Bilim
ŞİMDİ OKUNAN
3 Boyutlu Yazıcı İle Organ Üretimi
Bilgi Ödülü
0

3 Boyutlu Yazıcı İle Organ Üretimi

☺ Burak Aykurt28 Mayıs 2024

İçindekiler

Yapay Organ

3 boyutlu yazıcı ile organ üretimi Dünyanın sayılı ülkelerinde ve ülkemizde denemeler yapılarak üretilmeye çalışılmaktadır. Her yıl binlerce insan organ nakli için sıra beklemekte ve bir çoğu uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybetmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yapay organ üretilebilir mi? Başarılabilir mi? Yönünde araştırmalara başlanmıştır. Bir çok bilim insanının birlikte çalışması ile yapay organlar, 3 boyutlu yazıcılar tarafından üretilmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde de bu konuda çalışmalar yapan bilim adamları vardır.yapay organ

Organ hasarları yüzünden her yıl binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Organ nakli ancak kaza, boğulma, kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden kişilerden, ailelerin izni ile alınarak nakledilebilmektedir. Böbrek ise en çok nakli yapılan organdır. Bunun  nedeni ise dokuları tutan sağlıklı bir kişinin, bağış yaparak tek böbreğini vermesi ile mümkün olmaktadır. Dünya ve ülkemizde yapılan çalışmalarla yapay organ üretilebilme şansı aranmaktadır. Eğer başarılı olunursa bir çok insan için hayati önem taşıyan bir sorun yani organ nakli yapılabilecektir. Üç boyutlu yazıcılar ile organ üretimi denemeleri şimdilik son derece başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bu teknoloji şimdilerde bir çok organ nakli bekleyen hastaya umut olmaktadır.

Üç Boyutlu Yazıcı İle Organ Üretimi

Üç boyutlu yazıcı ile organ üretimi henüz istenildiği kadar başarılı değildir. Bu çalışmalarla organ üretilebilmekte fakat kan damarları ile örülmesi ve organın sağlıklı kalabilmesi sağlanamamıştır. Dünyada 2000’li yılların başında canlı hücrelerin zarar verilmeden yazıcılar tarafından püskürtülebileceği bulunmuştur. Birden fazla baskı kafası kullanılarak canlı hücreler püskürtülerek katmanlar oluşturulmaktadır. Polimerler yardımı ile yapı şekillendirilmeye çalışılmaktadır. Bilim adamları böbrek, karaciğer, deri, kemik ve kıkırdak gibi dokuları üretebilmektedir. Fakat canlı tutmak için gerekli kan damarları ile organı birlikte üretmeyi henüz başaramamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kulak, kemik ve deri parçaları nakilleri denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Bir fareye yapay organ olan yumurtalık nakledilmiş ve fare bu organla hamile kalmayı başarmıştır.üç boyutlu yazıcı ile organ üretimi

Çinde yapılan araştırmalar ile bilim adamları bir kan damarını üretmeyi başarmış ve bir maymuna naklini gerçekleştirmişlerdir. Benzer bir çalışma ile bilim adamları karaciğer dokusunu üretmiş ve bir fareye nakletmişlerdir. Karaciğer dokusunun işlevini sürdürdüğünü bildirmişlerdir.

Üç boyutlu yazıcı ile doku üretimi nihayet deri üzerinde yapılmış ve yanık tedavisinde yapay deri kullanılmış ve başarılı bir sonuç alınmıştır. Bir firma deri kök hücrelerini doğrudan yanmış olan kişilerin yaralarına enjekte edilerek yanığın tedavisini ve derinin onarılmasını sağlayan bir teknoloji üretmeyi başarmıştır. Hasta doku uyuşmazlığı yaşamadan kendi hücresi ile yenilenecek anlamına gelen bir teknoloji üretilmektedir.

Bilim adamları böbrek ve karaciğerin bu yolla üretilebileceği ve yapay organ naklinin çok yakında gerçekleştirilebileceğini söylemektedirler. Kalp ise karmaşık yapısından dolayı henüz üretilememektedir. Çok büyük bir teknolojik adım olan yapay organ yapımı, üç boyutlu yazıcı ile organ üretimi bir çok insanın hayatını kurtarabilecek bir adım gibi durmaktadır. Henüz çalışmaları devam etmekte olsa da gelecek için büyük bir adımdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Muhteşem İçerik
50%
Çok Sevdim
0%
Şaşkınım
50%
Bu Ne?
0%
Karmaşık
0%
Beğenmedim
0%
Çok kötü
0%
Yazar Hakkında
Burak Aykurt
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum umarım beğenirsiniz. Yorum kısmından istediğinizi sorabilirsiniz müsait zamanlarımda hepsini cevaplıyorum.
Yorumlar

Yanıt Bırak