İnternet 88 Görüntülenme 0

VPN KULLANMANIN YARARLARI NELERDİR!

Bilindiği üzere zaman zaman internetlerde yavaşlamalar meydana gelebiliyor. Bununda aslında birkaç başlıca nedeni var. Mesela yaşamakta olduğunuz ülkede zaman zaman internet erişimi sınırlandırıyor olabilir veya internet sunucunuzun belirli tarihlerde yaptığı bakımlara denk gelmiş olabilirsiniz. Sonuç olarak bizim ülkemizde de bu yasaklamalarla sık sık karşılaşıldığından ve internet sucularımız tarafından yaşanan sorunlar fazlaca can sıkıcı hal aldığından dolayı böyle bir yazıyı kaleme alma ihtiyacı duyduk.

Peki, Ama Nedir Bu VPN?

Anlaşılır bir dille bahsetmek gerekirse VPN sizin internete daha hızlı ve yasaksız bir şekilde girmenizi sağlar. Yani bulunduğunuz ülke tarafından yasaklanmış bir siteye veya internet sunucularınız tarafından engellenmiş olan bütün sitelere VPN kullanarak çok basit ve sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Tabii ki o anda internetlerde ki engellemeden etkilenmediğiniz içinde internet hızınız VPN kullanmayanlara göre daha fazla olacaktır.

vpn_trans

VPN Bunu Nasıl Yapıyor?

Şüphesiz eğer ilk defa VPN kelimesini duyuyorsanız, bu VPN nedir, bunu nasıl yapabiliyor tarzı sorular kafanızı kurcalıyor olabilir. Bundan da kısaca bahsetmek gerekirse,

VPN sizi kendi ülkenizden değil de başka bir ülkeden internete giriyormuşsunuz gibi gösteriyor. Bunu da kendi bünyesinde yarattığı sanal tüneller ile yapıyor. İşte bu sayede sizde oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yasaklanmış sitelere girebilir ayrıca arkanızda iz bırakmadan internet dolaşımınızı gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Ama tabii ki VPN yasaklı sitelere girmek için tasarlanmış bir oluşum olarak kesinlikle algılanmamalı. VPN yani Virtual Private Network’ ün Türkçesi Sanal Özel Ağ’ dır. Ve bu sanal ağ kurduğu sanal tüneller sayesinde bulunmadığınız bir ağa erişiminizi aktif kılar ve bu sayede o ağ aile veri alış verişinde bulunabilirsiniz.

17w5cutm6y9s4jpg

VPN’ in Çalışma Prensibi Nedir?

VPN, sizin ağ bağlantınız ile internet erişimini sağlayacağınız ağ bağlantısı arasında sanal bir internet sürücüsü meydana getirir. Bu aşamadan sonra internet erişimini sağlayacağınız ağ bağlantısı üzerinden size bir IP verilir ve bu IP sayesinde o ağa erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca VPN yani Virtual Private Network 2 çeşittir. Bunlardan birincisi uzaktan erişim sağlanabilen, diğeri ise siteden siteye erişim imkânı sağlayandır. Uzaktan erişim sağlanabilen VPN sizin ağınızda olmayan yani başka bir ağ üzerinden internet erişimi sağlamanızı yarayan oluşumdur. Siteden siteye erişim imkânı sağlayan VPN’ de farklı iki site arasında ki ortak ağlar sayesinde yönlendirme yaparak size erişim imkânı sağlamaya yarar.

AHMET AYDIN

ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
;