SEO
ŞİMDİ OKUNAN
Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?
0

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

☺ Burak Aykurt21 Kasım 2020

SEO teknikleri değişen dijital dünya içerisinde farklılık gösterse de anahtar kelime kullanımı ve seçimi genellikle aynı kalır. Anahtar kelime hedef kitleyi çekmek için oldukça etkili bir araçtır. Bir tür anahtar kelime araştırması, özellikle yeni bir site için tüm beceri düzeylerindeki SEO uzmanlarının yaptığı ilk şeylerden biridir. 

Anahtar kelime araştırması, belirli bir amaçla kurulan web sitesinin amaç ve hedeflerini ortaya koyan önemli ve etkileyici kelimeleri seçme ve araştırma sürecini ifade eder.  Anahtar kelime araştırması, sitenizin sayfa içi SEO stratejisinde hedeflerinizi gösteren kelimeleri ve kelime öbeklerini araştırmaktır. 

Bu yüzden sitenizi kurmadan ya da güncellemeden önce, potansiyel müşterilerin sektörünüz, ürünleriniz, hizmetleriniz veya işletmeniz hakkında bilgi ararken hangi kelimeleri ve cümleleri kullandıklarını bilmeniz gerekir.

Web Sitenizin Neden En İyi Anahtar Kelimeleri Kullanması Gerekiyor?

Doğru anahtar kelime araştırması son derce önemlidir. Çünkü hedef kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını netleştirecektir. Kapsamlı bir anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizle aynı kelimeleri kullanmanızı sağlar. 

Bu sayede web sitenizi güncelleme ve yenileme aşamasının tamamını çok daha değerli hale getirir. Anahtar kelime araştırması, arama motoru optimizasyonu (SEO) için çok önemlidir. Bu nedenle SEO’ ya yatırım yapan her işletme anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını öğrenmelidir. SEO için anahtar kelimeler seçimi için.

  1. Potansiyel Anahtar Kelimeler Üzerine Araştırma Yapın: anahtar kelimeler istediğiniz kadar geniş olabilir ve sektörünüz, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili herhangi bir şey olabilir.
  2. Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanın: birçok kişi için uzun zamandır başvurulan ücretsiz bir anahtar kelime aracı olmuştur. SEO için yüzlerce anahtar kelime fikri sağlar, ancak bir anahtar kelime aracının yerini tamamen almaz.
  3. Anahtar kelime verilerini bir elektronik tabloya aktararak tüm anahtar kelimeleri elektronik bir tabloya aktarabilirsiniz. Sonrasında araca aktarabilirsiniz. 
  4. Mevcut Anahtar Kelimeleri Analiz Edin: Yapmanız gereken ilk şey, bu anahtar kelimeleri listelemek ve nasıl performans gösterdiklerini görmek için bir analiz yapmaktır. Buradaki amacınız, anahtar kelime performansının temelini oluşturmaktır.
  5. Rekabet Ortamını Değerlendirin: Birçok SEO aracı size belirli bir alan adı için en üst sıradaki anahtar kelimeleri gösterecektir. Google, en iyi çevrimiçi rakiplerinizin kimler olduğunu belirlemede en çok yardımcı olur.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırmanızın ilk adımı, kendinize bir hedef ve hedef kitle belirlemektir. Yöntemleriniz ise hedefinize bağlı olarak biraz değişecektir. Anahtar kelime araştırması yapmayı ve bir anahtar kelime stratejisini doğru şekilde formüle etmek son derece önemlidir. Anahtar kelime araştırmasının birincil amacı, pazarın nasıl bilgi aradığını anlamaktır. 

Hedef kitlenizin ne aradığını, nasıl ifade ettiklerini ve onlar için başka hangi bilgilerin mevcut olduğunu anlamak, onlara en yüksek değeri nasıl sağlayabileceğinizi belirlemenin anahtarıdır. Bu nedenle, belirli yöntemlerimiz değişse de, bir anahtar kelime araştırma stratejisine sahip olma fikri, hedef kitlemizi anlama ve onlara değer sağlamanın yollarını bulma çabalarımızın bir parçası olarak asla ortadan kalkmayacaktır.

Anahtar Kelime Araştırmasına Neden İhtiyaç Duyarız?

Herhangi bir araştırma sürecinde olduğu gibi, anahtar kelime araştırması da önemli miktarda zaman ve çaba gerektirebilir. Anahtar kelimeleriniz yalnızca sitenizin çekebileceği trafik miktarını değil, aynı zamanda bu trafiğin kalitesini de belirler. 

Hedef kitlenizin arama alışkanlıklarını öğrenmek için zaman harcadığınızda, stratejinizi kullandıkları kelimelere ve ifadelere göre uyarlayabilirsiniz. Anahtar kelime araştırmasıyla, hedef kitlenizin her aşamada kullandığı ifadeler hakkında daha fazla bilgi edinebilir, böylece hepsinin etrafında içerik oluşturabilirsiniz.

Kaynak: https://bymeoman.com/

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
0%
Çok Sevdim
100%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak