Windows 10
ŞİMDİ OKUNAN
Hadi Biraz Windows 10 Hızlandıralım
2

Hadi Biraz Windows 10 Hızlandıralım

☺ AHMET AYDIN5 Ağustos 2015

Windows 10 biraz hızlandırma yapsak fena olmaz dimi, arkadaşlar bildiğiniz üzere 29 Temmuz günü Microsoft Windows 10 kullanıma sundu ve indirme rekorları kırdı. Tabi bu rekorun temel sebebi galiba bedava olmasından kaynaklanıyor buradan anlıyoruz ki hem biz ülkece hem dünyaca beleşçilikte sınır tanımıyoruz.Neyse konumuza geçelim arkadaşlar bugün sizlere Windows 10 da küçük dokunuşlarla nasıl az da olsa hızlandırabiliriz onu anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle şunu belirteyim kesinlikle SSD disk arkadaşlar SSD disk kullanın artık söylemekten dilimizde tüy bitti la alın şunu. Arkadaşlar SSD disk kullanın farkı göreceksiniz zaten. SSD disk hem başlangıcı yani bilgisayar açılışını hızlandıracak hem de bilgisayar programlarının çalışmasını. SSD disk aldıktan sonra Windows 10 içine kurdunuz mu değmeyin hızınıza.

Bir diğer konu ise arkadaşlar çok program yüklemesi yapıyoruz. Bazı programların başlangıçta çalıştığını hepimiz biliyoruz değil mi onları kapatırsak bilgisayarımızın açılırken biraz rahatlamasını sağlayabiliriz. Bu işlem için CTRL+ALT+DEL yapıyoruz. Çıkan pencere de görev yöneticisini tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekran da galiba 4 sekme olacak başlangıç tıklıyoruz. Bu yerde kullanmadığımız yani başlangıçta çalışmasını istemediğimiz programları sağ tıklayıp devre dışı bırak diyoruz. Daha sonra pencereyi kapatıyoruz.

Bir diğer hızlandırmayı ise şu yöntem ile yapıyoruz. Arkadaşlar Windows görüntünün daha kaliteli ve geçişlerin efektli olması için belli özellikleri aktif olarak bize geliyor. Biz bu özellikleri devre dışı bırakarak bilgisayar içerisinde dolaşırken seri şekilde işlem yapmayı sağlayabiliriz. Şimdi masa üstünde Bilgisayar sağ tıklayıp özellikler diyoruz. Sol tarafta gelişmiş sistem ayarları tıklıyoruz. Çıkan pencere de gelişmiş sekmesi performans bölümünden ayarlar… Tıklıyoruz. Görsel efektler sekmesi altında seçenekler göreceksiniz. Buradan en iyi performans ayarla tıklıyoruz isterseniz kapanan özellikleri aktifleştirmek için başlarındaki kutucukları işaretleyip uygula diyebilirsiniz. Benim kullandığım tek özellik orada yani aktif ettiğim tek özellik Simgeler yerine küçük resimler göster seçeneği diğer hepsi devre dışı arkadaşlar biraz görüntü kalitesizleşmekte ama benim için performans iyi olsun diyorsanız yapmalısınız kesinlikle bu ayarları.

Evet, arkadaşlar yapabileceğimiz ayarlar bunlar tabi bunların yanında virüs programları kullanmalıyız. Bunun için sizin kendi araştırmalarınız doğrultusunda güzel bir virüs programı seçebilirsiniz. Ama sisteminiz düşükse Windows Defender kullanın derim. Yok sistem iyi diyorsanız da kendim şahsen Eset Nod 32 anti virüs programından vazgeçmem. Canavar  desek yeridir maşallah hiç bir şey bırakmıyor. 

Makalemiz bu şekildeydi kafanıza takılan soruları soru-cevap bölümünde bizlere ulaştırabilirsiniz.

Selam ve sevgi ile …

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
2 Yorumlar
 • Berkay
  24 Ekim 2016 ve 20:33

  senin o özelliklerde windows 10 yükleme hızın 8-9 dakikamış ya . benim pc özelliklerine bak şimdi.

  bunu yazma amacım senin artisce söyleyiş tarzın.

  ÖZELLİKLER :

  İşlemci : Intel Core Dou 2 E4600 @2.40 GHz 2.40 GHz
  Ram : 3.00 GB

  Bu kadar. Ben Bu Özelliklerde Win 10 u 30 dakkada Yaptım. Win7 Yüklüydü ve CDsi vardı formatlarken bile 2 saat sürüyordu. senin pcnin yanında benimkisi uçuyor ozaman ha ? 🙂

Yanıt Bırak