Faydalı Notlar
ŞİMDİ OKUNAN
Solar Cam
0

Solar Cam

☺ Burak Aykurt27 Haziran 2024

Ülkemvsim bir arada yaşanmaktadır. Dört mevsime uygun olarak cam seçimi yapmak önemli bir noktadır. Solar cam sayesinde ısı ve enerji dengesini kontrol edebilirsiniz. Solar camlar, güneş panellerinde tercih edilen bir cam türüdür. Güneş panellerinde üretilen enerjinin kaynağı güneş ışınlarıdır. Dolayısıyla güneş ışınlarını en çok çeken ve depolayan cam türünü tercih etmek en sağlıklı seçim olacaktır. 

Solar Camların Özellikleri

Sağladığı yüksek ışık geçirgenliği sayesinde minimum enerji kaybı yaşatır. Güneş ışınlarının fotovoltaik hücrelere ulaşmasını en verimli sağlayan cam türüdür. Fiziksel olarak güçlü ve darbelere dayanıklı, uzun ömürlü camlardır. Düşük demir içeren bir cam türü olduğundan dolayı maksimum verim sağlar. Solar camlar genellikle ısıl işlem görür ve darbelere, çevresel etkilere karşı oldukça dayanıklıdır.

Güneş ve hava durumunun değişkenliklerine göre şekil alabilen bir camdır. UV ışınlarının yoğun ya da ısı derecelerinin ekstrem olduğu günlerde son derece dayanıklıdır.

Solar Camların Üretim Süreci Nasıl Olur?

İlk adım, hammadde seçimi ile başlamaktadır. Düşük demir oranına sahip kuvars kum tercih edilir. Bunun yanı sıra soda külü, kireçtaşı maddeleri de tercih edilmektedir. Elde edilen hammaddeler ergitme fırınlarında çok yüksek sıcaklıklarda eritilir.

Eriyen hammaddeler cama dönüşür ve düzleştirme masasına alınır. Bu masada, cama istenilen boyutlar ve kalınlıklar verilir. Düzleştirme masasında aynı zamanda soğutma işlemi de gerçekleşmektedir. İstenilen boyutlar verildikten sonra en önemli işlemlerden biri olan kaplama kısmına geçilir. Anti Reflektif kaplama camın yüzeyine uygulanır. Birden fazla kaplama seçeneği bulunmaktadır. En yaygın tercih edilen Anti Reflektif kaplamadır.

Kaplama işleminin ardından dayanıklılık için temperleme işlemine geçilir. Temperleme işleminde fırına alınan camlara yüksek ısı verilir ve ardından hızlıca soğutulur. Hızlı ısı değişimi, camın sağlamlığını ve direncini son derece artırmaktadır. Son adımda ise uygun ölçülerde ihtiyaca göre kesilir ve solar panel üreticilerine ulaştırılır.

Solar Camların Faydaları

 

  • Yüksek oranda enerji verimliliği sağlar.
  • Uzun ömürlü dayanıklı camlardır.
  • Sağlamlığı sayesinde bakım masrafları minimumdur.
  • Enerji üretimine katkı sağladığı için fosil yakıt kullanımını azaltmaktadır. 
  • Uzun vadede kullanılma fırsatı verdiği için büyük oranda maliyet tasarrufu sağlar.

 

Solar Camlar Nerelerde Kullanılır?

En bilindik olarak güneş panellerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda konutlarda yapılara entegre edilerek enerji üretimi sağlayabilir. Tarımsal faaliyetlerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Düzenli elektrik enerjisine sahip olmayan tarım arazilerinde solar paneller tercih edilmektedir. Bu panellerde bulunan camlar ise solar camlardır. Hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak