ŞİMDİ OKUNAN
8 Adımda Web Sitesi Kurun
0

8 Adımda Web Sitesi Kurun

☺ Burak Aykurt4 Ekim 2022

Sıfırdan başlayarak başarılı bir web site oluşturabilmek için nelere ihtiyacınız var? Bu yazımızı bir rehber olarak görebilirsiniz. Web site oluşturma adımlarını 8 başlıkta toplayalım;

Konuyu Belirleyin!

Öncelikle yapmanız bir konu belirlemektir. Çünkü oluşturacağınız siteye göre gereksinimleriniz de farklılık gösterebilir. Bir blog sitesi ile e-ticaret sitesi oluşturmak arasında oldukça fark vardır.

İsme Karar Verin!

Konunuza karar verdikten sonra ise ikinci ve en önemlisi en uygun ismi bulmaktır. Akılda kalıcı özgün bir isim bulmanız gerekir. İsim bulurken akıldı kalıcı olması adına kısa ve sade isimler tercih edebilirsiniz. Eğer isim bulmakta zorlanıyorsanız bunun için de birçok isim bulma sitesi bulunuyor, yararlanarak isim bulabilirsiniz.

Alan Adınızı Tescilleyin!

Her girişim aslında bir alan adı ve hosting ile başlar. Karar verdiğiniz ismi karar verdiğiniz anda almalısınız çünkü alan adları ilk gelen alır şeklindedir. Alan adı alırken dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır. Kısa, akılda kalıcı olması, içinde “-“ olmaması ve güvenilir bir firmadan alınması gibi. Alan adı aldığınız firmanın mutlaka ICANN akredite olması gerekir çünkü alan adınızın güvende olması başka kişilere satılmaması ya da siz aldıktan kısa bir düre sonra silinmemesi için bu olmazsa olmazdır. Alan adı hizmetleriniz için 1999 yılından bu yana hizmet veren, ICANN akredite, .com, .net gibi uzantıların yanı sıra ülke uzantıları gibi yüzlerce uzantıları da alabileceğiniz Turkticaret.Net’i tercih edebilirsiniz.

Markanızı Tescilleyin!

Mutlaka marka isminizi yasal olarak almalısınız. Marka isminizi almamanız siz tüm yatırımları yapıp işlerinizi yoluna koyduktan sonra o isimle olan bir markanın size itiraz etmesi ile kötü şekilde sonuçlanabilir. Yeni bir isim alarak ilerlemeniz gerekir. Bu tarz problemler yaşamamak için isminize karar verip alan adı alma aşamasında markanızın da uygunluğunu kontrol ettirmeniz gerekir. Bunu da uzman bir şekilde yönetebilecek marka danışmanlarına ihtiyaç duyacaksınız. Markanızın detaylıca araştırılması, gerekiyorsa farklılaştırma önerilmesi, markanıza gelebilecek itirazlara karşı görüş belirtilmesi, markanızın korunması gibi süreçler için uzun yıllardır ve profesyonelce hizmet veren firmaları tercih etmelisiniz. Marka süreçleriniz için yıllardır marka hizmeti veren Turkticaret.Net’i tercih ederek profesyonel bir marka tescil hizmeti alabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza En Uygun Hostingi Seçin!

Bir web sitesi oluşturmanın temel 2 bileşeni alan adı ve hostingtir. Peki hosting nedir? Hosting sitenizdeki içeriklerinizin, ürünlerinizin ziyaretçileriniz tarafından görünebilmesini sağlayan bir web alanı demektir. Her web sitesinin farklı kaynaklara ihtiyacı vardır. Bu sebeple uygun hostingi bulmak için yönlendirilmeye ihtiyacınız olabilir. Bir blog sitesi için ilk etapta yüksek trafik gerektirecek bir hosting paketine ihtiyaç duyulmazken bir e-ticaret sitesi için durum tam tersidir. Hosting alırken hem kaynak ihtiyaç analizi önemli bir detaydır hem de hosting alacağınız firma oldukça önemlidir. Web sitenize gelen ziyaretçilerinize hızlı bir hizmet sunmanız özellikle de günümüzde çok önemlidir. Yavaş yüklenen bir siteyi beklemek yerine alternatifi olan birçok site tercih edilebilir. Size hem hız, hem kesintisiz hizmet veren bir hosting firması seçmelisiniz. Size bu seçiminizde yardım olabilmek için yine yıllarca bu alanda hizmet veren Turkticaret.Net’in hostinglerini önerebiliriz. İhtiyaçlarınıza uygun olabilecek birçok farklı paket kurgusu, hazır yazılımlara uyumluluk, 7/24 destek, ihtiyacınıza uygun paket danışmanlığı sağlayan uzman ekibi ile hosting hizmetinizi güvenle alabilirsiniz.

Tasarımlarınız Kullanıcı Dostu Olsun!

Tasarımlarınızı mutlaka müşteri deneyimlerine göre oluşturmalısınız. Sitenize girdiğinde müşterilerinizin aradığı şeyi bulması gerekir. Ayrıca sitenizin her cihaza uyumlu olması gerekir. Webde açıldığı gibi tablette de mobile de açılması gerekir. Bu sebeple tasarımlarınızı mutlaka responsive yaptırmalısınız.

Seo Kurallarına Dikkat Edin!

Web sitenizin performansı için seo kuralları oldukça önemlidir. Sitenize gelen organik trafiğin çoğu arama motorları vasıtasıyla gelir. Düzgün seo düzenlemeleri size görünürlük dolayısıyla da trafik kazandırır. İçeriklerinizi oluştururken de mutlaka seo kurallarına uygun olarak oluşturmalısınız.

İçerik Seçimi

Web siteleri için içeriklerin önemi yadsınamaz. İçeriklerinizde mutlaka anahtar kelime geçirmeli ve ziyaretçilerinizin istediği bilgiyi açıkça vermelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
100%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
0%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak