Mobil
ŞİMDİ OKUNAN
Symbian Böyle Doğdu Böyle Öldü
0

Symbian Böyle Doğdu Böyle Öldü

☺ AHMET AYDIN16 Kasım 2016

Geçtiğimiz Ekim ayında ‘bakım moduna alınan Symbian, artık Nokia’nın yeni telefonlarında yer almayacak. Nokia’ya göre çözülmesi ve aşılması zor olan rekabet zorluklarına sahip mobil işletim sistemi, 808 PureWiev’dan sonra üretilen telefonlarda Symbian mobil işletim sistemi görülmeyecek.

İOS, Windows Phone ve Android gibi önemli teknolojik mobil sistemlerin piyasayı ele geçirdiği bir dönemde, Symbian giderek daha eski bir görünüm kazanmaya başlamış durumdaydı. Ne yazık ki şarap yıllandıkça güzelleşiyor, Symbian değil!

Symbian’ın Ortaya Çıkışı

Symbian, ilk çıktığı yıllarda geleceğe yönelik bilgisayarlarıyla tanınan Prison firması tarafından geliştirilmişti. 1990’lı yıllarda Ericsson, Motorola, Nokia ile güçlerini birleştirmiş bir firma olan Prison, içinde barındırdığı EPOC OS’u Nokia, Sony Ericson için UIQ’yı farklı ürünlere dönüştürdü. Symbian ise iPhone çıkana dek bizlere çok güzel ürünler sunmuştu.

iPhone’un Symbian’ın yaşadığı sorunlara sahip olmaması büyük bir şanstı. İlk Prison çalışanı olan Charles Davis, 2011 yılında Symbian’ın çeşitli anlaşmazlıklarla darbe yediğini belirmişti. Ayrıca Davis’e göre bu anlaşmazlıklar yaşanmamış olsaydı Symbian, Apple’dan 10 yıl önce bir uygulama mağazasına sahip olabilirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak