ŞİMDİ OKUNAN
Virüs Bulaşmış Taşınabilir Diskten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?
0

Virüs Bulaşmış Taşınabilir Diskten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

☺ AHMET AYDIN10 Ekim 2015

Virüs Bulaşmış Taşınabilir Diskten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Bilgi işlenerek veri elde edilir. Verinin güvenliğiyle amaçlanan, bilginin güvence altına alınmasıdır. Veri güvenliği, verilere izinsiz ulaşabilecek her türlü etkiyi ortadan kaldırmayı amaçlar. Disklerde, iletişim ağlarında ya da yedekleme ünitelerinde önemli bilgileri olanlar, bu bilgilere izinsiz erişim olmaması için önlemeler almalıdır. Niyeti kötü insanların saldırısı, kötü amaçlı yazılımlar, kullanıcı kaynaklı hatalar ve dış etkenler veri güvenliğini tehdit edebilir. Tehdidin birden çok sebebi olabilir. Bu sebepler; dolandırıcılık, bilgilere erişme ve bilgilere zarar verme ya da yazılıma zarar verme olabilir.

Virüs, taşınabilir belleklere bulaşarak cihazların işleyişine zarar vermektedir.  Taşınabilir Flash belleklere virüsün bulaşa ihtimali bir hayli yüksektir. Flash diskler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cihazların kullanımın yaygınlaşması neticesinde bilgisayarlarda sürekli virüs oluşmaktadır. Bilgisayara bağlanan taşınabilir disklere yerleşen virüs programların içerisine işlemektedir. Bu dosyaların bilgisayarlarda açılması durumunda virüsler, bilgisayarda da hâkim duruma gelmektedir. Virüsler verilere rahatlıkla erişim sağlamaktadır. Verilere ulaşıp bu verileri silme özellikleri de vardır. Ayrıca virüs giren cihazlarda yavaşlama problemi meydana gelmektedir. Virüsler cihazlara bulaşması kullanıcıların zaman kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Virüs bulaşan aygıtlardan verilerin nasıl kurtarılacağı merak edilmektedir.  Virüslerin nasıl ortadan kaldırılabileceğine dair yöntemler hakkında bilgi verilecektir. Virüsler cihazınıza bulaşmış ve verilerinize zara vermeye başlamışsa yapmanız gerekecek ilk ve en etkili yöntem antivürüs programı indirmeniz olacaktır.

Güvenliği Tehdit Eden Yazılımlar Nelerdir?

İzinsiz önemli bilgilere erişerek bilgisayara zarar veren yazılımlar mevcuttur. Zararlı yazılımlar, Virüsler, Casus (spyware), Korku (scareware), Reklam (adware), Truva atı (trojan horse), Solucan (worm) olarak bilinir. Bu yazılımlardan virüsler çoğalarak diğer dosyalara bulaşır. Bilgisayarın çalışmasını yavaşlatırlar. Virüs bulaşan bilgisayarda istemsiz davranışlar meydana gelir. Bilgisayarda simgeler kaybolabilir ya da görüntüde bozulma oluşabilir. Bilgisayarı bu tür yazılımlardan koruyabilmek için, güvenli yazılımlar yüklenerek, zararlı yazılımlar ortadan kaldırılabilir. Anti virüs programı indirmek virüslerin ortadan kaldırılması için en etkili çözüm metodudur. Taşınabilir disklerde oluşacak virüslerdeki verileri kurtarmak için AVG Free anti virüs programı da önerilen programlar arasındadır. Program ücretsizdir. Bu programla cihazlara yeni giren ve yayılma aşamasında olan virüsleri silebilirsiniz. Bazı virüs programları yeni yayılan virüsleri tespit etmekte zorlanmaktadırlar. Ancak bu programın, yeni yayılan virüsleri de tespit edebildiği söylenmektedir. Antivürüs programı yüklemek istemeyenler ise çevrim içi virüs taraması yapabilirler. Bu şekilde de virüsler ortadan kaldırılabilir. Söylenilen önerileri dikkate alarak uygulayanla virüs problemine çözüm bularak veri kurtarma işlemini tamamlayabilirler.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak