Windows 10
ŞİMDİ OKUNAN
Windows 10 Otomatik İndiriliyor. Windows 7 ve 8 de Nasıl durdurulur
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Windows 10 Otomatik İndiriliyor. Windows 7 ve 8 de Nasıl durdurulur

☺ AHMET AYDIN20 Kasım 2015

Microsoft son zamanlarda gizlilik endişeleri ve tüm öteki sorunlarda kendini sevdirme adına teknoloji meraklılarına pek de sevecen davranmamıştır. Şimdi ise işletim sisteminiz 7 ya da 8 olsun farketmez, otomatik olarak hiç size sormadan Windows 10 ‘u indirmektedir.

Açık olmak gerekirse, otomatik olarak Windows 10’u yüklemese de tüm dosyalarını indiriyor, ki bu da en 3 GB alanımızı kaplıyor, bu da yetmezmiş gibi internet kotamızı dolduruyor. Bu sınırsız interneti olmayanlar için çok fazla maddiyat kaybına sebep oluyor.

Microsoft’a Kayıt sırasındaki sağlanan beyana göre daha iyi bir deneyim olduğu iddia ediliyor:

“Window Update aracılığı ile otomatik güncelleme sebebiyle seçilmiş olan kişilere yardımcı olmak ve gelecekte cihazlarında kullanabilmeleri için Windows 10 dosyaları indiriliyor. En son çıkan yazılım ile cihazınız daha iyi bir güncelleme deneyimi tadacak.”

Bu durum sadece otomatik güncellemeyi aktif edenler için geçerli, fakat zaten neredeyse herkes yeni özellikler ve daha da önemlisi güvenlik nedeniyle bunu aktif hale getirmiş durumda. (Geçtiğimiz sene kritik güvenlik yamalarının sel gibi aktığını düşünürsek aslında güncellemeleri aktif halde bırakmak daha mantıklı olacaktır)

Bunun hakkındaki haberlere ve yorumlara bakarsak, bir çok fanatik bunun çok da önemli bir sorun olmadığını, sadece sıradan bir işlem olduğunu söyleyecektir. Fakat “her ihtimale karşı” komple işletim sistemini indirmek belki Windows 10’a dahil olmak isteyen ve beklemek istemeyenler için iyi olacaktır (İşte bu tam olarak bizim tasvip etmediğimiz davranış)

Bu gerçekten de Microsoft tarafından yapılmış aptalca bir hareket ve eğer bu işlemi geri çekmeye karar verirlerse hiç de sürpriz olmayacaktır.

Microsoft 10 İndirmeyi Engellemenin Kolay Yolu

Eğer gerçekten basit ve kolay bir şekilde “Windows 10’u Edinin” ikonundan kurtulmak ve bilgisayarınıza indirmesini engellemek istiyorsanız, ücretsiz bir yazılım olan GWX Control Panel’ı kendi geliştiricisinden indirebilirsiniz. Ki bu program da aynı sizin gibi olan bitenden pek mutlu değil.

İndirin, çalıştırın, ve “Disable Get Windows 10 App (kalıcı olarak ikonu kaldıracaktır)”a tıklayın. Sonra da tedbir için “Disable Operating System Upgrades in Windows Update” düğmesine de tıklayın.

650x521xScreenshot_11_2_15__9_03_PM-650x521.png.pagespeed.ic.F66vuqHsFf

Yeniden başlatmanız gerekecek bilgisayarı, ama sonuç olarak ikon gitmiş olacak ve bilgisayarınız güncellenmeyecek. Ve ayrıca eğer eskisi gibi olmasını istiyorsanız bu düğmelere yeniden basma şansınız da mevcut.

Windows 10’un İndirilmesi Nasıl Engellenir? (İnşallah)

Ne yazık ki Windows 10’un indirilmesini engelleyecek sihirli bir düğmeye sahip değiliz. Aslında Microsoft’tan özel bir yama yükleyerek daha başka şeylerin indirilmesini engellemeniz gerekmekte. Bunun kesin olarak Windows 10’un indirilmesini engelleyeceğini söyleyemeyiz tabi ki.

Bu aslında yorum yapmaktan çekindiğimiz konulardan biri çünkü genelde çoğu şey havada kalıyor ve biz her zaman kesin olmayı severiz. Bu yüzden eğer işe yaramazsa bizi mazur görün.

Adım 1

Bu yamayı Microsoft’un sitesinden indirmeniz gerekiyor (söylememiz geren şey, bu yamayı indirmek için Windows 8.1’ e sahip olmanız gerekiyor, 8 ile olmayacaktır), kendi OS versiyonunuza göre seçin, yükleyin ve yeniden başlatın.

  • Windows 7
  • Windows 8.1

Adım 2

Başlangıç Menüsü arayısıcı veya WIN + R’ye basarak registry editörünü açın, regedit yazın ve enter’a basın ve aşağıdaki anahtar için alta doğru inin:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate

Muhtemelen sol el tarafındaki yerden WindowsUpdate anahtarı oluşturmanız gerekecek, bunu da Windows düğümüne sağ tıklayarak yapabilirsiniz. O yeni anahtara tıklayın ve sağ el tarafında bulunan DisableOSUpgrade isimli yeni bir 32-bit DWORD oluşturun, ve buna 1 değerini verin.

Screenshot_9_10_15__10_19_PM-650x341

Tüm bunlarla uğraşmak istemiyor musun? O zaman bizim registry hack dosyamızı indirip, açıp, çift tıklayarak yükleyebilirsin.

Ondan sonra da muhtemelen yeniden başlatman gerekecek.

Alternatif Seçenek: Windows Güncellemesini, Birşeyler İndirme Olarak Ayarlama

Eğer Windows Güncelleme’sini, bana haber ver ama hiç birşey yükleme olarak ayarlarsan, Microsoft sana güncellemeleri otomatik olarak göndermeyecektir.

Lütfen şunu da bilin ki, bu güvenlik sebepleri nedeniyle iyi bir fikir değildir, tabi eğer ölçülü bir bağlantın varsa ve güncellemeleri yüklemek için sınırsız bir internetin yoksa o zaman bunu yapmamalısın.

Basit olarak Windows Güncelleme’ye gidip Ayarları Değiştir tıklayıp, durumu “Güncellemeleri denetle, ancak yükleme ve kurma konusundaki kararı bana bırak” seçeneğini seçebilirsin.

windows-7-guncelleme-nasil-kapatilir-3

Bunu yaptığında, lütfen güncellemeleri sürekli takip ettiğinden emin ol.

Daha Sonra Güncellemek İsteğinde

Bu işlemi yapmış olmanın etkilerinden biri de, eğer gelecekte Windows 10 yüklemek istediğinde, bunu kayıt anahtarını silmeden yapamazsın.

Ama şanslısın ki anahtarı kolayca silmeni sağlayacak olan seçenekte indirdiğinin içinde mevcut.

Not : Bu bir çeviri makalesidir. İng>>>Tr

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak