Faydalı Notlar
ŞİMDİ OKUNAN
İnternet Altyapısı Nedeniyle Yüksek Hız Alamamak
Bilgi Ödülü
0

İnternet Altyapısı Nedeniyle Yüksek Hız Alamamak

☺ Burak Aykurt1 Ocak 2019

Yaklaşık 20 yıl öncesinde neredeyse çoğu insanın dahil olmadığı sanal dünya, bugün milyarlarca insanı dünyasına dahil etmiş durumdadır. 20 yıllık süreçte gerçekleşen bu değişim bir çok etken sayesinde gerçekleşebildi. Bunlardan en önemli etkenler internet ve internet altyapısının gelişmesidir. Bu iki gelişim sayesinde günümüzde hayatımızı kolaylaştıran bir çok imkana sahip olduk.

Ancak insanlık tarihi de gösteriyor ki, insanlar hep sahip olduklarından daha iyisine sahip olma arzusu ve isteği içinde olmuşlardır. Bu yüzdendir ki, gelinen internet düzeyinin daha iyi seviyelere taşınması için insanlar hep bir çaba ve uğraşı içinde olacaklardır. Bu çaba ve uğraşılarla geliştirilmeye çalışılan bir konu da internet altyapısıdır. İnternet altyapısı denildiğinde bu konuda iki altyapı sisteminden söz edilebilir. Birincisi mobil internet altyapısı ve ikincisi kablolu internet altyapısıdır.

1.    Mobil İnternet Altyapısı

Dünyada bugün milyarlarca mobil iletişim cihazından bahsedilmektedir. Cihazların neredeyse hepsinin internet erişim özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde milyarlarca insan internete erişim sağlayabilmektedir. Erişim sağlanırken cihazlarda bulunan sim kartlar kullanılır. Burada erişim operatör baz istasyonu sayesinde gerçekleştirilir. Bu yüzden baz istasyonu mobil internet altyapısının temel yapı taşlarından biridir.

Baz istasyonlarının güncel teknolojiye sahip olmaması ve sayısının yeterli olmaması yüksek hızda internet erişim imkanı vermemektedir. Ayrıca operatörlerin sahip olduğu internet bant genişliği de internet hızını belirleyen diğer bir etkendir. Altyapı çalışması adına yukarıda bahsedilen etkenler günümüz teknolojisine uygun olarak geliştirilmezse altyapı yoksunluğundan dolayı yüksek hızda internete sahip olmak mümkün olmayacaktır.

2.    Kablolu İnternet Altyapısı

Diğer bir internete erişim altyapısı olarak kablolu internet altyapısı kullanılmaktadır. Daha önceki yıllarda sabit hatlı telefonlar üzerinden sağlanan kablolu internet altyapısı günümüzde daha iyi bir duruma gelmiştir. Ancak gelişen teknolojiye uyumlu kablolu altyapı çalışmaları devam etmektedir. Coğrafik şartlardan dolayı kablolu internet altyapısı tüm dünyada aynı seviyede değildir. Örneğin bazı yerlerde fiber optik kablo altyapısı sayesinde hız olarak çok yüksek internete sahip olunabilir. Ancak bu imkan çok yaygınlaştırılmış değildir. Güncel internet hızına sahip olmak yaşadığımız coğrafyada bulunan kablolu internet altyapısının yenilenmesiyle gerçekleşebilir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
100%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak