ŞİMDİ OKUNAN
Sanal Müzik Kariyeri: Popmundo
0

Sanal Müzik Kariyeri: Popmundo

☺ AHMET AYDIN20 Temmuz 2016

Popmundo, popmundo.com üzerinde oynanan bir çeşit role yapma oyunudur. Oyuna herkes sıfır günlük olarak, elinde karakterinden başka hiçbir şey olmayarak başlar ve zamanla müzik listelerini alt üst etmeye çalışır. Kayıt olduktan sonra karakterinizin cinsiyeti, adı, yaşı gibi birkaç temel bilgiyi seçebilirsiniz. Onun dışında karakteriniz, sizinle aynı gün başlayan birinin karakteriyle her kıyaslamada aynı çıkacaktır. İlk günler sokak sanatçılığı yapabilir ya da bir restoranda garson olabilirsiniz. Ancak bunlar zaman ilerledikçe güzel anılar olarak hatırlayacağınız geçici durumlardır.

Megadome

Popmundo her ne kadar müzik kariyeri oyunu olarak geçse de aslında bundan çok daha fazlasıdır. Popmundo 49 şehirli bir dünyadır ve bu şehirlerin tüm konumlarında bizim gibi oyuncular çalışır. Vali de oyuncudur, tercüman da, moderatör de. Barlar, bankalar ve hatta karakollar ve adliyeleri bile oyuncular yönetir. Bu da bize farklı kariyer fırsatları doğuruyor. Müzik hayatı dışında bir bar zinciri sahibi olabilirsiniz ya da bir otel, restoran zinciri sahibi. Yargıçlık ya da polislik kariyeri de kasabilirsiniz. Bunlar hep sizin tercihleriniz doğrultusunda şekillenecek karakterinizin geleceğinden ufak kesitlerdir.

Genel Görünüm

J2gGoE
Oyun genel olarak bu sayfada oynanıyor. Aradığınız her şeyin burda derlenmiş olması ve kolay ulaşılabilmesi güzel bir olay. Sol üstte üzerinde 4 yazan minik nokta sizinle ilgili -nerdeyse- her önemli durumu size bildirmekle yetkilidir. Bulunduğunuz şehir ve mekanlara ulaşmak çok kolaydır. Sanatçı sayfası, karakter sayfasıyla yan yana olması sık sık grubunuzu kontrol edebilmenizi sağlar, özellikle mobilken. En beğendiğiniz ve en nadir başarılar sağ üstte sıralanıyor gördüğünüz gibi. Karakterin temelini oluşturan beden sağlık sayfası ve yetenekler de sağ kolonda güzel bir şekilde konumlandırılmış. Özetle karmaşık görünse de hepsinin basit işlevleri olduğundan maksimum bir kaç gün içinde bütün tuşların özelliklerini kavrayacağınızdan eminim.

Random_6

 Yetenekler ve Kariyer

Popmundo’nun belki de en zor aşaması yetenek kasma aşamasıdır. Yaklaşık 10 yeteneği sıfırdan 5 yıldıza çıkarmak bir dünya yılından uzun sürüyor. Ancak bu kötü bir şey değil, başarılara kısa sürede sahip olup oyundan sıkılmanızı engelleyen bir sistem gibi. Müzik yetenekleriniz hazır olana kadar diğer kariyer yollarından ilerleyeceksiniz herkes gibi. Hepimiz bu yollardan geçtiğimize göre, o kadar da sıkıcı olamaz değil mi?

Yetenek geliştirmek için 3 seçenek var, ancak siz bir tanesini kesinlikle kullanmayın. Nedir bunlar?

  1. Odağınızı yetenek geliştir yapmak: Karakterinize kitaplar okuturak yeteneklerini geliştirmesini sağlamak. Bir süre sonra karakteriniz sıkılsa da sağlam yöntemdir.
  2. Üniversitede ders dinlemek: Oldukça mantıklı bir seçenektir. Bir başkasının ders notu elinize geçerse 4-5 güncellemelik yükselim sağlayacak ders notu kazanmış olur ve yeteneğinizi biraz daha hızlı bitirebilirsiniz.
  3. Deneyim Puanı basmak: Bu seçenek yetenek kasma işini tamamlayan karakterler içindir, size kesinlikle önermiyorum.

Puanlar

EJ1LVZPuanlar, birçok oyunda olduğu gibi Popmundo’da da karşımıza çıkıyor. Buradaki puanlar achievement, yani bir şeyi başarmış olduğunuz anlamına gelen basit rozetler gibi. Bunlardan 3 tanesini profil sayfanızda gösterirken, geri kalanını merak edenler rozetlerinize göz atabiliyor. Doktorların puanları farkılı, hırsızların farklı, itfaiyecilerin farklı, müzisyenlerin farklı… Aklınıza gelebilecek hemen her işin ve sosyal aktivetinin rozeti var, bunların kimini almak kolayken, kimini almak çok daha zor. Ancak azmederseniz birçoğuna sahip olabileceğinizden şüphem yok.

Oyuncu Kitlesi

Yaş olarak ele alırsak birçok oyuncu 18 yaş civarında olmakla beraber eski oyuncuların çoğunluğu 30 yaşını doldurmuş durumda. Kadın oyuncuların sayısı erkeklere oranla bir hayli fazla. Ve global bir oyun olduğu düşünüldüğünde Türklerin bu denli yoğun olması da güzel bir artı. Oyuna kolay adapte olmanızı ve sorunlarınızın hızlı çözülmesini kolaylaştıran bir türk camiası mevcut.

Popmundo ile ilgili aktaracağım bilgiler bu kadar. Karakterim, yukarıda gördüğünüz Madison Gosset’tir. Oyuna kaydolursanız mutlaka bir selam verin. Kayıt olmak için popmundo.com adresine girmeniz yeterli, ha bir de e-mail adresi lazım. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak