Hatalar-Çözümler
ŞİMDİ OKUNAN
Televizyonun Işığının Yanması fakat Görüntünün Gelmemesi Sorunu ve Çözümü hakkında
0

Televizyonun Işığının Yanması fakat Görüntünün Gelmemesi Sorunu ve Çözümü hakkında

☺ Burak Aykurt10 Ekim 2015

Televizyonun Işığının Yanması fakat Görüntünün Gelmemesi Sorunu ve Çözümü hakkında

Televizyon çağımızın önemli haberleşme sitemlerinden birisidir. Işık enerjisini elektrik enerjisine çevirerek yayılmasını sağlanır. Bu şekilde elektronik sinyaller, ışık enerjisine dönüşme prensibiyle çalışmaktadır. Işık enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesi ilk olarak 1973 yılında keşfedilmiştir. Keşif, selenyum üzerine ışık düşürülerek yapılmıştır. Bu sayede ışık elektrik direncinde değişiklik yapmıştır. Bunun sonucunda selenyumdan parlak ışıkta ve düşük ışıkta ne gibi sonuçlar elde edileceği netlik kazanmıştır. Düşük ışık yansıtıldığında zayıf sinyal elde edildiği, yüksek ışıkta ise kuvvetli sinyal elde edileceği tespit edilmiştir. Çeşitli deneyler yapılarak görüntü netliği üzerinde çalışmalar yapıldıktan sonra üretilen televizyonların pazardaki yeri büyüktür. Siyah beyaz ekranlı televizyonlardan renkli ekran televizyonlara geçilmiş olması teknolojinin insanlara sunduğu avantajlardan birisidir. Özellikle plazma televizyonlar çıktıktan sonra televizyonda oyunlar oynanabilmekte ya da cihazdan internete bağlanabilmektedir.

Çok sayıda marka gün geçtikçe ürettikleri televizyon modellerinin özelliklerini geliştirmektedir. Kullanıcıları memnun etmek adına çalışan firmaların çıkardıkları ürünler, bir hayli yüksek performansa sahiptir. Ancak her televizyon markasının ürününde rastlanabilmesi mümkün olacak bazı problemlerin varlığından da bahsetmek mümkündür. Kullanıcıların ciddi rakamlar ödeyerek aldıkları cihazlarda bazı problemler açığa çıkabilmektedir. Bu durum kullanıcıları sıkıntıya düşürmektedir. Ürün sahiplerinin karşılaştıkları sorunlar arasında ekranın kayması, televizyonunun birden bire kapanması ya da televizyon ışığı yandığı halde görüntünün gelmemesi yer al aktadır. Pek çok televizyon kullanıcısı televizyonun ışığı yandığı halde ekrana görüntü gelmemesinden dolayı şikâyet etmektedir. Bu problemin çözümü için araştırma yapan kullanıcılara sorununun nerelerden kaynaklanabileceğine dair bilgiler verilip bazı çözüm metotları önerilebilir. Televizyona ekranına görüntü sorunu gelmeyen kullanıcılara, öncelikle garanti belgelerinin geçerlilik süresini kontrol etmeleri önerilir. Ürün garanti kapsamındaysa yetkili servise iletilerek problemi rahatlıkla çözüme kavuşturabilirsiniz. Ancak garanti belgenizi bulamıyorsanız ya da garantinin süresi dolduysa verilen önerileri dikkate alabilirsiniz. Öneriler tahminden ibaret olacağı için kesin sonuca ulaştıramayabilir.

Kablolardan Kaynaklanan Ekran Gelmeme Sorununun Çözümü

Cihazınıza elektrik gelmesine rağmen ekranda görüntü olmuyorsa kabloları kontrol etmeniz gerekir. Sorun muhtemelen uydu alıcıyla televizyon arasındaki kabloların yanlış takılmasında kaynaklanıyordur.  Kabloları teker teker deneyerek ekranı kontrol edebilirsiniz. Skart kablo varsa bu kabloyu uydu alıcısında tv yazan skote takmanız gerekmektedir. Bu önerileri uyguladığınızda televizyona gelmiyorsa diğer adımları uygulayabilirsiniz. Cihaza ekran gelmeme sorunun diğeri de ‘’av’’ tuşuna basılmamasından dolayı olmaktadır. Televizyonun ışığı yanıyor ve kablolarınız doğru takılı ise av tuşuna bastığınızda ekrana görüntünün gelmesi gerekir.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
7%
Çok Sevdim
3%
Şaşkınım
1%
Bu Ne?
9%
Karmaşık
19%
Beğenmedim
8%
Çok kötü
39%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak