Windows 10
ŞİMDİ OKUNAN
Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırmak İçin 10 Etkili Yol
Bilgi Ödülü
0

Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırmak İçin 10 Etkili Yol

☺ Burak Aykurt4 Mayıs 2018

Windows 7 8 10 yüklü bilgisayarınız zamanla yavaşlar. Bilgisayarınız yavaş yavaş durma noktasına geldiğinde bu durumu tersine çevirip hızlandırmak için 10 etkili yolu derledik. Bilgisayarı hızlandırmak performansı yükseltmek için neler yapılabilir?

Tüm PC sorunlarında olduğu gibi bir şey düzgün çalışmıyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmaktan çekinmeyin. Bu birkaç problemi düzeltebilir ve sorunu kendiniz gidermek ve düzeltmek için daha hızlı bir yol olabilir.

Görev Yöneticisinden Programları Bul

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa bilin ki birçok kaynak tarafından bilgisayarınız kullanılıyordur.(Kaynak dediğimizde programlar işte 🙂 ) Cihazınız birden bire yavaş çalışmaya başlarsa sizin izniniz dışında bir program devreye girmiş olabilir ve CPU %99 kullanıyor olabilir. Yada bellek büyük bir kısmını bir program kaplamış olabilir. Yada diskinizin büyük bir kısmını kullanıyor olabilir. Uygulamaların veri yüklemesi ve kaydetmesi gerektiğinde yavaşlamasına neden olabilir.

Bu tip programları bulmak için Görev Yöneticisini kullanmanız yeterli olacaktır. Ctrl + Shift + Esc tıklamanız yeterli olacaktır. Burada İşlemler sekmesinde CPU , Bellek, Disk, Ağ, GPU gibi bir çok donanımın kullanımını görüntüleyebilirsiniz. Tabi burada çok fazla cihazınızı yoran programları tespit edebilir sağ tıklayıp Görevi Sonlandır ile programı kapatabilirsiniz.

Görev Çubuğunda Gereksiz Programları Kapatın

Görev çubuğunda birçok program sürekli çalışır vaziyettedir. Bu programlar genelde bilgisayar başlatılırken çalışır ve arka planda çalışmaya devam eder. Görev çubuğunda bunlar gizli bir şekilde kalır yalnız ok simgesini tıklayarak tüm çalışan programları görebilirsiniz. Buradaki çalışmasını istemediğiniz programları sağ tıklayın ve kapatın böylelikle cihazınız biraz daha az yorulacaktır.

Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Cihazınız başlarken başlanan programlar bilgisayarınızın CPU ve Bellek kullanımı sonucunda açılırken yavaş açılmasına neden olabilir.

Windows 8, 8.1, 10 Görev Yöneticisini açın. Ctrl + Shift + Esc tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede Başlangıç tıklayın. Buradan başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programları sağ tıklayıp devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca ayrıntılardan o programın başlangıçtaki etkisinin Yüksek, Orta ve Düşük seviyede mi olduklarını kontrol edebilirsiniz. 

Gereksiz Animasyonlar

Windows güzel bir görsel sunmak için epey bir animasyon kullanır. Bu PC yavaş kullanmanıza neden olabilir. Bu animasyonları devre dışı bırakarak cihazınızı hızını yükseltebilir, pencereler arası geçişlerini ileri seviyeye taşıyabilirsiniz.

Başlat alanında Gelişmiş Sistem Ayarları diye bir arama yapın, karşınıza Gelişmiş Sistem Ayarlarını Görüntüle seçeneği çıkacaktır. Bunu tıklayın Gelişmiş sekmesinden Performans ve Ayarları tıklayın. Buradan Görsel Efektler sekmesinden aşağıda seçili olan bir çok görsel efekt ayarı var isterseniz hazır ayarları ayarları da kullanabilirsiniz yada kendinize göre seçenekleri devre dışı bırakabilir Windows hızlandırabilirsiniz. 

Web Tarayıcınızı Yükünü Hafifletin

Web tarayıcınızı çok kullanmanız sonucunda zamanla yavaşlamasına neden olabilir. Web tarayıcınızın yavaşlamasına neden olan daha fazla RAM yemesine neden olan tarayıcı eklentilerini daha az kullanmak daha iyi bir fikir olabilir.

Web tarayıcınızın Uzantılar veya Eklentiler bölümünden kullanmadığınız eklentileri kaldırın ve tarayıcınızı yükünü hafifletin ve böylelikle web tarayıcınız daha verimli çalışacak ve cihazınızı daha az yoracaktır.

Kötü Amaçlı Yazılım ve Reklam Yazılımları Kaldırın

Bilgisayarınızın yavaş olma nedeni kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu uygulamalar arka planda çalışıyor ve bilgisayarınızı yoruyor olabilir. Tabi bu yazılımlar illa kötü amaçlı yazılımlar da olmayabilir. Web tarayıcınızı izleyerek ek reklamlar ekleyen reklam yazılımları da olabilir.

Bilgisayarınızı güvenli tutmak için Windows virüsten koruma programı ile tarayın. Çoğu antivirüs programı göz ardı ettiği ”potansiyel olarak istenmeyen programları” yakalayan  Malwarebytes ile de taramanız gerekir. Bu programlar bazen sizin ihtiyacınız olan başka bir program yüklerken istenmeden eklenmiş olur.

Boş Disk Alanı

Sabit diskiniz tamamı dolduğunda bilgisayarınız belirgin bir şekilde yavaşlama başlar. Bilgisayarınız rahat çalışması için sabit diskinizde boş bir yer bırakın. Her hangi bir programa ihtiyaç duymadan Disk Temizleme programı ile bilgisayarınızın diskini temizleyebilirsiniz.  Başlat kısmında Disk Temizleme diye aratmanız yeterli olacaktır.

Sabit Diskinizi Birleştirin

Başlat kısmından Disk Birleştirme veya Sürücüleri Birleştir ve İyileştir diye aratın ve programı çalıştırın burada sürücüleri sırasıyla iyileştirin. Tek tıkla halledersiniz zaten karmaşık bir durum yok zaten.

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Denetim Masası’nı açın, yüklü programlar listesine ulaşın ve bulun burada kullanmadığınız ve PC’nizde istemediğiniz programları kaldırın. Bu işlem bilgisayarınızı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu programlar arka plan süreçleri, otomatik başlatma girişimleri, sistem hizmetleri, içerik menüsü girişleri ve bilgisayarı yavaşlatabilecek diğer işlemleri olabilir. 

Bilgisayarı Sıfırla / Windows’u Yeniden Yükle

Yukarıdakiler bilgisayarınızı çözmediyse Windows’u sıfırlamanız yada yeniden yüklemeniz sorununuzu çözecektir.

Yeni Windows sürümleri olan Windows 8, 8.1 ve 10 gibi sürümlerde her zamankinden çok daha kolay şekilde Windows’u yeniden yükleyebiliyorsunuz. Bilgisayarınızı sıfırlamak için dosyalara ihtiyacınız yok yani format CD veya USB falan gerek yok. Windows’da yerleşik şekilde olan Bilgisayarı Sıfırla özelliğini kullanabilirsiniz. Windows’u yeniden yüklerken dosyalarınız korunurken yüklü olan programlar ve ayarlarınız silinecektir.


Aslında eski bir HDD kullanıyorsanız sizlere olabilecek tavsiyemiz mutlaka tam bir performans için SSD diske geçmeniz. Hızlı işlemler hızlı grafikler istiyorsanız SSD diske mutlaka geçmelisiniz. Performansınız en üst seviyeye çıkacak ve bilgisayarı kullanırken keyif alacaksınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
50%
Çok Sevdim
15%
Şaşkınım
8%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
8%
Beğenmedim
4%
Çok kötü
12%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak