Kapat
Mobil 44 Görüntülenme 0

Symbian Böyle Doğdu Böyle Öldü

Geçtiğimiz Ekim ayında ‘bakım moduna alınan Symbian, artık Nokia’nın yeni telefonlarında yer almayacak. Nokia’ya göre çözülmesi ve aşılması zor olan rekabet zorluklarına sahip mobil işletim sistemi, 808 PureWiev’dan sonra üretilen telefonlarda Symbian mobil işletim sistemi görülmeyecek.

İOS, Windows Phone ve Android gibi önemli teknolojik mobil sistemlerin piyasayı ele geçirdiği bir dönemde, Symbian giderek daha eski bir görünüm kazanmaya başlamış durumdaydı. Ne yazık ki şarap yıllandıkça güzelleşiyor, Symbian değil!

Symbian’ın Ortaya Çıkışı

Samsung S8 ve Plus Özellikleri Kesinleşti

Mart ayında piyasaya çıkacak olan Samsung S8 sızdırılan bu özellikler ile kesinleşti. Aşağıdan Samsung S8 özelliklerine bakabilirs...  0

Symbian, ilk çıktığı yıllarda geleceğe yönelik bilgisayarlarıyla tanınan Prison firması tarafından geliştirilmişti. 1990’lı yıllarda Ericsson, Motorola, Nokia ile güçlerini birleştirmiş bir firma olan Prison, içinde barındırdığı EPOC OS’u Nokia, Sony Ericson için UIQ’yı farklı ürünlere dönüştürdü. Symbian ise iPhone çıkana dek bizlere çok güzel ürünler sunmuştu.

iPhone’un Symbian’ın yaşadığı sorunlara sahip olmaması büyük bir şanstı. İlk Prison çalışanı olan Charles Davis, 2011 yılında Symbian’ın çeşitli anlaşmazlıklarla darbe yediğini belirmişti. Ayrıca Davis’e göre bu anlaşmazlıklar yaşanmamış olsaydı Symbian, Apple’dan 10 yıl önce bir uygulama mağazasına sahip olabilirdi.

AHMET AYDIN

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir