Mobil
ŞİMDİ OKUNAN
Mobil Cihazlar Hayatımızı Ele Geçiriyor!
0

Mobil Cihazlar Hayatımızı Ele Geçiriyor!

☺ Burak Aykurt18 Ekim 2017

Günümüzden yaklaşık 10 sene kadar önce hayatımızın en özel teknolojilerinden biri olarak görülen bilgisayarlar, artık önemini yitirmeye ve yerini hayatımızı kaplayan, şuan çok farklı bir konuma sahip olan mobil cihazlara bıraktı. Cebimize girecek kadar küçülen mobil dünyasının güzellikleri sayesinde  işlerimizi bilgisayardan halletmek ya da bakacağımız şeyleri hep bilgisayar üzerinden halletmek yerine mobil cihazlar sayesinde kolaylıkla halleder olduk.  Elbette  hal böyle olunca da insanlar kaçınılmaz olarak bilgisayarlara birer birer sırt dönmeye başladı ve her işlemini mobil cihazından kolaylıkla yapar hale geldi. Hayatımızın hemen hemen her anında, her saniye yanımızda olan mobil cihazlarımız ile sosyal medya platformlarında dilediğimiz gibi aktif olabiliyoruz, istediğimiz sitelerde özgürce sörf yapabiliyoruz ve istediğimiz bilgiye istediğimiz an ulaşma özgürlüğüne sahibiz. Üstelik bunların yanı sıra mobil cihazlarımızdan oyunlar oynayabiliyor, kaliteli fotoğraflar çekebiliyoruz.

Geliştiriciler sırf mobil cihazlar için  “Responsive Design” denen olayı geliştirdiler. Responsive Design sayesinde kullanıcılar mobil cihazlarının ekran boyutuna tam ve otomatik olarak uygun hale gelen sitelerde çok rahat bir şekilde istedikleri bilgilere ulaşabilme özgürlüğüne sahipler.

Bilgisayarlara göre çok daha fazla yüzde oranlarıyla tercih edilen mobil cihazlar, bugün yediden yetmişe herkesin  çok rahat bir şekilde kullanabileceği seviyeye gelmiş durumda. Hatta ve hatta hepiniz mutlaka denk gelmişsinizdir; Toplu taşıma araçlarında amcalarımız ve teyzelerimiz bile rahat bir şekilde mobil cihazlar kullanıyor, teknolojinin tadını çıkarıyorlar. Kısacası mobil cihazlar bir çoğumuzun hayatının hemen hemen tamamını kaplar hale geldi. 

Bilgi  geçmişten günümüze kadar gelen, biz insanların sahip olabileceği en değerli olgudur. Tüm toplumlarda en değerliler Bilgelerdir. Bilgiye hızlı ulaşmak ise neredeyse bilgi kadar önemli bir olgu halini almış durumda. Evde, işte, sokakta aklınıza gelebilecek her yerde bilgiye erişim yeni bir dönemi “Mobil devrimi” gerçekleştirmiştir.

Mobil cihazlar hayatımızın bir parçası oluvermiş durumda. İnternete erişim sağlayan cihazların oranına baktığımızda %55 – %65 oranında mobil cihazlardan bağlanıldığı görülüyor. Mobil cihazlara uygun olarak tasarlanan çeşitli uygulamaların geliştirilmesi web ve gündelik hayatımıza kolaylık sağlaması gibi birçok konuda atılan adımlar neticesinde mobil cihazlar bizimle bütünleşmiş durumda.

Günümüzde mobil cihazlar yardımı ile artık her işimizi kolay bir şekilde halledebiliyoruz.  İnternet ortamındaki içeriklerin mobil cihazlara uyumlu olması mecburi bir ihtiyaç haline geldi. Her yerden ve aklınıza gelebilecek her konuda bilgiye ulaşabilmek mobil dünyasının gelişimini sağladı. Saymakla bitmeyecek kadar çok fazla mobil uygulamanın olması bulunduğunuz yerden gündelik hayatınızda yapmanız gereken bankacılık işlemleri, seyahat için araştırmalar, fatura yatırma, bilet rezervasyon işlemleri, alışveriş, hatta şirketlerde bilgisayar başında yapılan işlemleri bu küçük cihazlardan yapmak günümüzde mümkün. 

Bilgisayar ortamında yapılan tüm işlemler mobil cihazlardan da yapılacak şekilde tasarlandığı için bilgisayarlar piyasaya olan hâkimiyetini mobil cihazlara devrediyor. Şirketler web sitelerini, üreticiler otomasyon sistemlerini, güvenlik şirketleri uygulamalarını mobil dizayn yaptıklarını görüyoruz. Gidişatın sabit cihazlardan taşınabilir cihazlara (akıllı telefon, tablet, el terminali vs.) kaydığını görüyoruz. Türkiye olarak Sosyal ağlar üzerindeki kullanım durumuz hayli fazla. Ülkemizde 71 milyonun üzerinde sosyal medya hesabı bulunuyor.

IOS, Android, Blackberry ve Microsoft gibi mobil işletim sistemleri piyasa hâkimiyetini elinde tutarken geliştirilen uygulamalar storeler üzerinden üreticinin inisiyatifine göre ücretli veya ücretsiz olarak sunuluyor. Blackberry diğer üretciler ile mücadele etmiyor gibi görünse de görünüşün aksine 80 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip ve 90 bin üzerinde geliştirdiği uygulama ile rakiplerine bayrak sallamaya devam ediyor. Bu bağlamda, mobil altyapısına sahip olmanın günümüz şartlarında rekabetçi bir güç elde edebilmek için kullanılan bir faktör olduğu görülmektedir. Mobil dünya bu denli hızlı gelişirken mobil cihazlardaki güvenlik adımları maalesef aynı hızda atılamıyor. Kişisel verilerimizin güvenliğinden hepimizin endişe ettiği zamanlar oluyor. Fakat tüm bunlara karşın mobil cihazlar hepimizin hayatının bir parçası olmuş durumda ve mobil cihazların bu kadar çok yaygınlaşmasında en büyük faktör mobil cihazların hayatımızı azımsanamayacak kadar kolaylaştırmasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak