ŞİMDİ OKUNAN
Telefonların Kimlik Numarası: IMEI Kopyalanması ve Çözümleri
0

Telefonların Kimlik Numarası: IMEI Kopyalanması ve Çözümleri

☺ AHMET AYDIN6 Ekim 2015

Telefonların Kimlik Numarası: IMEI

15 rakam içeren uluslararası benzeri olmayan kimlik numarasına IMEI denir. Açılımı ise, Internatinal Mobile Equipment Identy, yani Türkçe karşılığı olarak Uluslararası Mobil Cihaz Kodu’dur. IMEI numarası her mobil cihaz için farklıdır. Peki, bu numaralar ne işe yarar? Bir de onu görelim. Nasıl her insan farklı bir kimlik numarasına sahipse, bu durum telefonlar için de aynıdır. Her telefon için farklı kimlik kodları yani farklı IMEI numaraları vardır. IMEI numaraları dinleme ve yer tespitinin yapılması için kullanılmasının yanı sıra, telefonlarınıza ait, üretim yeri, garanti belgesinin başlangıcı ve tamirat geçmişi gibi verilerin de kayıt altına alınması için kullanılır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin telefonunuz çalındı ve çalıntı bildiriminde bulundunuz. Bu durumda sizden istenecek ilk bilgi cihazınıza ait IMEI numarasıdır. Bunun istenmesinin sebebi ise, telefon takibinin yapılabilmesidir. Bu yüzden aldığınız cihazların IMEI numaralarını mutlaka kayıt altına almalısınız. IMEI numaramı bilmiyorum. Ne yapmalıyım diyorsanız, bunu öğrenmenizin en kolay yolu telefonunuzdan *#06# tuşlamasını yapmaktır. Tüm cihazlarda yapılabilen bu kodlamayla 15 rakam içeren IMEI numaranız cep telefonunuza gelecektir. Son yıllarda sıkça rastlanan bir durum ise IMEI numarasının kopyalanmasıdır. Bu numara neden ve nasıl kopyalanır? Gelelim bu sorunun cevabına…

IMEI Numarası Neden ve Nasıl Kopyalanır?

Her yıl ülkemize kaçak yollarla birçok telefon girişi oluyor. Bu cihazların resmi olarak kayıtları yapılmadığı için bu kaçak ürünler tercih edilirken IMEI numarası değiştirebilir ürünler olmasına özellikle dikkat ediliyor. Son yıllarda ise, satış oranı gittikçe artan bu kopya ürünlerin büyük kısmı, cihazlara basit kodlar girmek yoluyla kullanıcılara ve satıcılara IMEI numarasında değişiklik yapma olanağı sağlıyor. Tabi ki bu ürünlerin kullanılabilmesi için Bilgi Teknoloji Kurumunda kayıtlı seri numaralarına sahip olmaları gerekiyor. Her geçen gün bu sahte ürün kullanıcı sayısında artışın olduğunu düşünürsek, maalesef ki kullanılan bazı seri numaraları gerçek kullanıcılarda kullanılan IMEI numaraları ile örtüşebiliyor. Bu durum sistem tarafından tespit edildiğinde ise, gerçek kullanıcının telefonu da kapatılıyor. IMEI numarası mağduru olmak engellenebilir mi? Telefonunuzdaki kimlik bilgilerinizin kopyalanmasının engellenmesinin bir yolu var mı? Şimdi bir de bu sorunun cevabına bakalım.

IMEI Numaramın Kopyalanmasını Nasıl Engellerim?

Öncelikle şunu belirtmekle başlayalım ki IMEI numaranızın kopyalanan diğer numaralarla denk gelmesi ihtimali oldukça düşük. Ancak kopyalama işleminde özellikle sizin cihazınızın hedef alınabileceğini düşünürsek buradaki alınabilecek en önemli tedbir IMEI numaranızı kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmamanız olacaktır. Telefonunuzu aldığınız firma ve teknik servisi hariç hiçbir kurum ya da şahısla numaranızı paylaşmayın. Telefonunuz arıza yaparsa, güvenebileceğiniz yerleri tercih edin. IMEI kopyalanmasını tamamen engellemeniz mümkün değil fakat alacağınız önlemlerle de asgari seviyeye düşürebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
0%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak