Kapat
Mobil 21 Görüntülenme 0

Android mi İOS mu Karşılaştırdık

Yıllardır konuşulan, iki sistemin de taraftarının sistemlerini ölesiye savunduğu bir konu bu. iOS mu yoksa Android mi daha iyi?

Aslında burada önemli olan nokta iki sistemin de iyi ya da kötü olması değildir. İkisi de birer işletim sistemidir ve farklı özellikler vadederler. Kullanıcı arayüzleri ve tasarımları farklıdır.

iOS aslında yıllardır stabilitesi ve kalitesiyle bilinmektedir, Android’in bu konuda arkada kalmasının sebebi açık kaynak kodu dolayısıyla pek çok üretici tarafından varyasyonlarının çok olmasıdır. Dolayısıyla tek bir cihaz serisi olan iPhone’ların karşısına pek çok türden Android cihaz çıkınca daha düşük özelliklere sahip cihazlar iyilerin puanını da düşürmüş oluyorlar.

Samsung S8 ve Plus Özellikleri Kesinleşti

Mart ayında piyasaya çıkacak olan Samsung S8 sızdırılan bu özellikler ile kesinleşti. Aşağıdan Samsung S8 özelliklerine bakabilirs...  0

android-mi-ios-mu-karsilastirdik-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada iyi olmaktan ziyade kullanıcı kitlesine ve kullanımdaki farklara bakabiliriz. İki sistemin de diğerine nazaran olumsuzluklarına bakalım:

iOS cihazlarda ücretsiz içerikler için bile şifre girmek zorundayken Android’de yalnızca yetki onay vermeniz yetiyor.

iOS’ta paylaşım seçenekleri her uygulamada farklı yerlerde ve paylaşım için cihazınız çok kısıtlı. Android cihazlarda ise paylaşım daha standartlaştırılmış ve paylaşım konusunda veri alış verişi tamamen özgür.

iOS cihazın depolama alanına erişimi kısıtlamışken, Android cihazlarda disk erişimi rotsuz haliyle bile çok daha özgür ve düzenlenebilir.

iOS’ta müzik yüklemek ve dinlemek için iTunes zorunluluğu var lakin Android cihazlarda herhangi bir klasöre attığınız müziği tarama yaparak listenize ekleyebilirsiniz.

iOS’un kullanıcı özelleştirmeleri ve ayar menüleri çok detaysız, buna rağmen Android’de ise neredeyse her şey serbest.

Tüm bu detaylarda iOS kötü görünüyor olabilir. Ancak bu; geliştiricilerin önce iOS için uygulama geliştirdiği gerçeği de göz önüne alınınca farkların ve kısıtlamaların bazılarının güvenlik amaçlı olduğu söylenebilir.

 

AHMET AYDIN

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir