Kapat
Ivır-Zıvır 37 Görüntülenme 0

Tarihteki En İlginç Dolandırıcılık Hikâyeleri

Tarih boyunca insanlar kötü olmaya devam etmiştir. İnsanların tümü için söylemiyoruz bunu ama çoğu kişinin aklı ilk olarak kötülüklere çalışmaktadır. Tarih boyunca yaşanılan bazı olaylar ise insanların böyle olduğunu, tam anlamıyla gözler önüne sermektedir.

 

Tarih boyunca  ‘’dolandırıcılık’’ insanların kolay para kazanmak için yaptığı en basit yöntemler arasında yer almıştır. Peki, Siz insanları nasıl ikna ederdiniz? Tarihte yaşanılmış olan bir dolandırıcılık yöntemi bu soruya psikolojik olarak ipuçları vermektedir.

Maria Konnikova

MacGregor’un takma adıyla yazdığı kitapta hayali ülke olan Poyais ülkesi böyle anlatılıyordu.

Ekim 1822 yılında Gregor adlı bir İskoç, çarpıcı duyurular yapmaya başladı. Sadece bir bankacının oğlu olmakla kalmadığını ayrıca Honduras’ta bulunan Kara Nehir boyunca kurulu olan Poyais ülkesinin prensi olduğunu açıklamıştı.

O yıllarda Galler ülkesinden biraz daha büyük olan bu topraklar verimli olmasıyla tanınıyordu. Topraklar okadar verimliydi ki ekilen mısırla yılda üç kez ürün veriyordu. Suları tertemiz ve nehir yatakları ağzına kadar altınla doluydu. Ağaçlarda meyveler eksik olmuyordu. O zamanlar yurt dışında böyle bir cennet ülke keşfedilmemişti. İskoçya’nın pis topraklarından kaçmak için bu topraklar çok cazip bir teklif olarak görünmekteydi.

Poyais’in tek isteği ise teknolojisinin yetersiz olduğu için yerleşimciler ve yatırıcımlar bulmaktı. O zamanlar orta ve güney Avrupa sınırlarında yatırım yapmak zirvelerini yaşıyordu ve Poyais yatırım için iyi bir fırsat olabilirdi.

İskoşya o dönemde kolonileri bulunmayan bir ülkeydi. Poyais onlar için yenidünyaya sırıkla atlamak için bir yol olarak görünüyordu. Siz olsanız bu yalanlara inanır mıydınız? O dönemde insanlar cahil olduğu için, MacGregor’un tuzağına düşmüş ve milyonlarca dolarını bu pazarlık ustası dolandırıcıya kaptırmışlardı.

AHMET AYDIN

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir