 x 1080 bir ekran ve üzeri seçimi yapmanız ve tabiki her zaman tercihim olan mat bir ekran tercih etmeniz doğru bir karar olacaktır.

Ekranın mat olması yansıma yapmasını önleyecek ve güzel bir görüntü deneyimi sunacaktır sizlere. Buradaki ekran çözünürlüğünü daha da yukarı taşıya bilirsiniz. Tercih sizin 🙂

8 – BİLGİSAYAR EKRAN BOYUTU

Aslında masaüstü tercihlerinde bu konu biraz daha fark etmiyor pek ama laptop da boyutunu kendinize göre ideal olanı seçmeniz gerekecektir. 

Laptop da daha çok oyun işlemleri ve günlük hayatınızda çok seyahat eden birisi değilseniz ekran boyutunu büyük seçmenizi tavsiye ederim.

15.6 ekranları en ideal olanları ancak oyun oynamak veya farklı ekran boyutu ile ilgili olan işlerinizde ekran boyutunu daha yüksek tutarak işlerinizi veya oyun deneyimizi daha da yukarı taşıyabilirsiniz.

Sık seyahat eden biri iseniz bu ekran boyutunu biraz küçültmenizi tavsiye ederim. Çünkü günlük yaşantınızda bu cihazı taşımak size zorluklar çıkarabilir.

9 – FAN – SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Laptoplar da fan hızları ve fan sayısına dikkat ederek oyun oynarken bilgisayarınızın ısı problemi yaşamamasını sağlayın. Burda tercihiniz mutlaka doğru bir şekilde yapın. Laptop modellerinde çift fan destekli birçok model ürün var bunları tercih etmeniz size bir avantaj sağlayacaktır.

Masaüstü cihazlarda ise işin fan kısmını biraz daha büyüterek sıvı soğutma sistemi kurabilirsiniz. Sıvı soğutma sistemleri normal fan soğutmasından çok daha etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilgisayar kattığı hoş bir görsellikte göz zevkinize hitap edeceğinizi söyleyebiliriz.

10 – LİSANSLI ÜRÜN TERCİH EDİN

Bilgisayar almışken biraz daha bütçenizi zorlayarak mutlaka lisanslı ürün satın alın. Tercihimiz sizler için bu yöndedir. Yeni Windows 10 cihazı ile birlikte bilgisayar sıfırlama işlemi bir telefon formatı kadar basit hale gelmişken dışardan farmat attırıp cihaz için maliyet yapacağınıza tek tıkla cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu sıfırlama işlemi lisanslı ürünlerde daha kolay ve işleminizi sizler için görünür bir şekilde basit bir hale getirecektir. Ayrıca sıfırlama işlemine buradaki yazımızdan bakabilirsiniz. WİNDOWS 10: BİLGİSAYARI YENİLEME (FORMAT)

Lisanlı ürünlerde cihaz desteğini Windows’dan alabilir. Ürünü sürekli key atma derdinden kurtulabilirsiniz. Yine aynı şekilde en azından hırsızlık yapmamış olacaksın bide böyle düşün 🙂

Tercihlerinize ne kadar etki ettik bilemiyoruz ancak bilgisayar seçimlerinizi bunları da hesaba katarak kendi bütçeniz ve kullanım durumunuza göre tercih ederek. Doğru bir bilgisayar tercihi yapacağınızdan eminiz.

SONUÇ
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
100%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak