ŞİMDİ OKUNAN
Dünya Da İnternet İlk Nerede Kullanıldı
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Dünya Da İnternet İlk Nerede Kullanıldı

☺ AHMET AYDIN24 Ekim 2017

İnternet Dünya üzerindeki bilgisayar ağlarını ve sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişimdir. İnternet günümüzde her alanda kullanılmaktadır. İnternetin bu kadar hızla yayılmasına rağmen bulunma tarihi çok eskiye dayanmamaktadır.

  İnternet İlk Nerede Ortaya Çıkmıştır? 

 İnternet 1965 yılında Amerika’da bilgisayarların birbirleriyle konuşmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Burada asıl amaç bilgisayarların birbirlerine bilgi aktarımı yapmasını sağlamaktır.

 MİT (Massachusetts İnstitute of Technology)’ de yer alan Profesör Leonard Kleinrock, internetin temellerini atmak amacıyla paket anahtar teorisini ortaya çıkarmıştır. Dünya’da internet mesajını ilk ARPANET üzerinden Ucla‘da bulunan ofisinden yoklayarak, Stanford üniversitesinden bağlantı kurmuştur. 1965‘te Lawrence Roberts, Thomas Merrill ile Leonard Kleinrock TX-2 bilgisayarı ile Q-32 bilgisayarını telefon üzerinden birleştirmeyi başarmıştır. Bu kurulan ilk geniş bilgisayar ağı olmuştur.

 1969 yılında internet kavramı ortaya çıkmadan ARPA kavramı kullanılmaya başlandı. ARPA dört üniversite ile bağlantılıydı. İnternet bu başlangıç aşamalarında bilim adamları, kütüphaneler ve bilgisayar uzmanları tarafından kullanılmıştır. Günümüz interneti kadar basit değil ve her alanda kullanılmamaktaydı.

 1972 yılında Ray Tomlinson elektronik postayı ARPANET ile kullanmaya başladı. Kullanıcı adını ve adresini birleştirmek için “@” işaretini kullandı. 1972 yılında uzaktaki bilgisayara bağlanmayı başarmıştır.

  İnterneti İlk Kim Buldu? 

 İnternet ilk defa Bob Kahn tarafından 1970 yılında kullanıldı. Çok sayıda bilgisayar arasında dosya gönderimi ile gerçekleşti. Buna kısaca TCP/IP denilmiştir. Yani TCP/IP uzaktan dosya gönderme, elektronik posta hizmeti sunan internet protokolüdür. Bu protokol içersinde yer alan Vinton Cerf 1973-1978 yıllarında işitme engelli eşi Sigrid’in Dünya ile iletişim kurmasını sağlamak amacıyla çalışmalara başlamış ve ARPANET sistemini geliştirmiş, diğer insanların iletişimi kolaylaştırmak için TCP/IP sistemini yaymıştır. Böylece Dünya’nın her yerinden internete bağlanmak mümkün olmuştur. Vinton Cerf tarafından internet insanların hayatına girmiş oldu. İnsanlar kısa yoldan iletişim kurmuşlardır. Vinton Cerf “İnternet Dünyası’nın Başkanı” ödülünü almıştır.

 İnternet’in Dünya’da Kullanılması 

 1970’li yıllar internetin hızla yayılmasını sağlamıştır. Özellikle elektronik postanın ortaya çıkması ve İngiltere Kraliçesi’nin 1976’da ilk elektronik posta yollaması internetin toplumsal olarak yayılmasını sağladı.

 1986’da Amerika Birleşik Devletleri NSFnet ile 56 kbps hızla internet ağı oluşturdu. Hükümetin işleri ve araştırmalar bu ağlar üzerinden yapıldı.

 1994 yılında “Realizing The Information Future: The Internet and Beyond” isimli bildiri yayınlayarak internet büyüdü ve yedi kıtada 50.000 ağa, Amerika’da ise 29.000 ağa ulaştı. 1990 yılında ise ARPANET kullanımdan kaldırıldı.

 24 Ekim 1995’te FNC (Federal Networking Council) interneti tanıtan şöyle bir bildiri yayınladı:

  1.  Birbirlerine IP protokolüne dayalı global bir adres uzayı ile lojik olarak bağlı bilgisayarlardan oluşan bir bilgi sistemidir.

  2.  TCP/IP veya benzeri IP uyumlu protokoller kullanarak haberleşmeyi sağlar.

  3.  Yüksek düzeyli servislere ulaşılmasını sağlar.

 İnternet ilk olarak zaman paylaşımlıyken sonra kişisel bilgisayarlardan haberleşmeyi sağlamıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
63%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
13%
kötü
13%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
13%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak