SEO
ŞİMDİ OKUNAN
Sitenizin Hemen Çıkma Oranı Düşürme
2
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Sitenizin Hemen Çıkma Oranı Düşürme

☺ AHMET AYDIN21 Aralık 2016

Sitenizin hemen çıkma oranı düşük olması birçok konuda sitenizi üst sıralara taşır. SEO bakımından kaliteli bir site inşa etmek istiyorsanız, sitenizin arama motorları tarafından taktir edilmesini istiyorsanız hemen çıkma oranına dikkat etmelisiniz.

Peki bu hemen çıkma oranı tam olarak nedir?

Bir ziyaretçi sitenize girdikten sonra giriş yaptığı sayfanızda etkileşimde bulunduğu süreyi kapsayan bir orandır aslında. Yani ziyaretçilerin sitenizdeki kaldığı sürenin oranıdır.

Peki bu oran nasıl düşürülür?

Sitenizdeki içerik,tema,reklam,tasarım vb. şeyler hemen çıkma oranını temel olarak ilgilendiren detaylar.

 

İçerik: Sitenizdeki içerikleriniz kaliteli ve ziyaretçiyi uğraştırmayan yani almak istediği bilgiyi çok fazla detaylandırmadan ziyaretçiye aktarmanız gerekli. Bu ziyaretçiyi sitenizde kalmasını sağlar.

İçeriklerinizi biraz görsel, video ile detaylandırmanız hem ziyaretçinin hoşuna gider hem kaliteli bir içerik oluşturmuş olursunuz. Bu da sitenizde ziyaretçi kalma ve dolaşma süresini arttırır.

 

Tema: Sitenizin temasını iyi seçmeniz gerekiyor. Tema kaliteli ve sade bir kod altyapısına sahip olması ve sitenin yüklenmesini geçiktirmeyen bir yapıda olması sizin için iyi olabilir. Bu ziyaretçinin de hoşuna gidecektir emin olabilirsiniz. Kopya değilde özel bir yapı olması, yada kopya olsa bile ufak değişiklikler ile daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Reklam:  Sitenize reklam yerleştirmesini iyi yapın, ziyaretçileri her yerden açılan pop-up reklamlar ile ziyaretçiyi bıktırmayın. Google Adsense reklam yerleştirmesini profesyonel şekilde yerleştirin. Reklam yerleştirmeyi profesyonel kişilerden destek alarak sitenize yerleştiremeniz daha iyi olacaktır. Ziyaretçinin en çok dert yandığı noktalardan biri ise bu reklamlar yani bu detaya daha fazla ağırlık verin.

Tasarım: Tasarımı öyle bir hale getirin ki ziyaretçi içerikten çok sitenizin tasarımı hoşuna gitsin. Bu mümkün emin olabilirsiniz. Şimdi sitemin temasını değişip tasarım yönünden zenginleştirdiğim de farka bir bakın. %80’lerden %2 , %3’lere düştü. Bu çok ciddi bir düşüş.

Emin olun bu siteniz için de olabilir bir durum sadece içeriğe önem verin ve kaliteli bir tasarım oluşturun. Ziyaretçinin almak istediğini güzel bir tasarımda sunun. Sonrada keyfinize bakın….

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
100%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
2 Yorumlar
  • 28 Ekim 2017 ve 16:06

    Site yorumları ve geribildirimler gayet iyi fakat hâlâ hemen çıkma oranı %60larda geziniyor sebebi ne olabilir acaba?

    • 28 Ekim 2017 ve 19:48

      Yazıda bu konuya da değindik tasarım bu konuda çok önemli, ayrıca makalelerin sıkıcı olmaması ve sadece yazı dan ibaret olmaması çok önemli yani yazılarda renkli yerlere yer vermen görsel ve videolarla desteklemen hemen çıkma oranına oldukça olumlu etki eder. Tabi sitenin index alma durumları da çok önemli bu konuda Google Webmaster kullanmanı öneririm sitene en çok nerden trafik geliyor ve google analytics den bu sayfaları kontrol etmeni öneririm

Yanıt Bırak