ŞİMDİ OKUNAN
Bilinmeyen Chrome Tarayıcı Özelliklerinden 5 Tanesi
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bilinmeyen Chrome Tarayıcı Özelliklerinden 5 Tanesi

☺ AHMET AYDIN10 Aralık 2017

Google, Chrome tarayıcı ile bir çok yeni özelliği bizlere sunuyor. Bu ayarlardan bir çoğuna kurcalayarak ulaşabiliyoruz. Bu ayarların bazıları güvenlik bazıları performans sorunlarına yol açabileceğine söylüyor Google amca bizlere. Tabi bu ayarlamalardan bazıları hoşunuza gidebilir. Şimdi bunlardan 5 tanesini sizlere sıralayalım.

İlk önce chrome://flags komutunu adres satırına yazıp enter yapalım ve gizli özellikler sayfasına ulaşalım. Bir çoğu test aşamasında olan bu özelliklerden birçoğunu kullanabilirsiniz. Bu özellikleri görünce risk alıp bunları deneyebileceğinizi göreceksiniz.

GPU pikselleştirme – #enable-gpu-rasterization

Sayfaların görsel çizim yükünü CPU’nun sırtından alıp GPU’ya yükleyen bu yöntem, listenin en riskli özelliği ama güzel bir özellik. Bu niteliği etkinleştirmek bir yandan güvenlik meselesinde ciddi açıklara yol açabilirken, diğer taraftan grafik ağırlıklı sayfalarda gözle görülebilir bir performans artışı sunabiliyor.

Tarayıcınızın görsel performansını görmek isterseniz için Ctrl Shift J > Consoles sekmesinin yanındaki 3 nokta simgesinden More Tools > Rendering > FPS Meters özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Sekme sesini kapatma kullanıcı arayüzü kontrolü – #enable-tab-audio-muting

ilk şekilde 2013’te duyurulan bu niteliği etkinleştirdiğinizde, herhangi bir sese sahip olan sekmenin üstünde hoparlör simgesi belirecektir. Bu simgeye tıklayarak istenilen sekmenin sesi kapatılabilir.

Kaydırma sabitleme – #enable-scroll-anchoring

Bir linke tıkladığınızda açılan sayfanın tam olarak yüklenene kadar aşağı yukarı oynamasından rahatsızsanız, bu özelliği etkinleştirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sekmeleri/Pencereleri hızlı kapatma – #enable-fast-unload

Bu ayrıcalığı etkinleştirerek sekmelerin daha hızlı kapanmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en mühim nokta, sekmelerin kapatılmasının sırf görünürde hızlanmasıdır. Kapatılmak istenen sekmeye ait işlemin sonlandırılma süresinde bir değişiklik olmayacaktır.

Otomatik sekme silme – #automatic-tab-discarding

Şayet Chrome’un çok fazla RAM tüketmesinden baya bir şikayetçiyseniz, bu özellik sizler için olabilir. Etkinleştirdiğiniz takdirde bu özellik, sistem belleği sıkıştığında sekmeleri bellekten kaldıracaktır. Bellekten çıkarılan sekmeler tarayıcı üstünde görünmeye devam edecek ve açtığınız takdirde tekrardan yüklenecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak