Ivır-Zıvır 106 Görüntülenme 0

Biz İnsanlar Ne Kadar Yaşıyoruz

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Ortalama insan ömrüne baktığımızda 70 yıl yaşadığını görebiliriz. Bu ülkeden ülkeye değişim gösterirken, gelişmiş ülkelerde 80 yıllara kadar çıkmaktadır. Geri kalmış ülkelerde ise ortalama yaşam 60 ve 57 yaşlarına kadar görülür. Bir insanın hayatını ele alıp düşündüğümüzde, ne kadar kısa yaşadığını görebiliriz.

Özellikle bu son yıllar da insanlar kendilerine değil, geleceklerine yatırım yapmak için uğraşırlar. Benim bu konuda ki düşüncem kişinin kendi üzerine yatırım yapması ve bir dakikasını bile en güzel şekilde yaşaması üzerine. Bu yüzden insanların kendilerini mutlu etmek yerine, gelecekleri için yatırım yapmak için uğraşırken strese girip, hayatlarını kısalttıklarını söyleyebilirim.

Bir insan dünyaya geldiği andan itibaren yönlendirilir. İlk olarak ailesi tarafından yönlendirilen insanlar aile ilişkilerini, adetleri, inanışları, karakter ve kişiliğini daha iyi öğrenmektedir. Aile, bir birey için en değerli hazinedir. İlk olarak aile içinde eğitimini tamamlayan çocuklar daha sonrasında başka insanlarla tanışmak için okullara ilk adımını atarlar.

Okul, eğitim derken zamanla ergenliğe giren çocuklar, stres ve anormal davranışlar gösterse de bir zaman sonra geçer bu sıkıntıları. Bu sıkıntı sonrası meslek terciği yapacak çocuklar, aile yönlendirmesiyle meslek seçimlerini de yaparlar. Birey bu olaydan sonra ve sürekli yaşadığı bu olaydan sonra, artık istemediği ve sevmediği bir hayat yaşmaya başlar. İstemediği üniversiteyi, ailesinin baskısı sonucu bitirir ve ömrü boyunca istemediği bir meslekte çalışmaya mahkûm olur.

Günümüzde üniversite mezunu olduktan sonra da iş bulmak gerçekten zordur. Hayatı boyunca çalışacak olan bireyler, mezuniyet sonrası iş bulma derdiyle uğraşırlar. Sonunda o iş bulunur elbet, hayata bir şekilde atılır ve çalışmaya başlarlar. İş ve güç derken birde başına, eş bulma derdi gelir. Güzel bir iş sonrası eş arayışından sonra kalbine uyan eşi bulan bireyler, sonrasında evlenirler. Tam her şey bitti dedikleri anda bir de çocuk girer araya. Çocuklar büyütülür ve artık onların yaşamını güven altına almak için çalışma günleri başlar.

Çocuk doğduktan sonra ise ev, araba almak için kredi çekmeler başlar. Sırf emeklilikte biraz rahat edebilmek için, 10 yıl, 20 yıl boyunca bu krediler ödenir. Yazımızda kendinizi bulmuş olabilirsiniz, üzülmeyin hayat genelde insanlar için böyledir. Kendimiz için değil, başkaları için çalışmak zorundayızdır. İsyan değildir bu, çocuklarımızı sevmekte huzur verir bize ama unutmayın zaman çok hızlı geçiyor. Siz de kendiniz için bir şeyler yapmaya başlayın, yoksa zaman çok geç olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir