Kapat
İnternet 7 Görüntülenme 0

İnternet’in Pandora Kutusu Deepweb

Deepweb Nedir?

 

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve ‘çok fazla ilginç şey’ barındırdığı söylenen Deepweb nedir? Deepweb aslında Türkçe ‘Derin İnternet’ anlamına geliyor. Sanıldığı gibi son zamanlarda çıkmış bir şey değildir. Hatta Google’dan daha eskidir.

Şu an erişebildiğimiz internetin %99’unun buradan oluştuğu belirtiliyor. Herhangi bir tarama yapılamadığı için doğrulamak çok zor ancak kesinlikle çok fazla veri içeriyor.

Deepweb internet sitelerinin arama motorlarında çıkmayan kısmıdır, sizin ve benim verilerimizin bulunduğu bilgisayarlarımızdan dosyalar bile burada olabilir. Bir arama motoru tarafından taranmak isteyen, yasadışı olan ve taranamayacak büyüklükteki her şey buradadır.

Deepweb’e erişmek için özel eklentilerle donatılmış Tor adındaki bir Firefox versiyonuna sahip olmanız gerekiyor.

Deepweb günümüzde pek çok sapkın içerikle dolu. Müstehcen çocuk videolarının binlerce terabayta ulaştığı belirtiliyor. Bunun dışında silah satışı; uyuşturucu ticareti; kiralık katil ilanları; nadir fotoğraflar, belgeler ve videolar; devlet sırları; çalıntı kredi kartı bilgileri; hırsızlık malları; sanal kumarhaneler gibi pek çok içeriğe sahip olduğundan aslında sakıncalı sayılabilecek bir yerdir.

Ağ üzerindeki tek geçerli bara ise Bitcoin, izi sürülemediği ve kaynağı belirsiz sayıldığı için tüm ticaretlerde kullanılıyor.

Deepweb aslına bakılırsa abartılmış bir yerdir. Yalan ve gerçek olan milyonlarca bilgi vardır. Gerçekte erişemeyeceğiniz ve bulamayacağınız şeyleri ve kitapları burada bulmanız da mümkündür ancak unutmayın ki Deepweb üzerinde bulunan tüm ticari nesneler yasadışı olduğu için oradadır ve hukuki cezası büyüktür.

Latince nadir bulunan İncil çevirisi yapmakla ilgilenmiyorsanız uzak durmanız en iyisi.

deep-web

AHMET AYDIN

ASD kurucusu, içeriklerden haberdar olmak için sosyal medya adreslerinden takip edin ve en yeni gelişmeleri makaleleri kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir