Bilgisayar
ŞİMDİ OKUNAN
İşlemci Sıcaklığı Neden Çok Yükselir? Nasıl Düşürülür?
1

İşlemci Sıcaklığı Neden Çok Yükselir? Nasıl Düşürülür?

☺ Burak Aykurt11 Ekim 2019

İşlemcilerin sıcaklığı bir anda artabiliyor. Bu durumun nedeni nedir? İşlemci sıcaklığı neden çok yükselir? Nasıl düşürülür?
Sorduğunuz bu soruların yanıtı veriliyor. İşlemci sıcaklığı neden çok yükselir nasıl düşürülür sorularının yanıtına göre hareket edebilir, sizin için cevaplanan bu soruların yanıtına göre hareket edebilirsiniz. İşlemcinizin ısınma nedenlerini ortadan kaldırıp, direkt olarak hızlı bir bilgisayar üzerinden işlemlerinizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

İşlemcinin Isınma Nedeni Nedir?

İlk olarak bilmeniz gereken işlemcinin bilgisayarın beyni olduğudur. Bilgisayar açıldığı andan itibaren yapılacak tüm işlemler direkt olarak işlemci üzerinden gerçekleşecektir. İşlemci çalışmaya başladığı anda belli bir ısıda olacaktır. Herhangi bir sorun olması durumunda ise bu sıcaklık anormal bir seviyeye ulaşabilir.

İşlemci Fanı;

İşlemcinin ısınması normaldir. İşlemcinin soğutulması için özel olarak işlemci fanı oluşturulmuştur. Her bilgisayar için bu durum aynıdır. Bilgisayarın işlemcisinin çalışmaya başladığı andan itibaren fan da devreye girer ve işlemcinin gerçekleştirdiği performansı sabit tutmak için soğutmaya çalışır.

Normal İşlemci Isısı;

Bakıldığında normal şekilde çalışan bir işlemcinin hangi ısı aralığında olması gerekiyor sorusunu sorabilirsiniz. Normal işlemci sıcaklığı seviyesi olarak 35 derece ile 45 derece arasında gösterilebilir. Bu durumda eğer bu ısının üstünde olması durumunda, direkt olarak önlem alınması ya da profesyonel destek alınması gerekiyor.

İşlemci Sıcaklığının Düşürülmesi

Sıkça sorulan işlemci sıcaklığı nasıl düşürülür sorusunun yanıtı veriliyor. Herhangi bir özel durum, işlemcinizin olması gereken ısının üstüne çıkmasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Donanımsal çözüm

Elbette donanım ile alakalı bir sorun olabilir. Isınmanın sebebi fan da olabilir. Direkt olarak işlemcinin temizlenmesi, bilgisayarın içinin temizlenmesi gibi durumlarda aslında yaşanan bu fazla ısınma sorunu çoğu zaman çözülüyor.

Fanın temizlenmesi;

Fanın temizliğini yapabilirsiniz. Çoğu zaman fanın temizlenmemesi, fanın çalışmıyor olması gibi durumlarda işlemcinin fazla ısınması sorunu ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için fan temizliğinin yapılması sağlanacaktır.

İşlemci ısısının düşürülmesi için bilgisayarın içinin temizlenmesi, fanın değişmesi gibi önemler alabilirsiniz. Profesyonel destek almanız önerilenler arasındadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
50%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
50%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
1 Yorumlar

Yanıt Bırak