Bilgisayar
ŞİMDİ OKUNAN
Laptop Fiyatları Donanım Bileşenlerine Göre Nasıl Değişkenlik Gösteriyor?
0

Laptop Fiyatları Donanım Bileşenlerine Göre Nasıl Değişkenlik Gösteriyor?

☺ Burak Aykurt12 Ağustos 2021

Hobiniz veya ihtiyaçlarınız için bir laptop almaya niyetlendiğinizde bilgisayar modelleri arasında büyük fiyat farklarıyla karşılaşabilirsiniz. Üreticilerin, laptop fiyatlarını belirlerken birçok parametreyi göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bu durum, markalardan bağımsız olarak kimi zaman küçük kimi zamansa uçurum şeklinde nitelendirebileceğiniz derecede fiyat değişiklikleri görmenize neden oluyor. Ama fiyat çeşitliliğinin temel nedeni, bilgisayar modellerinde yer verilen donanımlar ve üretim sürecinde kullanılan materyallere dayanıyor. Peki, laptop fiyatlarını belirleyen parçalar hangileri? Gelin, bazılarına birlikte bakalım.

Kaliteli Ekran, Yüksek Fiyatı Beraberinde Getirebiliyor

Kullanıcıların laptop satın alım kriterlerinin başında hiç şüphesiz ekran bulunuyor. Maksadınız oyun oynamak veya içerik üretimi de olsa iyi bir ekrana sahip laptop almak istemeniz son derece doğal. Laptop’lardaki TN panelli ekranlar, görüntü kalitesi noktasında belirli bir seviyeyi geçemediği için artık birçok üretici, geliştirdiği laptop modellerinde IPS panelli ekranlar kullanıyor. IPS panelli ekran, tek başına bir fiyat değişimi gerekçesi olsa da ekranın 15.6 inç ya da 17.3 inç oluşu, yenileme hızının 60 Hz veya daha yüksek seviyelerde seyretmesi gibi parametreler, ekranların ve dolayısıyla laptop fiyatlarının değişmesine neden oluyor.

İşlemci, Fiyat Konusunda Belirleyici

Laptop

Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi taşınabilir bilgisayarlarda da en önemli dâhilî donanım bileşenlerinden biri işlemci. Laptop’ların belirli kategoriler hâlinde sunulmasında büyük pay sahibi olan işlemciler; giriş seviyesi, orta segment, üst düzey ve iş istasyonu formundaki bilgisayarlar için farklı özellikler sunuyor. Örneğin Intel’in Core i5 serisinden bir işlemci ile Core i9 işlemci arasında ciddi bir performans farkı bulunuyor. Bu farkı sağlayansa işlemci içerisindeki çekirdek sayıları, önbellek boyutu gibi özellikler oluyor. Performans arttıkça işlemcinin de fiyatı artıyor, hatta Intel’in kendi sitesinde bile ilgili işlemci modellerinin hangi fiyatlardan satılması gerektiği gibi öneriler bulunuyor. Kısacası, işlemci fiyatı artınca laptop fiyatları da doğrudan değişiyor.

Güçlü Ekran Kartına Sahip Laptop’lar Yüksek Fiyatta Yer Alabiliyor

Ekran kartı, laptop fiyatları üzerinde muazzam derecede etkili bileşenler arasında yer alıyor. Önceki yıllarda da ekran kartı, laptop fiyatlarını belirleyici bir role sahipti ancak son dönemde yaşanan küresel pandemi, çip krizini de beraberinde getirdi. Buna bir de kripto para madenciliği nedeniyle ekran kartı ve güçlü ekran kartına sahip laptop’ların madencilikle ilgilenen kullanıcılar tarafından alınması eklenince az bulunan grafik işlemcilerin (ekran kartı işlemcisi) fiyatı, hiç beklenmeyen seviyelere ulaşıyor. Tahmin edeceğiniz üzere sınırlı stokla çalışan grafik işlemci dağıtıcıları, temin sıkıntıları ve üretim aksamalarını fiyatlara yansıtarak zararlarını minimize etmeye çalışıyor. Böylece laptop fiyatları, güçlü ekran kartı bulundurduğu takdirde daha da artmış oluyor.

SSD, Laptop’ın Performansı Gibi Fiyatını da Artırabiliyor

Neredeyse bütün laptop modellerinde yer alan mekanik sabit diskler, yerlerini yavaş yavaş SSD’lere bırakıyor. Kendi içinde teknolojik yönden ayrılan SSD’lerin NVMe M.2 formunda olanları yüksek aktarım hızlarına çıkıyor. Bir de geniş kapasiteleri varsa SATA III yapısındaki SSD’lerden yüksek fiyatlara sunuluyor. İşin içine önbellek kapasitesi gibi detay parametreler girince yeni nesil SSD’lerin fiyatları, benzer hız ve kapasiteler söz konusu olduğunda dahi değişiklik gösterebiliyor. Tam tekmil bir oyuncu bilgisayarı ve iş istasyonu oluşturarak her bir bileşenin en yüksek performanslısına yer veren üreticiler, güçlü SSD’leri sistemlerine dâhil ettiklerinde laptop fiyatları artış yaşıyor.

Canavar, Güçlü Olmasına Karşın Erişilebilir Seviyede Kalıyor

Monster, geliştirdiği laptop’larda en güncel donanım bileşenlerini kullanmasına rağmen dünyanın en önemli markalarıyla iş birliği yaptığı için fiyat-performans dengesini başarıyla kuruyor. Segmenti ve hitap ettiği kitle fark etmeksizin ortaya koyduğu laptop’ları uygun fiyatlara konumlandırıyor. Eğer siz de laptop fiyatlarını yüksek buluyor, bütçenize uygun ama yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayar edinmeyi düşünüyorsanız Monster’ın Abra, Tulpar, Huma ve Markut serilerine ait laptop modellerini inceleyebilir, dilediğinizi hemen satın alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
100%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak