ŞİMDİ OKUNAN
İnternetten Alışveriş Yapmak Püf Noktalar
0

İnternetten Alışveriş Yapmak Püf Noktalar

☺ AHMET AYDIN19 Ağustos 2015

İnternet Üzerinden Alışveriş Yapıyorken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çağımızın nimeti internet artık bizi yormadan yurtdışından bile istediğimizi kapımıza kadar getirmemize olanak sağlıyor. Peki, Çin’de, hiç tanımadığınız ve tanımayacağınız birinden bile gelecek ürüne güvenip nasıl para ödüyoruz? Bu işin püf noktaları bu rehberimizde.

İnternetten alışveriş yapacağımız web sitelerinin güvenilir ve sorumluluk üstlenen bir site olması önemli.

Alışveriş öncesi web sitesini inceleyin. Eğer pazar sistemi gibi çalışıyorsa(gittigidiyor.com,sanalpazar.com,sahibinden.com,aliexpress,ebay.com vs.) sitenin havuz hesap sistemi var mı dikkat edin. Havuz sisteminde ödemeniz site hesabına geçer ve ürüne onay verirseniz satıcıya iletilir. Bu sistemde paketinizden hıyar çıksa dahi kargo görevlisine tutanak tutturarak geri iade edip sorunsuz şekilde paranızı alırsınız. Yurtdışı sitelerde kargolarınız PTT ile geleceğinden bu mümkün değil. Burada önemli nokta siteden dispute açmak ya da paypal’a detaylı şekilde durumu anlatmak olacaktır. Paypal sizi haksız bulsa dahi bankaya yapacağınız başvuru ile paranızı garantili olarak geri alırsınız.

Ödeme sistemi olarak ülkemizde sıklıkla kullanılan en yaygın sistem Paypal’dır. Bunun haricinde karttan ödeme işleyen sistemler vardır ki bunlarda da kart bilgilerinizi 3D Secure ile onaylamanızı öneririz. Her siteye kart bilgisi girilmemelidir. Sitenin güvenirliğini araştırın. Sadece kartınızın üzerinde yazan sayılarla internet üzerinden alışveriş yapılabilir, şifre bile gerekmez. Buna dikkat edin.

Beautiful young woman shopping over internet.

Satıcı puanı hakkında. Satıcının aldığı puan ve yorumlar alışveriş profilini kesinlikle belli eder. Aliexpress ya da Ebay gibi bir sitede genellikle site kurallarına aykırı ürünler satan satıcılara dikkat edin. Paranızı bu sitelerden her türlü geri alabilirsiniz ancak vaktinize yazık olur. Bu yüzden Aliexpress’te 1000, Ebay’da ise 5000 üzerinde satış yapmış kişilere yönelin. Satıcı profili ne kadar eskiyse o kadar güvenilirdir. Alışverişlerinizde Paypal kullanın ve asla paypal bakiyenizden direk para göndermeyin, havale kullanmayın, kartla ödeme yöntemini kullanın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak