Windows 10
ŞİMDİ OKUNAN
Windows 10 Bilgisayarınızı Tam Kapatmıyor
Parlak Fikir
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Windows 10 Bilgisayarınızı Tam Kapatmıyor

☺ AHMET AYDIN1 Mayıs 2018

Windows 10 bilgisayarı kapat dediğinizde Windows tamamen kapanmaz, çekirdekte hazırda bekletir, daha hızlı bir önyükleme için bu durumu kontrol altında tutar ve diğer bilgisayar açışınızda çok daha hızlı bilgisayarınız açılır. Bilgisayarınız ile ilgili sorun yaşıyorsanız ve bu sorunu düzeltmek istiyorsanız aşağıdaki adımlar uygulamanız yeterli olacaktır.

Bu durum aslında bize Windows 8 ile tanıtıldı, Windows 10 ile de varsayılan olarak etkinleştirilen bu Hızlı Başlangıç seçeneği ile cihazınızı açarken daha hızlı şekilde yüklenmesini sağlıyor.

Normal kapatma işleminde Windows her şeyi kapatır, çalışan sistemleri kapatır PC yeniden açıldığında sıfırdan başlar. Hazırda beklediğinde, tüm açık programlarınız ve dosyalarınız da dahil olmak üzere sistem durumu diske kaydedilir ve böylece kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Hızlı başlangıç, normal kapatma ile hazırda bekletmenin karışık bir versiyonu. Hızlı başlangıç etkinken, Windows 10 tüm açık programlarınızı ve dosyalarınızı (normal bir kapatmada olduğu gibi) kapatır, ancak Windows çekirdeğinde durumunu (hazırda bekletme sırasında olduğu gibi) diske kaydeder. Bilgisayarınız bir sonraki açılışında Windows çekirdeği geri yükler ve sistemin geri kalanını başlatır.

Çekirdek, işletim sisteminin kalbinde düşük düzey çekirdek programdır. Bilgisayarınız üzerinde tam denetime sahiptir ve önyükleme işlemi sırasında yüklenen ilk şeylerden biridir. Bilgisayarınızın donanım aygıtlarıyla etkileşime geçmek için kullandığı donanım sürücüleri, çekirdeğin bir parçasıdır. Çekirdeğin bir anlık görüntüsünü yüklemek, Windows’un tüm aygıt sürücülerini yüklemek ve donanım aygıtlarınızı yeniden başlatmak için zaman ayırması gerekmediğinden, başlatma işlemini hızlandırır.

Tam Kapatma Nasıl Yapılır ve Yeniden Başlatma

Sistem sorunlarını gidermek istiyorsanız, çekirdeğin sıfırdan başlanmasını ve tüm ayarların sıfırdan başlaması için tamamen kapatmak istersiniz. Bunu yapmak için Kapat menüsünden Yeniden Başlat tıklayarak yapabilirsiniz. Bu durum cihazı kapatma işleminden farklı olarak Yeniden Başlatırken çekirdeği sıfırdan başlatır.

Microsoft‘un bu tip bir işlem yapması biraz garip olsa da biraz da mantıklı aslında çünkü insanlar bilgisayarda bir sorun olunca yeniden başlatmayı deniyor ve buradan yeniden başlat tıkladığınızda çekirdek sıfırdan başlatılacak ve sorununuz belkide çözülecektir.

Eğer Bilgisayarı Kapat seçeneğinin tam çalışmasını isterseniz yani Hızlı başlangıç seçeneğini devre dışı bırakmak isterseniz. Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçenekleri\ Güç düğmelerinin yapacaklarını seçini tıklayın.

Eğer Hızlı başlatmayı aç seçeneği pasif şekilde ise yukarıda bulunan Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir seçeneğini tıklayın. Ardından Hızlı başlatmayı aç seçeneğini kaldırın.

Bize soracak olursanız bu seçeneği kaldırmayın. Çünkü bilgisayarınız başlarken çok daha hızlı şekilde açılmış olacaktır. Eğer cihazınızda bir sorun varsa yeniden başlat yaparak sorunu çözebilirsiniz. Yani çekirdeği sıfırdan başlatabilir ve olabilecek ayarlama bozukluklarını sorunları çözebilirsiniz.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
75%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
25%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak