ŞİMDİ OKUNAN
Windows’da DNS Önbelleği Temizleme Yeniden Yükleme
Bilgi Ödülü
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Windows’da DNS Önbelleği Temizleme Yeniden Yükleme

☺ AHMET AYDIN8 Mayıs 2018

İnternette dolaşırken hiç DNS hatası aldınız mı? Ancak aynı ağa bağlı başka bir cihaz sorunsuz bir şekilde mi çalışıyor? Bunu düzeltmeniz için DNS önbelleğini temizleyerek sorunu çözebilirsiniz.

DNS Önbelleğini Temizle

Komut istemini yönetici olarak çalıştırın. Bunun için başlat tıklayın ve aramaya ”Komut İstemi” yazın. Komut istemini sağ tıklayıp ”Yönetici olarak çalıştır” tıklayın.

Komut istemine aşağıdaki kodu yazın ve enter basın.

ipconfig /flushdns

Bu komut, Windows 10, 8, 7, Vista ve XP de dahil olmak üzere tüm Windows sürümlerinde çalışır.

Bu komutu çalıştırarak birçok sorunu çözebilirsiniz. Ancak bazı uygulamalarda sorun yaşıyorsanız, uygulamanın DNS önbelleğinde sorun oluşmuş olabilir. Örneğin, Firefox‘un kendi dahili DNS önbelleği vardır, Firefox‘ta sorun yaşıyorsanız onu kapatıp yeniden açmak veya tarayıcı ayarlarını temizlemek isteyebilirsiniz.

DNS Hizmetini Yeniden Başlat

Windows’un eski sürümlerinde, DNS önbelleğini işleyen DNS İstemcisi sistem hizmetini yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Windows 10 ve 8‘de bu hizmetin durdurulmasını ve başlatılmasını önleyen bu mümkün değildir; yalnızca denerseniz bir hata mesajı görürsünüz. Ancak, bunu Windows 7, Vista ve XP’de yapabilirsiniz.

Windows’un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, bunu zaten açık olan Yönetici Komut İstemi penceresinden yapabilirsiniz. Sırayla aşağıdaki komutları çalıştırın:

net stop dnscache net start dnscache

Sorun yaşıyorsanız ve Windows 10‘da bu hizmeti yeniden başlatmanız gerekiyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır. Bu cihazınızdaki DNS İstemcisi hizmetini ve diğer tüm yazılımları yeniden başlatır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak