Mobil
ŞİMDİ OKUNAN
225Bin iPhone’un Verisi Çalındı! Güvende Misiniz?
2

225Bin iPhone’un Verisi Çalındı! Güvende Misiniz?

☺ AHMET AYDIN3 Eylül 2015

Çinli bir hacker grubu Apple’ın iPhone cihazlarının kullanıcılarından 225.000 kişinin hesap ve telefon verilerini çaldı.

Palo Alto Networks adıyla faaliyet gösteren bir güvenlik şirketinin yaptığı açıklamada bunun Apple tarihinde kötü amaçlı yazılımlardan(malware) kaynaklı en büyük hack olduğu belirtildi. Şirket bu vurgunu Çin kaynaklı WeipTech adında faaliyet gösteren tek bir grubun yaptığını ve bu hırsızlığın tamamen gelir odaklı olduğunu da açıklamasına ekledi.

iPhone kullanıcısı olup da cihazımın verileri çalındı mı diye düşünüyorsanız güzel haber şu: KeyRaider adında faaliyet gösteren malware sadece jailbreakli iPhone cihazları etkileyebiliyor.

Bilindiği gibi Jailbreak cihaz sahiplerine telefonların güvenlik gerekçeleriyle engellenmiş dosya sistemine erişimi mümkün kılıyor. Böylece siz ya da herhangi biri bu bölgelere erişim sağlayabileceği için telefonunuzda bir güvenlik açığı oluşuyor.

iphone çalınan bilgiler

KeyRaider’den etkilenmek ne çok zor ne de çok kolay bir durum. Çünkü malware genellikle Çin kaynaklı uygulama sağlayan warez sitelerde ve uygulamalarda bulunuyor. Ancak etkilenen cihazlar sadece Çin’de değil. KeyRaider aralarında ülkemizin de bulunduğu 18 ülkede tespit edildi.

KeyRaider etkilenen cihazların iTunes ve Apple kimlik bilgilerinin tamamı çalınıyor. Yani Apple hesabınız, şifreleriniz, iPhone cihazınızın eşsiz kimlik ID’si de çalınıyor. Malware bunları yaptıktan sonra cihazı yedeklerden geri döndürmeyi de olanaksız bir hale getiriyor.

Malware aynı zamanda çaldığı App Store satın alımlarınızı da hackerlara iletiyor ve böylece satın aldıklarınızı da kaybediyorsunuz. Hackerlar çalınan bu verilerin tamamını kendilerine saklamıyor tabi ki. Açtıkları bir internet sitesinden tüm bu verileri ve çalıntı uygulamaları satışa sunmuş durumdalar. Şimdiden 20.000 kişi çalınan verileri ve uygulamaları satın aldı.

iphone çalıntı bilgilerin satışı

Bazı kurbanların bildirdiklerine göre App Store’a girdiklerinde hiç satın almadıkları bazı uygulamaları satın almış göründüklerini ve bunları indirebildikleri açıklandı. Malware’in diğer bir kötü etkisi ise telefonunuzu kaçırmak. Bazı kurbanların cihazları tamamen kilitlendi ve cihazın tekrar aktif olması için hackerlara fidye ödenmesi gerektiği, ek bilgiler için ise bir telefon numarasının ekranda yer aldığı belirtiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
2 Yorumlar

Yanıt Bırak