Mobil
ŞİMDİ OKUNAN
iPhone 6 ve 6 Plus Cihazlarda Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri
0

iPhone 6 ve 6 Plus Cihazlarda Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

☺ AHMET AYDIN22 Eylül 2015

Tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi iPhone 6 ve 6 Plus’da da yaşanan bazı sorunlar çoğu zaman kullanıcılarının canını sıkıyor. Kullanıcı hatası olsun, fabrika çıkışından kaynaklı hatalar olsun ya da işletim sisteminden kaynaklı hatalar olsun birçoğuyla sıkça karşılaşıyoruz. Şimdi, iPhone 6 ve 6 Plus ile ilgili en sık karşılaşılan hatalar ve çözümlerine göz atacağız. Bu hatalar neler ve çözümleri için neler yapmamız gerekiyor hep birlikte görelim.

Bükülme Sorunu

iPhone 6 ve 6 Plus’da sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri. Sebebi ise cihazların ince ve oldukça geniş olmalarından kaynaklanıyor. Cepte taşınmaları ise de en büyük sebebi. Bazı kullanıcıların küçük çaplı bükülmeleri düzeltmek için cihazlara ters yönde baskı uygulamaları da daha büyük hasarlara sebebiyet veriyor.

Çözüm

Genellikle kullanıcı hatalarından kaynaklanan bu sorunun çözümü için Apple, gerekli tüm masrafları üstleniyor. Eğer cihazlarınızda böyle bir sorunla karşı karşıya kalırsanız Apple mağazasına geri götürüp, onarılmasını ya da değiştirilmesini talep edebilirisiniz. Bükülme sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız da telefonlarınıza takacağınız dayanıklı kılıflar bu konuda önlem olacaktır.

Kırılma Sorunu

Karşılaşılan sorunlardan biri de iPhone 6 ve 6 Plus’larda kırılma ve çatlama yaşanmasıdır. Cihazların ekranlarının geniş olmasından dolayı bu sorun da sıkça yaşanmaktadır.

Çözüm

Büyük darbelere maruz kalan cihazlardaki kırılma ya da çatlamalar için üretici firma masrafı karşılamamaktadır. Ancak Apple, kırılan cihazları belirli bir fiyat karşılığında yenilemektedir. Bu fiyatlar, iPhone 6 için 110 dolar, iPhone 6 Plus için ise 130 dolardır. Ekran koruyucusu kullanılması da bu sorunu büyük oranda azaltacaktır.

Batarya Sorunu

Tüm cihazlarda sıklıkla karşılaşılan bu sorunun birçok nedeni olabilir. Hatalı şarjlar, ekran parlaklığı, kullanılan uygulamalar, veri servisleri ve bunlara benzer birçok neden bu sorunun kaynağı olabilir.

Çözüm

Apple, her farklı cihaz için farklı güç seçenekleri ve farklı boyutlarda şarj aleti üretmiştir. Fakat yazılım sürümünden kaynaklanan sorunlar sebebiyle yükseltilmemiş telefonlarda batarya sorunu oluşmakta. Özellikle de 8. 0. 1 güncellemesi bu konuda başarılı değildir. Bu sebeple cihazlarınızı 8. 0. 2 sürümüne yükseltmeniz ya da 8. 0 sürümüne düşürmeniz çözüm olacaktır. Eğer sorun hala düzelmez ise de garanti kapsamında Apple mağazasına götürebilirsiniz.

Servis Yok ve Touch ID Sorunu

Bu sorun, cihazdan ziyade işletim sisteminden kaynaklı olabiliyor. Genellikle ise de iOS 8. 0. 1 güncellemesi ile ortaya çıkıp, servis yok veya Touch ID hatası vererek cihazları kullanmanıza engel oluyor.

Çözüm

Cihazınızda, iOS 8. 0. 1 sürümü varsa öncelikle telefonunuzun şarjının tamamen dolu olduğundan emin olun. Daha sonra, ‘Ayarlar-Genel-Yazılım Güncelleştirme-İndir ve Yükle’ adımlarını takip edin ve 8. 0. 2 güncelleştirilmesini indirin. Bu güncellemeyi indirdiniz ve sorununuz hala devam ediyorsa, iOS 8 sürümüne deri dönüp, sürüm için doğru dosyayı indirin ve cihazınızı bilgisayarınıza bağlayıp, iTunes yardımıyla kurulum yapın.

Bluetooth Sorunu

Bu sorun genellikle araçlar arasında bluetooth bağlantısı kurulan cihazlarda görülür. Bu durumlar için bluetooth bağlantısının kopması en çok alınan şikâyettir.

Çözüm

Cihazınızda ‘Ayarlar-Genel-Sıfırla- Ağ Ayarlarını Sıfırla’ seçeneklerinden Uyandırma ve Ana Sayfa tuşlarına aynı anda basıp Apple’ın logosunu ekrana gelene kadar basılı tutmaya devam edin. Sorun giderilmezse ise, Cihazınızı sıfırlayın.

Wi-Fi Sorunu

Çoğu internet kullanıcılarında sıklıkla görülen bir sorundur.

Çözüm

Öncelikle ‘Ayarlar-Genel-Sıfırla-Ağ Ayarlarını Sıfırla’ adımlarını takip edin, sonra cihazınızı tekrar başlatın. Eğer sorun hala devam ediyorsa da, ‘Ayarlar-Gizlilik-Konum Servisi-Sistem Servisleri’ adımlarıyla cihazınızı tekrar başlatın. Cihazınız açıldıktan sonra Wİ-Fi sorunu ortadan kalkacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak