Hatalar-Çözümler
ŞİMDİ OKUNAN
Skype’ta Mikrofondan Cızırtı Çıkma Sorunu ve Çözümü
0
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Skype’ta Mikrofondan Cızırtı Çıkma Sorunu ve Çözümü

☺ AHMET AYDIN11 Ekim 2015

Çoğu bilgisayar kullanıcısı bilgisayar üzerinden sesli ve görüntülü konuşmak için önceden Messenger’ı kullanıyordu. Sonraları ise bu uygulamanın yeri Skype adlı. Skype hem yazılı hem de sesli ve görüntülü görüşmelerde ideal ve kullanımı kolay ve yaygınlaşmış olan popüler uygulamalardan biri. Microsoft’un bu markayı satın alması markanın gücünü ve popülerliğini arttırmış durumda. Yalnız kullanıcıların çoğu program kullanırken mikrofondan gelen cızırtıdan dolayı rahatsız haldeler. Bu sıkıntıyı gidermenin yollarını bu yazımızda anlatacağız. Öncelikle ses ayarlarını yapmalıyız.

Skype’de nasıl ses ayarı yapılır?

Öncelikle Skype programını çalıştıracaksınız. Gelen pencerenin üstünde sağ tarafında bulunan araçlar menüsünü tıklayacaksınız. Sonra açılan tercihler içinden seçenekler yazan yere gelip tamam diyeceksiniz.

Karşınıza bir pencere çıkacak. Bu pencerede sol üst tarafta genel yazan bir seçenek olacaktır. Bu tercihin altında ses ayarları seçeneği olacak. Ses ayarları seçeneği sizin mikrofonunuzun ve aramalarla ilgili ses ayarların yapıldığı kısım oluyor. Bu seçenekte hoparlör ayarlarınızı da yapmanız mümkün. Ekranın alt kısmında yer alan ücretsiz bir test araması yapın seçeneğini kullanarak öncelikli olarak bir kalibrasyon ayarı yapmanız gerekmekte.

Test araması sizin bir ses kaydı yapmanızı sağlar. Siz bu ses kaydını dinleyerek mikrofonunuzun çalışıp çalışmadığını anlarsınız ya da sıkıntı olup olmadığını. Sonra kapat tuşunu kullanarak bu işlevi kapatırsınız ve kapattığınızda ses kaydınız bir kez daha çalacaktır. Sizde böylece mikrofonunuzun çalıştığına emin olabilirsiniz.

Eğer sorun bilgisayardan dolayı yaşanıyorsa

Bahsettiğimiz şekilde eğer ses yönünden bir sıkıntı yaşanıyorsa öncelikle Skype’nin ses ayarlarına bakmanızda fayda var. Sonrasında eğer halen problem devam ediyorsa bu sefer bilgisayarınızdaki ses sistemine bakmanız gerekmekte. Öncelikle yapmamız gereken ses sürücünü güncellemek. Zira her ne kadar Windows bu işi otomatik olarak yapsa da bazen bu otomatik ayarını kullanıcılar kapatabiliyor. Ve güncellenmeyen bir sürücü kullanırken program ve aygıtlarda sıkıntı çıkartabiliyor.

Bilgisayarımızda denetim masasını açacağız. Sonrasında donanım ve aygıtları seçeceğiz. Bu seçeneğin içinse ses donanımları olacaktır. Bu bölümden gelip ses aygıtımızın sürücüsünü güncellememiz gerekiyor. Bunun için çevrimiçi olmalısınız. Diyelim bunu yaptınız sıkıntı devam etmekte. O zaman bilgisayarımızın ekranının sağ alt köşesinde ki hoparlör amblemine gelip sağ tuşa tıklayıp ses ayarlarını açacağız. Orada mikrofon seçeneği açı tıklayıp sonrasında ses düzeylerini arttıracağız.

Son olarak başka bir sıkıntı daha olabilir o da bilgisayarınıza taktığınız kulaklık ve mikrofon aygıtını bilgisayarda ses ayarlarından seçmeniz gerekir. Bilgisayar bu aygıtı ilk defada görmeye ya da tanımayabilir. Bundan dolayı ses ayarlarından o aygıtı seçmelisiniz.

Eğer halen cızırtı varsa aygıtınızı değiştirin kısa devre sorunu cızırtıya neden olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Alkış
0%
Gülmekten Ağlıyorum
0%
Sinir Küpü
100%
kötü
0%
Çok Sevdim
0%
Şaşkın
0%
Bu Ne?
0%
Yazar Hakkında
AHMET AYDIN
ASD Teknoloji adresi ile 2014 ilk blog sitemi kurdum. Bununla birlikte internet dünyasına dahil olmuş oldum. Paylaştığım içeriklerle insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sosyal medya adreslerinden takip ederek paylaşılan içeriklerden haberdar olabilirsiniz.
Yorumlar

Yanıt Bırak