Hatalar-Çözümler
ŞİMDİ OKUNAN
Windows Media Player Alt Yazı Sorunu ve Çözümü
0

Windows Media Player Alt Yazı Sorunu ve Çözümü

☺ Burak Aykurt13 Ekim 2015

Windows Media Player Alt Yazı Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarlarda çok sayıda program vardır. Bu programların yararları saymakla bitmez. Her bir programın kendine has özelliği bulunur. Cihazın çalışmasında, dosya açılmasında ya da izlenmesinde görev yapan programlarda bazen sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların çözümü hakkında araştırma yapan kullanıcılara bazı önerilerden bahsetmek mümkündür. Windows Media Player kullanıcılarının da çeşitli sorunlarla karşılaştıkları duyulur. Bu denli iyi özellikleri olan programda sıklıkla alt yazı sorunu yaşandığı söylenmektedir.

Windows Media Player dosyası açıklamalı alt yazılar içerir. Aynı zamanda bu dosyanın içeriğinde alt yazılar içeren bir Windows Media dosyası yürütülebilir. Ya da DVD yürütülmektedir. Bu dosyaların yürütülmesi esnasındaki bilgileri görmeniz mümkündür. Bilgileri Windows Media Player aracılığı ile rahatlıkla görebilirsiniz. İşleme başlayabilmeniz için öncelikle cihazınızın ana menüsüne gelerek başlat seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. İkinci adım bu seçenekten tüm programları açmanız olacaktır. Tüm programları seçtikten sonra Windows Media Player’ı açmanız gerekir. Windows Mesia Player’ın açılması durumunda program size şimdi yürütülüyor modunda olduğunuzu gösterir. Media Player içerisinde kitaplığa geç bölümüne ulaşmanız gerekir. Bu bölüm sağ üst köşede bulunmaktadır. Kitaplığa geçtikten sonra yürüt seçeneğini tıklayın. Bu şekilde  Açıklamalı Alt Yazılar ve Alt Yazılar ifadesine ulaşacaksınız. Bu yazının üstüne gelerek varsa açık seçeneğini tıklamanız gerekecektir. Ancak yürüt menüsü görünmeyebilir. Bu gibi durumlarda ise, menü çubuğunu görünür hale getirmeniz gerekecektir. İşlemi yapabilmeniz için öncelikle düzenle seçeneğini tıklayın. Devamında düzen seçeneğinin üzerine gelerek menü çubuğunu göster seçeneğini açarak menüyü görünü hale getirin. Bu şekilde açıklamalı alt yazılar içerecek dosyaları belirleyerek DVD’de yürütmeye çalışmanız gerekir. Aynı şekilde alt yazılar içeren bir dosyayı da DVD ile yürütmeniz gerekecektir. Bu şekilde alt yazılar DVD ile çalışarak görünebilir. Açıklamalı alt yazıların göründüğü alan aynı değildir. Bu yazılar Windows Media Video dosyalarının yer alan video bölümünün altında görünecektir.

Alt Yazı Uyumu Hakkında

Alt yazı uyumu yapmak için yapılacaklar bir hayli kolaydır. Öncelikle yapılması gereken işlemin bir adımdan oluştuğunu söylemekte fayda var. Bu işlemi yaparken Film’in bulunduğu klasörü açmanız gerekir. Öncelikli olarak filmin alt yazısını çıkarmanız gerekir. Sonrasında ise filmin mevcut adı ile altyazının adı aynı yazılmalıdır. İsim yazarken harf hassasiyetinin göz önünde bulundurulması gerekir. Harflerin aynı olması için adın kopyalanıp yapıştırılması sağlıklı sonuca götürür. Popüler uzantılar sub, srt uzantıları olarak bilinir. Alt yazı uzantısı bu uzantılardan farklı ise uzantıyı popüler uzantılardan biri olarak belirleyebilirsiniz. Bu şekilde alt yazı media palayer tarafından tanımlanacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
38%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
13%
Karmaşık
13%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
13%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak