Windows 10
ŞİMDİ OKUNAN
Bilgisayarınızı Windows 10’a Yükseltmeniz İçin Bazı Sebepler
1

Bilgisayarınızı Windows 10’a Yükseltmeniz İçin Bazı Sebepler

☺ AHMET AYDIN20 Ekim 2015

Piyasaya 3 4 aydır çıkan Windows 10 bazı sıkıntılara rağmen yükseltmeniz için gerekli  sebepleri sıraladık bu sebeplerin sizin de hoşunuza gideceği ve Windows’unuzu yükselteceğinizi düşünüyoruz.

Yeni gelen başlat ekranı ve masaüstü Windows 8 de büyük bir karışıklığa neden olmuş ve kullanıcı yeni görünümü pek beğenmemişti.

Birçok yünden bizlere avantajlı hale gelen Windows 10 yükseltmemiz için önümüzde herhangi bir engel yok sadece kişisel beğeninize tabi ki bilgisayarınızın Windows 10 için minimum sistem gereksinimlerini karşılaması gerekli.

Windows-10-minimum-sistem-gereksinimleri

Windows 10 az da olsa Windows 7 ruhuna dönmüş diyebiliriz yani kullanıcının gözüne hitap edebilecek güzel görünümler sağlanmış Microsoft’un son işletim sistemi olarak bizlere sunulmuştur. Çokta uzatmadan yükseltme nedenlerine geçelim.

Başlangıç Ekranı Kaldırılmış Yeni Bir Başlat Görünümü Getirilmiş

Windows 8 ile getirilen başlat ekranından tüm niyet ve amaçlara rağmen başarısızlıkla sonuçlanmış. Yine eski Windows başlat özelliği getirilmiş akabinde yeni özellikler ile desteklenmiştir.
win8-start-screen

Windows 10 başlat ekranı Windows 8 başlangıç ekranı birleşimi yeni bir görünüm elde edilmiş ve kullanıcıya sunulmuştur. Modern ve işlevsellik kazandırılan başlat ekranı gayet iyi görünüyor.

Windows 10 başlat

Yeni başlat menüsü kendinize göre yapılandırabilirsiniz. Eğer tam ekran bir başlat menüsü istiyorsanız yani Windows 8 stili bir başlat ekranı istiyorsanız masaüstünde sağ tıklayıp Kişileştir>Başlangıç>Başlangıc’ı tam ekran kullan seçeneğini aktif etmeniz yeterli olaraktır.

windows-10-başlat-ayarları

Microsoft’un yeni başlat menüsü hepimizin seveceğini düşünüyorum ancak bunun biraz zaman alacağı da ortada.

Denetim Masası, Diğer Ayarlar

Windows 95 yılından beri Denetim masası az çok aynı kalmıştır. Denetim masası tabi ki eklemeler çıkarmalar oluyor ama çok farklılıklar yaratılmadan düzeltmeler veya eklemeler yapıldı.

Windows-10-Denetim-masası

Yeni ‘’Ayarlar’’ kesinlikle yeni bir nefes aldırdı. Windows artık klasik denetim masasından farklı olarak tüm ayarları bir yerde toplamış ve güzel bir görünüm ile ‘’PC Ayarları’’ bölümü oluşturmuş.

windows-10-ayarlar

Microsoft yeni ayarlar bölümü denetim masasından tamamen ayırarak eski görünümden artık vazgeçilip yeni modern bir görünüm ile ‘’Ayarlar’’ ekranı oluşturulmalı tabi bu ayrılmanın biraz zaman alacağı görünüyor.

Şirin bir bildirim ekranı

Cep telefonlarında olan basit ve güzel bildirim ekranları göründüğü üzere Windows etkilenmiş ve Windows 10 işletim sisteminde bu konuya önem verip güzel bir ekranda bildirim gelmesini sağlamış.

windows-10-bildirim

Aynı şekilde telefonlarda olan kısayollar da buna dahil etmek gerekiyor. Windows 10 da tek tık ile kısayollara ulaşabilir işlem yapabilirsiniz.

Screenshot_2

Windows’un bu adımı ile gelen bildirimleri takip ederek gerekli ayarlamalar veya özellikleri etkinleştirebilirsiniz.

Sanal Masaüstleri

Windows 10 ile getirilen bu özellik ile çalışmalarınız arasında karışıklık yaşamadan masaüstleri oluşturabilir işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu ekranda diğer görevlere de hızlı şekilde erişebilirsiniz.

windows-10-sanal-masaüstü

Windows’un bu masaüstü hamlesi oldukça heyecan verici ve başarı görünüyor.

Cortana

Şimdilik Türkçe desteği bulunmayan bu sistemi İOS’un sirisine benzetebilirsiniz. İlerde çıkabilecek bir Türkçe dil desteği ile güzel bir kullanım elde edileceğini düşünüyoruz.

ximg_556c8bc1bebe5.png.pagespeed.ic.U-rnOKYuP2

Sıkıştırılmış Dosya Sistemi

Windows takipçilerin kaçırmış olabilecekleri diğer konu ise sıkıştırılmış bir dosya sistemi ile gelmesi.

Windows 10 sadece küçük bir kurulum boyutu özelliği değil, aynı zamanda daha verimli bir sıkıştırma algoritması içeriyor.

Bilgisayarınız için daha fazla depolama birimi almak için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Windows da bu gibi sorunlar için dosya sisteminde sıkıştırma yani daha az yer kaplama ve CPU yükünü hafifletmeyi düşünmüş görünüyor.

Windows 10 ile DirectX 12 Dönemi

Oyun kullanıcılarını daha çok ilgilendiren bu konu DirectX yeni sürümü ile gelen Windows 10 resmen oyuncu kullanıcılara göz kırpmış görünüyor. Güç tasarrufu ve isabetli grafik işleme gibi yanında daha iyi ışıklandırma ile Windows 10 da sisleri DirectX yeni sürümü DirectX 12 bekliyor.

DirectX-12-Doubles-the-Xbox-One-Power-Stardock-Says

Microsoft’un Windows 10’u Ücretsiz Sunması

Microsoft Windows 10’u tüm kullanıcılara ücretsiz yükleme fırsatı sunmuş ve büyük bir itibar daha kazandı diyebiliriz. Daha ilk günden rekor yüklemelerle kullanıcılar Windows yükseltmiş ve kullanmaya başlamıştı.

Sizde eski işletim sisteminden bıktıysanız ve yeni gelen özellikleri merak ediyorsanız buradan yüklememeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Windows’un yeni çalışmalarını ve başarılarını tekrardan göreceğimizden şüphemiz yok sanırım. Başlardan bir takım sıkıntılar eleştirilere maruz kalınsa da Microsoft her gün çözümler geliştirerek sorunlara çözüm bulmaya çalışıp kullanıcıların beğenisini kazanmaya amaçladığını görüyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
1 Yorumlar

Yanıt Bırak