Kapat
Mobil 15 Görüntülenme 0

Cep Telefonu ve İnternet Kullanımına Kolaylık

Bilgi Teknolojileri Kurumu BTK web sitesinde 2016 İş Planını yayınladı. İş planında kullanım miktarı sınırlı olan hizmetlerle fatura üst sınır uygulamasıyla ilgili usul ve esaslara düzenleme getirileceği bilgisi verilmiş.

Abone fesih işlemlerine düzenleme

2014 yılında yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 52. maddesi ile abonelik tesis ve fesih işlemleri yazılı olabileceği gibi mesafelide yapılabiliyor. Ancak Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 50. maddesinin dördüncü fıkrasında abonelik feshinin yalnızca yazılı olabileceği bilgisi yer alıyor. 2 Kanunun uyuşmazlığa düşmesi sebebiyle abonelik feshi elektronik ortamda yapılamıyor. Düzenlemeyle bu sorun aşılacak ve tüketiciler fesih işlemlerini elektronik ortamda yapabilecek, bu da kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak. Abonelik feshi için kullanıcılar yazılı ve bizzat başvuru yapmak zorunda kalmayacak.

Adil Kullanın Hakkı Kotası

Teknolojik gelişmeler ve kullanıcı taleplerinin artması sebebiyle adil kullanım kotalarının yetersizleşmesine çözüm olarak AKN sonrasında veri indirme ve yükleme hızlarının iyileştirilmesi, AKN konusunda daha bilgilendirici ve şeffaf olunması için de çalışma yürütülüyor.

Bunların yanı sıra baz istasyonları ve 3G istasyonlarının ölçümünü yapan personellere eğitim verilecek. Türkiye’nin veri merkezi yetersizliğinden dolayı verilerin çoğunu yurt dışında tutması, bu durumun fazla maliyet ve veri trafiğine sebep olması sebebiyle veri merkezlerine teşvikler gelecek ve siber güvenlik önlemleri alınacak. Son olarak düzenlemede ortak baz istasyonu çalışmaları da yer almakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir