Program Anlatımları 274 Görüntülenme 0

Java Öğrenmek İçin Gerekli Programlar

Neden  Java Öğrenmeliyiz?

Java yazılım sektöründe kullanılan popüler bir program dilidir. IT Piyasasında Java bilen bir yazılımcıya her zaman ihtiyaç vardır. Bununla birlikte java kurslarından bazıları yurt dışındaki dernekler ile ortak çalışarak yabancı ülkelere yazılımcı gönderiyor. Özellikle Almanya her yıl bazı Avrupa birliği ülkelerinden IT alanında yazılımcılar alıyor. Java ile yurt dışında iyi şartlara sahip bir işiniz neden olmasın? Java ile uluslararası firmalar ile çalışabilir Türkiye seviyesinde üst düzey bir işe sahip olabilirsiniz. Freelance olarak çalışabileceğiniz bir alan olan java ile kendi programlarınızı da yazabilirsiniz.

Java kurmak ve Java ile program geliştirmeye başlamak istiyorsanız bilgisayara iki tane programı yüklemeniz gereklidir.

  1. Java JDK (Java Development Kit): Java kodlarının çalıştırılması için gereken ortamdır. İçinde java sanal makinesi, java derleyicisi ve diğer yardımcı paketler vardır.
  2. IDE (Integrated Development Environment): Java kodları ile program yazmak istiyorsanız kodları yazarken bize fayda sağlayacak yardımcı geliştirme ortamları vardır. Uzun Java kodlarını yazarken bizlere kolaylık sağlayacak yardımcı geliştirme programları Eclipse ve Netbeans’tir. Bu iki programdan Eclipse daha çok kullanılır. Ayrıca Eclipse üzerinden android uygulama da geliştirilebiliyor. Netbeans ünlü yazılım firması Oracle’ın geliştirdiği programdır.

Şimdi Java programlarını yüklemeye başlayalım. Google dan Java indir diyebilir ya da Oracle’ın sitesinden Java jdk download bölümüne geliyoruz. Bilgisayarınızın işletim sistemine uygun Java download’ı seçip kurmaya başlıyorsunuz.

javaDownload

Javayı bilgisayarınıza kurduktan sonra işlem tamamlanmış olmuyor. Java da Home, Path ve Classpath ayarlarını da el ile yapmak gerekiyor. Bu ayarlarında nasıl yapıldığını kısaca anlatalım.

Home ayarları: Bilgisayar -> Sistem Özellikleri -> Gelişmiş Sistem Özellikleri -> ortam değişkenlikleri

Sistem değişkenlerine resimdeki gibi home değişkeni ekleyelim

javahome

aynı şekilde diğer ayarları resimde görüldüğü gibi yapalım.

Path işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken kısım path dizini daha önceden oluşturulmuştur. Bu yüzden gerekli düzenlemeyi yapacağız.

path

ve en son olarak classpath değişkenini ekleyip işlemi bitiriyoruz.

classpath

Java jdk kurulumu bitti. Şimdi eclipse programını yükleyeceğiz. Eclipse programını indirdikten sonra herhangi bir ayar yapmaya gerek yoktur. Yeni bir çalışma alanı açıp kod yazmaya başlayabiliriz.

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.


+1000 ABONE ARASINA KATIL

Güncel teknoloji haberlerinden, mobil cihazlarınız çözümleri, windows sorunları ve çözümleri bu ve bunun gibi bir çok içerikten haberdar olmak için abone olabilirsin.