Hatalar-Çözümler 402 Görüntülenme 0

Torrent’te Dosya İndirememe Sorunu

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Çalışma sistemi bakımından Torrent, bir dosya aktarım servisidir diyebiliriz. Torrent dosyalarını indirebilmek için ihtiyacımız olan şey bir Torrent istemcisidir. Torrent dosyalarını tanıyan bu istemci diğer kullanıcılarla bağlantı sağlamaya yarar.

Torrent sistemi, indirme işlemini hatasız gerçekleştirmesiyle ün salmıştır. Çünkü Torrentler de dosyayı indirirken bir hata denetçisi kullanılır. Bu denetçi hatalı inen dosyayı diğer kullanıcılardan talep ederek anında onarır. Bu işlem arka planda kullanıcı farkında olmadan gerçekleşir.

Torrent dosyalarını indirirken kullanıcı bazı durumlarda problemlerle karşılaşır. Yavaş inen dosyalar, indirmeye başladığında normal hıza sahip olup yarısında donanlar veya en başından sinirlerinizi zıplatacak biçimde inmeyenler… Şimdi bu tür sorunlara sebep olan faktörleri ve çözümlerini açıklamaya çalışalım.

 

Torrent’te İndirme Hızını Etkileyen Faktörler

  1. Seeder Sayısı

Torrent dosya indirme işleminde diğer kullanıcıların hangi hızda dosya indirip paylaştıklarını görebilirsiniz. Bir kullanıcı, Torrent’ten dosya indirmişse fakat bu dosyayı sistemine tamamen yüklememişse o kullanıcı ‘’Leecher’’ olarak adlandırılır. Leecher dosyayı tamamen sistemine indirdiğinde ‘’Seeder’’ olacaktır.

İşte bu Seeder’ların sayısı ne kadar çok olursa indirme hızınızda o kadar fazla olacaktır. Özetle Torrent’te bir dosyayı hızlı indirmek için Seeder’ların sayısı yüksek Leecher’ların ise düşük olması gerekmektedir. Ne yazık ki seedleri ayarlamak gibi bir şansımız bulunmuyor fakat ücretsiz Torrent sitelerinde DHT ayarını aktifleştirerek daha fazla kişiye bağlanabilirsiniz.

  1. İnternet Hızınız

 

Torrent indirme hızınız tabi ki internet hızınızla da doğrudan alakalıdır. Ancak internet hızınızın imkânları dâhilinde maksimum verim alabilirsiniz.

  1. Torrent Dosyasının Popülerliği

İndirmeye çalıştığınız Torrent dosyasının popülerliği oldukça önemli bir diğer faktördür. Diyelim eski bir oyunu indirmeye kalktınız, bu oyunu yüksek hızda indiremezsiniz çünkü indirim sayısı azdır ve az sayıda izleyicisi bulunur (Yukarıda bahsedilen Seeder konusu). Fakat yeni çıkmış bir filmi indiriyorsunuz, birçok kişi bu filmi indirdiği için oldukça fazla sayıda izleyici ile eşleşecek ve mükemmel hızlarda indirebileceksiniz. Torrent’in kullanım amacı da esasen budur. Kullanıcılar, birbirlerinin hızlarıyla dosyayı parçalı ve hızlı bir şekilde yüklerler.

  1. Güncel Trackerlar

Torrent dosyası indirirken izleyici kısmına eklenen size Trackerlar hız kazandırabilir fakat bir dosyayı hızlandıran Tracker başka bir dosyada işe yaramayabilir. Bu Trackerlardan alınacak verim kişisel bilgi birikiminize kalmıştır.

Burada başlıklar halinde verdiğimiz bu sorunlar bir araya gelerek Torrent dosyalarının indirme hızlarını etkilemektedir. Belirtildiği gibi indirme hızınız ya da Torrent’in donup kalması hiçbir zaman tek bir soruna bağlı değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir