ŞİMDİ OKUNAN
Türkiye De İlk İnternet Bağlantısı Ne Zaman Kullanıldı
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Türkiye De İlk İnternet Bağlantısı Ne Zaman Kullanıldı

☺ AHMET AYDIN25 Ekim 2017

Bazen basitçe “İnternet” olarak adlandırılan İnternet, bilgisayar ağlarının dünya çapında bir sistemidir. Herhangi bir bilgisayardaki kullanıcıların izin aldıkları takdirde başka bir bilgisayardan bilgi alabildiği (ve bazen doğrudan kullanıcılarla konuştuğu) bir ağ şebekesidir. 1969 yılında ABD hükümetinin Advanced Research Projects Agency (ARPA) tarafından tasarlanmış ve ilk olarak ARPANET olarak biliniyordu. Asıl amaç ; bir üniversitede, bir araştırma bilgisayar kullanıcısının, diğer üniversitelerdeki araştırma bilgisayarlarıyla “konuşmaya” olanak tanıyacak bir ağ oluşturmaktı.

 Bugün, İnternet, dünya çapında yüz milyonlarca insanın erişebileceği, ortak, kooperatif ve kendi kendini idame ettiren bir tesistir. Fiziksel olarak, İnternet şu anda var olan kamu telekomünikasyon ağlarının toplam kaynaklarının bir bölümünü kullanmaktadır. Teknik olarak, İnternet’i ayıran şey, TCP / IP (İletim Denetimi Protokolü / Internet Protokolü) adı verilen bir protokol kümesinin kullanılmasıdır. İnternet teknolojisinin son iki uyarlaması olan intranet ve extranet TCP / IP protokolünü de kullanıyor.Çoğu İnternet kullanıcısı için, kısa yazılı işlemler için posta servisinin yerine elektronik posta (e-posta) geçer. İnsanlar Internet üzerinden İnternet Aktarmalı Sohbet (IRC), İnternet telefonu, sohbet, görüntülü sohbet veya sosyal medya da dahil olmak üzere çeşitli yollarla iletişim kurmaktadır.İnternetin en yaygın kullanılan kısmı World Wide Web‘dir (genellikle “WWW” veya “Web” olarak kısaltılmıştır). En seçkin özelliği hypertext, anlık çapraz referans yöntemidir. Çoğu Web sitesinde, belirli sözcük veya tümcecikler, metinde diğerlerinden farklı bir renkte görüntülenir; sıklıkla bu metnin altı çizilmiştir. Bu kelimelerden veya cümlelerden birini seçtiğinizde, bu kelime veya kelime ile alakalı siteye veya sayfaya aktarılırsınız. Bazen “tıklanabilir” düğmeler, resimler bölümleri bulunur.

 İşaretçiyi bir Web sitesindeki bir noktanın üzerine getirirseniz ve işaretçi bir elin içine gelirse, tıklamanız ve başka bir siteye aktarılabileceğinizi gösterir. Web’ i kullanarak milyarlarca sayfalık bilgiye erişebilirsiniz. Web tarayıcılarının, en popüler olanı Chrome, Firefox ve Internet Explorer‘dır. Bu tarayıcılar ile her türlü bilgiye ulaşılır. Belirli bir Web sitesinin görünümü, kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Ayrıca, belirli bir tarayıcının daha sonraki sürümleri, animasyonlar, sanal gerçeklik, ses ve müzik dosyaları gibi dosyaları daha önceki sürümlere göre daha fazla işleyebilir. İnternet, var olduğu yıllar boyunca büyümeye, gelişmeye ve daha kişiye ulaşmaya devam etti.

  Peki, internet ülkemizde kullanıma nasıl? Ne zaman? Ve kimler tarafından geçirildi? 

 Şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

 İnternet ülkemizde ilk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesince 1993 yılının nisan ayında kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonrasında ise Ege Üniversitesi internete bağlanmayı sağlamıştır. Bu bağlantı 1994 senesinde gerçekleşirken, 1995 yılında, Bilkent Üniversitesi, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi ve İTÜ, internet bağlantılarını gerçekleştirmişlerdir. Günümüz internet sağlayıcılarından olan TTNET ise 1999 yılında kurulmuş olup, yeni bir ağ sistemi oluşturmuşlardır. Bu ağ sistemi sayesinde birçok birim ve kuruluş internet ortamına giriş yapmışlardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
100%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak