Oyun
ŞİMDİ OKUNAN
Sony PlayStation Taşınıyor!
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Sony PlayStation Taşınıyor!

☺ AHMET AYDIN28 Mart 2016

Boş zamanların vazgeçilmez eğlencesi olan oyunları sevmeyen çok az kişi vardır. Hele söz konusu video oyunlarıysa önümüze binlerce seçenek seriliveriyor. Video oyunu denince akla ilk gelen markalardan biri de şüphesiz Playstation. İlk kez 1994’te Sony şirketi tarafından piyasaya sürülen oyun konsolu yıllardır oyunseverlerin hizmetinde. Macera, yarış, sanal gerçeklik, dövüş ve daha birçok kategoride oyunlar oynayabileceğiniz bu konsol 1, 2, 3 ve 4 olmak üzere bir seriden oluşuyor. Her yeni seride birçok farklı özellik eklenmiş. Örneğin piyasaya ilk sürülen modeli 33.8MHz hızında çalışan 32-Bit R3000A RISC işlemcisine sahipti 24 bit renk gösterebiliyordu ve o zamana göre yazılımcılar için oyun yazmaya bu konsol daha elverişliydi. Zaman geçtikçe PlayStation için binlerce yeni oyun yazıldı. 2 MB RAM belleği olan Playstation’a oyunlar flash bellek kartlar yardımıyla yüklenebiliyordu. Zamana yayılan uzun bir süreç sonunda PlayStation öyle bir ivmeyle gelişme gösterdi ki son üretilen konsol PlayStation 4 sahip olduğu donanımıyla tam anlamıyla etkileyici. 8 çekirdekli AMD işlemci, 8 GB GDDR 5 RAM ve Radeon grafik işlemcisiyle önceki modellere fark atıyor. Üstelik yenilenen PlayStation Network sayesinde oyuncular arasındaki etkileşim daha ön planda.Mobil cihazlarla konsolu uzaktan yönetebilmenin yanı sıra, arkadaşlarınızla sohbet edebilir ve satın aldığınız oyunları konsola yükleyebilirsiniz.
sony

Tüm bu gelişmeler devam ederken Sony geçtiğimiz hafta PlayStation oyunlarını İOS ve Android sistemlere taşıyacak ForwardWorks isimli bir şirket kuracağını duyurdu. Şirket tamamen mobil oyunlar üzerine çalışacak. Var olan Playstation oyunlarını Android ve IOS özellikli cihazlara taşıyacak. Üstelik bu cihazlar için yeni PlayStation oyunları üretecek. Android ve IOS tabanlı cihazların yaygın olarak kullanıldığı günümüzde bu uygulama büyük ses getireceğe benziyor. Zaman geçtikçe masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolu gibi fiziksel olarak yer kaplayan cihazlar yerine cep telefonu ve tabletler ilgi görmeye başladı. Bunun en önemli sebebi kuşkusuz cihazların kolay kullanımı ve hafifliği. İhtiyaç bu yönde olunca çoğu bilgisayar oyununun mobil versiyonları üretildi. Bu değişim kervanına PlayStation oyunlarının da katılması kullanıcıları heyecanlandırdı. Mini oyunlar tarzında sunulacağı düşünülen oyunlar için henüz bir açıklama yapılmış değil. Geçtiğimiz yıllarda da Sony PlayStation oyunlarını PlayStation sertifikasına sahip Xperia cihazlarında oynatma girişiminde bulunmuştu. Ancak Sony’nin bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmış ve sertifikayı sonlandırmıştı.

Bakalım mobil cihazlar için tasarlanan PlayStation oyunları beklenen ilgiyi görecek mi? Aslına bakılırsa bu girişimin temelleri PlayStation 4 ‘te çoktan atılmıştı. PlayStation kullanıcıları için Android ve IOS cihazlarında kullanılabilecek PlayStation App, PlayStation Message, PlayStation Store uygulamaları hizmete sunulmuştu. Son hamle olan oyunların mobil cihazlara taşınması daha birçok yeniliği beraberinde getirecekmiş gibi duruyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak