Sosyal Medya
ŞİMDİ OKUNAN
Dikkat Twitter Arşivlerini Şirketlere Açıyor
0

Dikkat Twitter Arşivlerini Şirketlere Açıyor

☺ AHMET AYDIN19 Ağustos 2015

Twitter Arşivlerini Şirketlere Açıyor

Twitter geçmiş yıllarda arşivlerini belirli oranlarda bazı kuruluşlara şirketlere açmıştı. Bu sefer şirketlere tamamen açık hale getirdi.

2006 yılında kurulan ve ülkemizde son yıllarda sansür ve mahkeme yasağı haberleri sıkça karşımıza çıkan Twitter, veri ağını yöneten Gnip şirketiyle bir yeniliğe imza attı. 350 Milyon aktif kullanıcısı bulunan mikroblog sitesinin güncel yıllık geliri 1,4 Milyar dolar ve bu şirkete yetmiyor görünüyor.

Geçtiğimiz yıl arşivlerini üniversitelerin araştırmaları için açılmasına izin veren sosyal medya devi aynı yıl tüm verilerinin şirketlere satılabilmesi için Gnip’e tam yetki vermişti. Gnip’in geliştirdiği Full-Archive Search API adındaki uygulama şirketlerin Twitter’da 9 yıl boyunca atılmış tüm tweetlere erişim hakkına sahip olmasına olanak sağlıyor. Twitter’ın bu işten kazanacağı para henüz belli değil.

twitter2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Full-Archive Search API ile 9 yıl boyunca atılan ve toplamı 500 milyarı rahatlıkla geçen tweet arşivinde şirketler araştırdıkları konu veya kelimeyle ilgili uyuşan tüm tweetlere erişip bunun üzerine reklam kampanyası düzenleyebilecek. Böylece şirketlerin reklam kampanyalarında kullanacakları yöntemleri ve olası tepkileri değerlendirmeleri sağlanacak.

Öte yandan tam yetkiye sahip olan Gnip’in –geçtiğimiz günlerde karakter sınırı da kaldırılan- özel mesajlarımızla neler yaptığı ve yapabileceğinin sınırı kestirilemiyor. Bazı sosyal mecralarda Gnip’in özel mesajlarımızda da anahtar kelime ile şirketlere yönelik konuşmaları aramış olduğu endişesi mevcut. Ki bu özel veriler normal bir kullanıcı anketinden çok daha gerçek olduğu için piyasada çok para edebileceği de unutulmamalı.

Sosyal ağlarda paylaştığınız verilere dikkat etmeyi unutmayın. Gelişen her şirket para için bilgilerinizi gönül rahatlığıyla satabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak