WordPress
ŞİMDİ OKUNAN
WordPress Nedir  Ve Hangi Amaçla Kullanılır ?
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

WordPress Nedir  Ve Hangi Amaçla Kullanılır ?

☺ AHMET AYDIN18 Ekim 2017

WordPress yeni bir yazılım olmasına karşın  kökleri ve gelişimi 2001’e kadar uzanmaktadır. GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemi olan WordPress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir  ve  bu niteliği sayesinde sadece makale yazma, makale düzenleme ve blog sistemi değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platformdur. Google tarafından çok hızlı indexlendiği için sayfa açılışları oldukça hızlıdır..

Alexa istatistiklerine göre en iyi 1 Milyon Web sitesinin %22′sini oluşturan WordPress ile, kısa süre içerisinde web sitenizi aktif hale getirebilir, böylelikle yazılarınızı, resimlerinizi ve iletişim bilgilerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

 WordPress açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak dağıtılan dünyanın en çok kullanılan blog altyapısı sistemlerinden birisi olması nedeniyle çok sayıda geliştirici tarafından desteklenip, her geçen gün daha da kolay kullanılabilen, daha gelişmiş özelliklere sahip olmakta olan sağlam bir bloglama sistemidir. 

WordPress birçok tanımda karşımıza “bir içerik yönetim sistemi” olarak çıkmaktadır. İçerik yönetim sistemindeki içerik kelimesi ise bildiğimiz web sayfası içeriğidir. Birçoğunuzun bildiği gibi “body” etiketinin içerisine yazdığınız herşey web sayfasının içeriğini oluşturur. O halde siz de bir web sitesi oluşturacaksanız bu web sitesini web sayfalarını tasarlayarak yapabilirsiniz. Web sayfalarının içerisinde de “body” etiketi bulunuyor. Bu “body” etiketleri aslında web sitesini kullanan ziyaretçilere yansıyan tarafıdır.

 WordPress birçok tanımda “bir içerik yönetim sistemi” olarak tanımlanır. İşte siz de bir içeriği güncellemek, silmek, yeni içerik eklemek, içeriğe resim eklemek, video eklemek gibi daha sayabileceğimiz birçok işlemi WordPress sayesinde kolaylıkla içinize sinecek şekilde yapabilirsiniz. Belkide WordPress nedir ne işe yarar gibi sorulara bu bir yanıt olabilir. Kısacası WordPress bir internet sitesi hazırlamak isteyen kullanıcılar için oluşturulmuş, gelişmiş özelliklere ve olanaklara sahip güvenli, etkili, hızlı bir yapının ta kendisidir. Matt Mullenweg adında 19 yaşındaki genç tarafından 2003 yılında oluşturulan ve yine onun öncülüğünde dünyada en çok kullanılan, bilinen bu sistem,  blog site yapısını baz alan bir yapıya dönüşmüştür. “Open source” adı verilen açık kaynak kodlamayı kullanan, ücretsiz olarak kurulup, kullanılabilen  WordPress programlama olarak PHP dilini kullanır. Günümüzde en son 3.9 versiyonuna kadar ulaşılmış ve geliştirilmiş bir sistemdir.

 WordPress ile neler yapılabilir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? 

Önceleri blog siteler için kullanılan WordPress daha sonra tüm web sistemleri için kullanılır kıvama geldi. E-ticaret sistemlerinden tutun da, haber yayın sitelerine, rezervasyon sistemlerinden tutun daha çok fazla sayılabilecek yapılar için WordPress kullanılır hale gelmiştir.

WordPress kendi kişisel web sitemizi, firma web sitesini, galeri sitesini, emlak sitesini, haber sitesini, tanıtım sitesini, video sitesini, oyun sitesini, okul sitesini, forum sitesini hatta e-ticaret sitesini bile kapsayacak şekilde her türlü web sitesini kurmaya olanak sağlıyor.  

WordPress ile Blog Sitesi  kurduğunuz zaman günlük tutuyor gibi yazılar yazabiliyor, farklı konular hakkında edindiğiniz  bilgilerinizi çevrenizle paylaşabiliyorsunuz.

WordPress  ile Kişisel web sitenizi kurduğunuz zaman çeşitli konularda yaşayarak, okuyarak veya görerek tecrübe edindiğiniz bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Kendinizi tanıtan, öz geçmiş, okul, iş, sertifikalar gibi deneyimlerinizi, detaylı olarak anlatarak internet fenomeni olabilir, kendinizi insanlara tanıtabilir, sesinizi duyurabilirsiniz. İş başvurusu yaptığınızda sadece bir CV’nize blog sayfanızın linkini eklemeniz sizin hakkınızda daha detaylı bilgi almalarını sağlayabilir ve böylelikle size karşı olan bakış açılarını, fikirlerini değiştirmiş olursunuz.

WordPress ile Kurumsal firma web sitesi, galeri sitesi, emlak sitesi ile firmanızın iş alanına göre resimlerin ağırlıkta olduğu galeri sitesi, site içi arama motoru içeren emlak sitesi, firmanızın ürünlerini, vermiş olduğunuz hizmetleri tanıtan, iletişim vb. gibi sabit sayfalardan oluşan sitenizi kimseye bağlı kalmadan yönetebilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Firmanızın yapmış olduğu işlerin resimlerini, firmanızın yapmış olduğu işlerin güncel halinin resimlerini ekleyebilir ve Google Maps (Harita) hizmetini kullanarak firmanızın daha kolay bulunmasınaolanak sağlamış olabilirsiniz.

Haber sitesi, tanıtım sitesi  yaparak güncel haberleri yayınlayabilir, okuduğunuz okulun tanıtımı, yaşadığınız bölgeyi tanıtan turizm siteleri, haber yoğunluklu site yapabilir hatta üstüne üstün siteden reklam vererek ek gelir bile elde edebilirsiniz.

WordPress’in yapısı aslında o kadar basittir ki.. WordPress’te son eklenen yazıların özeti blog halinde ana sayfada yani açılış sayfasında listelenir. Aslında WordPress’te iki düzenlenebilir içerik bulunur.  Birisi “Yazılar” diğeri ise “Sayfalar” adıyla anılan içeriklerdir. Sayfalar WordPress sitede sabit, devamlı şekilde durağan biçimde depolanacak olan içeriklerin bulunduğu yapılardır. Misal verecek olursak bir sitede “iletişim”, “hakkımızda” gibi yapılar “Sayfa” olarak düzenlenirler. Yazılar ise devamlı güncellenebilecek, kategoriler halinde oluşturulup listelenecek olan yapılara verilen isimdir. Örneğin bir haber sitesinde hergün yayınlanan yeni bilgilerin yer aldığı haber metinleri “Yazılar” bölümünden oluşturulurlar. WordPress birçok platform için kullanılabilir. WordPress’in en güçlü yanı Google tarafından oldukça sevilen bir yapıya sahip olmasıdır. Yani eklediğiniz yazılar çabuk indexlenir.  Böylelikle hedef kitlenize bu şekilde daha çabuk ulaşabilirsiniz. Kişisel sitelerde çok fazla web sayfası bulunmadığı için WordPress’e çok fazla ihtiyacınız olmayabilir, ancak bir haber sitesi, bir makale sitesi oluşturuyorsanız, WordPress sizin için bulunmaz bir nimettir. Çünkü WordPress’te bir yazı ekleme, düzenleme, resim ekleme gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca WordPress çok geniş eklenti çeşidiyle kullanıcılarına sunulur. Hem WordPress’in ücretsiz olması, hem de birçok işe yarar eklentinin ücretsiz olarak sunulması da çok büyük bir avantajdır. Sitenizi etkileşimli bir hale getirmek için WordPress eklentileri size yetiyor hatta artıyor bile.
WordPress’in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanıcıları çok fazla olduğundan dolayı yeni sürüm yayınlanır yayınlanmaz, Türkçe dil desteği de hemen ardından yayınlanır.

Bu da gösteriyor ki tüm dünyada çok yoğun bir şekilde tercih edilen bu içerik yönetim sistemi ülkemizde de bir numara olmayı başarmış bir durumda!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak