Kişisel Gelişim
ŞİMDİ OKUNAN
Çığlık Bizi Neden Etkiler
0

Çığlık Bizi Neden Etkiler

☺ AHMET AYDIN8 Aralık 2016

Çığlık sizi uykunuz derin bile olsa uyandırabilir. New York Üniversitesinde bilim adamları ise çığlığın insanları niçin bu kadar etkilediği hakkında araştırma yaptılar.

Bir çığlığı hayal ettiğimizde onun yüksek ve tiz bir ses olduğunu tahmin ederiz, fakat araştırmayı yürüten bilim adamları durumun bununla sınırlı olmadığını belirtiyor.

Çığlığı diğerlerinden ayıran niteliği dalgalılıktır. Dalgalılık üstünde denemeler yürüten araştırmacılar günlük hayatımızda duyduğumuz birçok sesi kayıt etti ve onların dalgalılıklarının 30 ile 150 Hertz arasında olduğunu öğrendi.

Bunun arkasından çığlık sesini işiten bir beynin nasıl tepkiler verdiğini inceledi. Sonuçlara göre çığlık Amigdalaya ve Birincil duyu korteksine etki ediyor ve yüksek dalgalılığa sahip olan sesler beynimizde alarmlara sebep oluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
100%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak