Güncel Haberler
ŞİMDİ OKUNAN
Havada ki Dengeyi Sarsan T-50
0

Havada ki Dengeyi Sarsan T-50

☺ Burak Aykurt1 Haziran 2018

     Rusya’nın, ABD’nin ürettiği F-22 ve F-35 e karşı geliştirip ürettiği T-50’ye neredeyse radara hiç yakalanmayan hayalet uçağı diyebiliriz. Şu an 2 yaşında olan T-50 bu zamana kadar üretilen hayalet uçaklara göre en avantajlı olanı olarak görülmekte. Rus uçağının önemli avantajlarından biri gelişmiş aerodinamik tasarımı ve istisnai itiş gücü ve aşırı yüksek muharebe çevikliğidir.

        Uçak tek kişilik, çift motorlu jet avcı uçağı olma özellikleriyle bilinmektedir. Gövde içi yakıt tanklarının büyük olması da bir diğer avantajı olarak gösteriliyor. Su-27 ve Mig-29 un yerini alacağı düşünülüyor. Ayrıca süper seyir, avcı, görünmezlik, süper manevra ve yer-deniz savunması için tasarlanmış bir uçak olduğu görülüyor. Bu uçaklardan 200 tane üretilmesi planlar arasında. Hindistan, 25 milyar dolarlık antlaşma ile 250 tane uçak alarak Rusya ile beraber kendi uçağını üretmek için projelere başladı.

     Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec’in CEO’su  Sergey Çemezov, Türkiye ile 5. nesil savaş uçağı üretimi konusunu görüştüklerini belirterek, “Bu konuda Türkiye’de gerekli altyapı mevcut. Birlikte yeni ve modern bir şeyler yaratabiliriz.” diye belirtti.

 

    Türkiye’nin yapması gereken samimi olduğunu Ruslara gösterecek politikalar izlemesidir. Ruslar dün bize anahtar teslim fabrika kurarken, teknoloji saklamış bir ulus değildir. Nuri Demirağ’ın dediği gibi “ Ya demode bir İngiliz uçağı üreteceğiz, ya da tek kişilik, çift motorlu, operasyonel hayalet teknolojisini kullanacak, hava üstünlüğü ve saldırı görevleri için tasarlanmış çok maksatlı bir savaşçı olan, süper manevra özelliği ve aviyonikleri ile Sukhoi T50’yi A‘dan Z’ye her parçası ile Ankara’da üreteceğiz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
67%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak