WordPress
ŞİMDİ OKUNAN
WordPress nasıl kullanılır?
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

WordPress nasıl kullanılır?

☺ AHMET AYDIN18 Ekim 2017

Kurulum yaptığınız bir WordPress’in ilk hali ve ilk yazınızı nasıl yayınlayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa bu yazıyı takip etmelisiniz!

İlk kurulumunu yaptığınız bir wordpress sitesine gittiğinizde karşınıza sizin için yayınlanmış bir “Hello World!” yazısı ve oldukça sade bir tema çıkar, Hayırlı olsun.

Daha sonra sitenizin admin paneline giriş yapabilmek için site adresinizin sonuna /wp-admin yazmanız yeterli. Bunu yazdıktan sonra karşınıza giriş paneliniz gelecek 🙂 Kurulumu yaparken belirlediğiniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi bu alanlara girip giriş tuşuna bastıktan sonra karşınıza geleceğin bloggerının ilk yönetici ekranı çıkacak!

Açılış ekranının sağındaki yazılar sekmesinin üzerine gelip yeni ekle butonuna tıkladıktan sonra yeni yazı ekle butonuna tıklayıp başlığınızı en üstteki başlık bölümüne içeriğinizi de altındaki içerik bölümüne yazıyorsunuz. Klasik ofis programlarının arayüzüne çok benzeyen hatta çok daha kolay bir kullanıma sahip WordPress arayüzünde sağ taraftaki mavi renk yayımla butonu ile eğer isterseniz ilk yazınızı deneme olarak anında yayınlayabilirsiniz.

WordPress kurulumundan sonra “www.siteadi.com/wp-admin” bölümünden kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapıyorsunuz. Çeşitli ayarlar için Ayarlar sekmesini kullanarak sitenizin adını açıklamasını ve benzeri tüm ayarlarınızı oradan değiştirebiliyorsunuz. Eklentiler kısmından WordPress’in kendi seçtiği popüler eklentilere göz atabilir ve bunları sitenize kurabilirsiniz.. Görünüm kısmından temanızı ekleyebilir oradan aktif edebilirsiniz. Kodlama bilginiz var ve yüklemiş olduğunuz tema üzerinde değişiklik mi yapmak istiyorsunuz? Görünüm>Düzenleyici kısmından temanızın tüm dosyalarına erişebilir istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Yazılar kısmından ise kendinize ait yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

 WordPress’i nasıl öğrenebilirim? 

WordPress‘i öğrenebilmek için öncelikle kurulumunuzu yapın ve öğrenmek için zaman ayırıp çeşitli temalar yükleyerek, temalar üzerinde değişikliklerde bulunarak, bir şeyleri deneyin. Öğrenmek istiyorsanız denemekten korkmayın. Deneyerek daha hızlı öğreneceğinize inanın. Kafanıza göre şekillendirip uygulayın. Bilgi kazanmak için sorun ve cevap alın. Bir şeyleri öğrenebilmek için öncelikle tüm kafanızı ona vermeniz ve zaman ayırmanız tam anlamıyla şart olduğundan WordPress’i öğrenmek için ona zaman harcamanız ve üzerinde çalışmanız gerektiğini sakın unutmayın.

 WordPress Tema Seçimi 

WordPress, gösterişli ve geniş fonksiyonlu temaları sayesinde sadece blog yazılımı olmaktan çıkıyor ve büyük şirketlerin de WordPress altyapısı üzerine web sitesi oluşturmasına olanak sağlıyor. Web tasarımcıların da sıklıkla tercih ettiği bu açık kaynak kodlu yazılım için inanılmaz güzellikte temalar üretilebiliyor. Üretilen bu güzel temalar oldukça uygun fiyatlara da satılalabiliyor. Bir WordPress sitesi kuracaksanız kesinlikle ama kesinlikle orijinal bir tema alıp kullanmanız tavsiye ediliyor. Dünya üzerinde binlerce tasarımcı tarafından oluşturulup maksimum 85 – 200 lira gibi oldukça uygun fiyatlara satılan temaların en çok bulunduğu site Envato şirketine ait Themeforest.net ‘tir. Binlerce profesyonel tasarımcının hazırlayıp koyduğu çok fonksiyonel temalar sayesinde inanılmaz güzellikte siteler kurabilir, takipçilerinize ve ziyaretçilerinize çok fonksiyonlu işlemler yapma olanağını kendi ellerinizle sunabilirsiniz. WordPress.org üzerinde sunulmakta olan ücretsiz temaların çoğu profesyonel temalara göre az fonksiyona ve yetersiz desteğe sahip olduğundan dolayı daha fonksiyonel temalara oldukça cüzi rakamlar karşılığında sahip olabilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz ücretsiz depoda da başlangıç için gayet güzel ücretsiz temalar bulabilirsiniz. Bizim önerimiz, işe başlamadan önce mutlaka profesyonel bir tema satın almanız ve ilerde herhangi bir sıkıntı yaşamamak için orijinal olmayan temalardan kesinlikle ama kesinlikle uzak durmanızdır.

İnternette bulduğunuz ve ücretsiz bir şekilde profesyonel (ücretli) temaları indirmenizi sağlayan sitelerden mümkün olduğunca uzak durun. Bu tarz siteler size verdiği temaların içerisine tehlikeli kodlar koyarak sitenize ve bütçenize zarar verebilir. Ayrıca bu siteler yüzünden hukuki boyutlarda da zarar görebilirsiniz.

 WordPress Eklenti Seçimi 

Yine Envato’ya ait Codecanyon.net ise size fonksiyonel temanız ile kullanabileceğiniz harika özelliklerdeki eklentileri sunuyor. 10 lira ile 250 lira arasında değişen fiyatları ile sosyal paylaşım eklentileri, alışveriş sitesi oluşturma eklentileri, çok fonksiyonel ve oldukça profesyonel SEO eklentileri, güvenlik eklentileri, sitenizin hızını arttırmanıza yarayacak harika eklentiler bulmanız oldukça mümkün. Mesela takipçilerinizin oldukça ilgisini çekebilecek bir sosyal paylaşım eklentisi olan Easy Social Share Buttons for WordPress adındaki eklenti inanılmaz derecede harika özelliklere sahip bir paylaşım eklentisi. Çoğu ücretsiz sosyal paylaşım eklentisi ile emin olabilirsiniz ki istediğiniz performansı alamayacaksınız. Ancak size hangi butona kaç kez tıklanıldığına dair istatistiksel bilgiye varıncaya dek bir çok geri bildirim veren bu eklenti sadece 19 dolara harika görünümlü sosyal paylaşım butonları oluşturmanıza da olanak sağlıyor.

SEO eklentisi olarak, üçer milyondan fazla kullanıcıları ile Yoast SEO ve All In One Seo Pack eklentileri bu konuda lider. İki eklentinin de kullanıcıları oldukça memnun. Öyle ki Yoast SEO eklentisi kullanıcılardan 4.8 / 5 oy All In One Seo Pack eklentisi ise 4.5 / 5 oy almayı başarmış. Toplamda 2 milyondan fazla kullanıcıya sahip bu iki eklenti de size hem bedava hem de ücretli özellikler sunuyor. Size tavsiyemiz yine bir seferlik ödeme yaparak bu eklentilerden birisini satın almanızdır. Kullanıcı puanı daha yüksek olan ve tüm zamanların en çok indirilen SEO eklentisi Yoast SEO inanıyoruz ki sizinde çok işinize yarayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak