ŞİMDİ OKUNAN
İnternet Neden Yavaş Olabilir?
0

İnternet Neden Yavaş Olabilir?

☺ Burak Aykurt20 Nisan 2020

İnternet neden yavaşlar? Sebepleri neler olabilir? İnternet yavaş olması modem den mi kaynaklanıyor? İnternet çok yavaş nasıl hızlandıra bilirim? Bu gibi bir çok sorunuza cevap olacak bir şeyler yazmak istedim, bu sorularınıza cevap bulmak için yazıyı okumaya devam edin. 🙂

İnternet Neden Yavaşlar?

Bu sorunuzun bir çok cevabı olacağından dolayı net bir şey söylemek mümkün değil ancak en sık yavaşlama sorunlarına değineceğim.

İlk olarak AKK (Adil Kullanım Kotası) aştınız mı diye kontrol etmenizi rica edeceğim. 1 ay içerisindeki kullandığınız toplam veri miktarının paketinizde oluşturulan kota miktarını aşmaması gerekiyor aşması durumunda internet sağlayıcınız internet hızınızı düşürmekte. Bunu engellemek mümkün değil ancak yüksek kotalı paketler alabilirsiniz.

Sebepleri Neler Olabilir?

Dediğimiz gibi bir çok nedeni olabilir aslında bunu tek bir nedene bağlamak mümkün değil. AKK, virüs, internet tarayıcısı, modem, alt yapı, bilgisayarınız vb. bir çok şey olabilir aslında bunların hepsine göz atmanız gerekiyor.

Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi AKK kontrolünü yapın.

Bilgisayarınızı bir virüs kontrolünden geçirin. Buradan virüs temizleme ile ilgili anlatımımıza göz atın.

Kullandığınız internet tarayıcısı çok önemli. En iyiler sırası ile Chrome > Yandex > Firefox > Opera ..  bu sıralama kişiden kişiye değişir tabi. 🙂

Modemi kullanımınıza bağlı olarak resetleme işlemi yapın. Minimum hafta da bir reset atmanız sizin için iyi olabilir.

Bulunduğunuz konuma göre alt yapınız ne durumda olduğu çok önemli mesela fiber bir alt yapıya sahipseniz internet sağlayıcınıza ulaşıp fiber bir paket aldıktan sonra hızınızı sizde fark edeceksiniz.

Başka bir konu ise bilgisayarınızın belli bir donanıma sahip olması gerekiyor. İnternet tarayıcıları bazen çok RAM kullanır, bu durumdan dolayı bilgisayarın diğer işlemleri ile internet tarayıcı RAM miktarı eklenince bilgisayar donmaya başlıyor, internet tarayıcınız yavaş şekilde işlemler yapıyor bundan dolayı internetin yavaş olarak kullanmanıza neden oluyor.

Bide son dönemlerde ülkemizdeki sınırlamalar, sansürler. Bu sorunu aşmak için VPN programları kullanmanız veya DNS ayarı yapmanızı tavsiye ederim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
100%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak